Torsdag faldt der i Paris dom i sagen om afpresning af fodboldstjernen Paul Pogba.
Midtbanespillerens bror Mathias Pogba er således idømt et års fængsel og dertil to års betinget fængsel, skriver nyhedsbureauet AFP.
Han får mulighed for at afsone straffen med en elektronisk fodlænke i stedet for bag tremmer, tilføjer AFP. Dommen indeholder også en bøde svarende til knap 150.000 kroner.
Også fem andre tiltalte i sagen har fået fængselsstraffe og bøder. Straffene varierer fra fire til otte års fængsel.
Sagen kom frem i 2022, da Mathias Pogba blev varetægtsfængslet for at afpresse Paul Pogba. Han erkendte at stå bag en video, der blev lagt på nettet 27. august samme år. I videoen blev der lovet “store afsløringer” om hans lillebror.
Paul Pogba meldte sagen til italienske myndigheder og sagde, at han var blevet afpresset for 13 millioner euro.
Kilder tæt på Pogba-familien sagde, at Paul Pogba blev afkrævet store pengesummer, hvis han ville undgå, at angiveligt kompromitterende videoer blev spredt.
Paul Pogba fortalte efterforskerne, at dem, der afpressede ham, påstod, at han havde bedt en såkaldt marabout, som er en muslimsk religiøs leder, om at kaste en forbandelse over den daværende landsholdskollega og nuværende Real Madrid-stjerne Kylian Mbappé.
Det afviste han at have gjort.
31-årige Paul Pogba er for tiden uden klub, efter at han blev enig med Juventus om at ophæve samarbejdet ved udgangen af november.
Bruddet har været undervejs i et stykke tid, efter at den franske midtbanespiller blev idømt en dopingkarantæne på fire år.
Den blev i oktober nedsat til 18 måneder, da Den Internationale Sportsdomstol (CAS) accepterede en forklaring om, at det “var et resultat af fejlagtigt indtagelse af et tilskud, som en læge havde udskrevet til ham i Florida”.
Afgørelsen betyder, at han må spille fodbold igen fra marts næste år.
Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.
Ud over Juventus har midtbanespilleren også tørnet ud for engelske Manchester United af to omgange.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT