For ti måneder siden spillede Tammer Bany på en minimumskontrakt i B.93, men nu er han ved at udvilke sig til en profil på det Randers-mandskab, der tromler henover al modstand i Superligaen.
Det var i januar, at Tammer Bany fik sit Superliga-skifte, som har krævet en del tilvænning.
Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.
– I træning og kamp er jeg hurtigt faldet til i forhold til niveauet, tempoet og det tekniske, men min udfodring i starten var det fysiske. Jeg skulle lige vænne mig til træningsmængden, men jeg synes, jeg er landet et godt sted nu. Jeg har bygget en base nu, som jeg forhåbentligt kan fortsætte med.
De seneste uger er tingene for alvor begyndt at spille for den 21-årige offensivspiller, der har imponeret med sin vævre teknik krydret med mål og assister.
– Rasmus (Bertelsen) har altid spillet mig på den måde, jeg er bedst. Om jeg spiller på venstre eller højre kant eller som lige nu 10'eren, så har jeg den her frie rolle, når vi har bolden, hvor jeg kan bevæge mig rundt i mellemrummene. Når vi ikke har bolden, skal jeg tage den position, som jeg nu spiller.
– Vi tager flere chancer og sætter bolden på spil, og her har jeg nogle kompetencer til at kunne hjælpe holdet. Jeg synes, det er både med og uden bold, jeg har en vigtig rolle i forhold til holdet. 10'eren er en afgørende position for mig, men selv da jeg spillede højre eller venstre kant, vidste Rasmus godt, at jeg er indadgående, så det har ikke så meget med positionen at gøre.
Tammer Bany fortæller dog, at hans eget og Randers gode spil har været undervejs i et stykke tid. Sejren over FC Nordsjælland på 4-0 var et slags vendepunkt for ham selv og klubben.
– Her ændrede vi lidt i vores taktik, hvor vi gerne ville gå over til at spille mere fodbold. Det har hjulpet meget, og lige siden er det gået fremad. Men det har været længe undervejs. Vi har prøvet at spille på den måde, som vi gør nu, lige siden jeg kom. Men lige nu bliver det virkelig udfoldet.
En bedre version af sig selv
Tammer Bany har tidligere talt om sin baggrund og barndom på Blågårds Plads, hvor kriminalitet og et generelt hårdt miljø var en del af hverdagen.
Offensivspilleren havde dengang gode mennesker omkring sig, så han kunne navigere i rigtigt og forkert. Nu er han kommet ud på den anden side og lever af sin hobby – nemlig at spille fodbold.
For mange er han helt sikkert en inspiration, og til de mange har han et godt råd.
– Jeg kender rigtig mange, som minimum har den samme teknik som mig og kan nogle af de samme ting. Det handler bare om at være koncentreret om det, man laver og ikke blive opslugt af det, der sker rundt omkring en. Det er jeg glad for, at jeg kunne, og der har min familie hjulpet mig rigtig meget.
Tammer Bany fortæller også, at man selvfølgelig skal stræbe efter at opnå sine drømme, da alt på den måde er muligt. Og selvom offensivspilleren fortsat har drømme og ambitioner på egne vegne, så er han lige nu et rigtig godt sted.
– Min drøm lige nu er at være i Randers og Superligaen og markere mig her i Danmark. Jeg har selvfølgelig en drøm om at spille i en top 5-liga. Det er alles drøm. Men lige nu og her vil jeg markere mig så godt som muligt i Danmark og gøre mit bedste.
Og Tammer Bany er på mange måder blevet en bedre version af sig selv efter skiftet til Randers FC.
– Jeg har lært rigtig meget om restitution, og hvordan alt det, du laver udenfor fodboldbanen, er afgørende som professionel fodboldspiller. Det er meget mere afgørende og har hjulpet mig. Det håber jeg kan fortsætte, uden at jeg skal jinxe noget, siger han med et grin.
Også på andre parametre holdes han konstant skarp. Sommerens åbenbaringer Norman Campbell og Florian Danho har han hevist til bænken.
– Når du spiller i topklubber, så er det på den måde, at der er stor konkurrence. Du ved, at ham der er bag dig er lige rundt om hjørnet. Det presser dig og gør kun, at man yder endnu bedre.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
LIVE
LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Joakim Mæhle åbner op
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Kæk Wass: Han filmede!
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Tottenham præsenterer ny træner
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark