Vild sag! Paul Pogbas bror skal i fængsel

Mathias Pogba er idømt et års i fængsel og dertil to års betinget fængsel for at have afpresset Paul Pogba.



Torsdag faldt der i Paris dom i sagen om afpresning af fodboldstjernen Paul Pogba.

Midtbanespillerens bror Mathias Pogba er således idømt et års fængsel og dertil to års betinget fængsel, skriver nyhedsbureauet AFP.

Han får mulighed for at afsone straffen med en elektronisk fodlænke i stedet for bag tremmer, tilføjer AFP. Dommen indeholder også en bøde svarende til knap 150.000 kroner.

Også fem andre tiltalte i sagen har fået fængselsstraffe og bøder. Straffene varierer fra fire til otte års fængsel.

Sagen kom frem i 2022, da Mathias Pogba blev varetægtsfængslet for at afpresse Paul Pogba. Han erkendte at stå bag en video, der blev lagt på nettet 27. august samme år. I videoen blev der lovet “store afsløringer” om hans lillebror.

Paul Pogba meldte sagen til italienske myndigheder og sagde, at han var blevet afpresset for 13 millioner euro.

Kilder tæt på Pogba-familien sagde, at Paul Pogba blev afkrævet store pengesummer, hvis han ville undgå, at angiveligt kompromitterende videoer blev spredt.

Paul Pogba fortalte efterforskerne, at dem, der afpressede ham, påstod, at han havde bedt en såkaldt marabout, som er en muslimsk religiøs leder, om at kaste en forbandelse over den daværende landsholdskollega og nuværende Real Madrid-stjerne Kylian Mbappé.

Det afviste han at have gjort.

31-årige Paul Pogba er for tiden uden klub, efter at han blev enig med Juventus om at ophæve samarbejdet ved udgangen af november.

Bruddet har været undervejs i et stykke tid, efter at den franske midtbanespiller blev idømt en dopingkarantæne på fire år.

Den blev i oktober nedsat til 18 måneder, da Den Internationale Sportsdomstol (CAS) accepterede en forklaring om, at det “var et resultat af fejlagtigt indtagelse af et tilskud, som en læge havde udskrevet til ham i Florida”.

Afgørelsen betyder, at han må spille fodbold igen fra marts næste år.

Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.

Ud over Juventus har midtbanespilleren også tørnet ud for engelske Manchester United af to omgange.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Argentina – Algeriet

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Portugal – DR Congo