Vild sag! Paul Pogbas bror skal i fængsel

Mathias Pogba er idømt et års i fængsel og dertil to års betinget fængsel for at have afpresset Paul Pogba.



Torsdag faldt der i Paris dom i sagen om afpresning af fodboldstjernen Paul Pogba.

Midtbanespillerens bror Mathias Pogba er således idømt et års fængsel og dertil to års betinget fængsel, skriver nyhedsbureauet AFP.

Han får mulighed for at afsone straffen med en elektronisk fodlænke i stedet for bag tremmer, tilføjer AFP. Dommen indeholder også en bøde svarende til knap 150.000 kroner.

Også fem andre tiltalte i sagen har fået fængselsstraffe og bøder. Straffene varierer fra fire til otte års fængsel.

Sagen kom frem i 2022, da Mathias Pogba blev varetægtsfængslet for at afpresse Paul Pogba. Han erkendte at stå bag en video, der blev lagt på nettet 27. august samme år. I videoen blev der lovet “store afsløringer” om hans lillebror.

Paul Pogba meldte sagen til italienske myndigheder og sagde, at han var blevet afpresset for 13 millioner euro.

Kilder tæt på Pogba-familien sagde, at Paul Pogba blev afkrævet store pengesummer, hvis han ville undgå, at angiveligt kompromitterende videoer blev spredt.

Paul Pogba fortalte efterforskerne, at dem, der afpressede ham, påstod, at han havde bedt en såkaldt marabout, som er en muslimsk religiøs leder, om at kaste en forbandelse over den daværende landsholdskollega og nuværende Real Madrid-stjerne Kylian Mbappé.

Det afviste han at have gjort.

31-årige Paul Pogba er for tiden uden klub, efter at han blev enig med Juventus om at ophæve samarbejdet ved udgangen af november.

Bruddet har været undervejs i et stykke tid, efter at den franske midtbanespiller blev idømt en dopingkarantæne på fire år.

Den blev i oktober nedsat til 18 måneder, da Den Internationale Sportsdomstol (CAS) accepterede en forklaring om, at det “var et resultat af fejlagtigt indtagelse af et tilskud, som en læge havde udskrevet til ham i Florida”.

Afgørelsen betyder, at han må spille fodbold igen fra marts næste år.

Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.

Ud over Juventus har midtbanespilleren også tørnet ud for engelske Manchester United af to omgange.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Argentina – Schweiz



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Uventet transferdrejning

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spanien – Belgien

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’