Vilde beløber: Så meget har saudierne betalt i alt

De engelske klubber er dog godt med også, når det kommer til transfers.



Transfervinduet er åbent, og det kan til stadighed imponere og forargre hvor mange penge, der bliver brugt på spillere. I de seneste år har det særligt været Premier League-klubberne, der har været i front.

Men de er blevet overhalet denne sommer af – gæt selv – saudi-araberne. Det viser en opgørelse, som de anerkendte fodboldstatistikere fra CIES har stået for og lagt op på deres twitter-profil.

Det er særligt når man ser på den mængde af penge, som forlader landet i forhold til, hvad der kommer ind. Her har saudi-arabernes storforbrug betydet, at der er en forskel på 3,7 milliarder kroner.

Englænderne kan dog også godt være med her, da de har 2,9 milliarder kroner i underskud på transfers for landet.

Længere nede kommer Frankrig med 1,4 millarder kroner, hvorefter Qatar også kan være med, men det er dog 'kun' med 700 millioner kroner. Dernæst er det Italien, Tyskland og de amerikanske klubbers indtog.

Men når det kommer til den samlede mængde penge, der bliver brugt, så er Saudi Arabien trods alt nede på femtepladsen, hvor England styrer helt vildt med deres 16 milliarder kroner, der er blevet brugt.

Dernæst kommer Frankrig, Italien og Tyskland, 5,2 milliarer kroner sådan cirka for dem alle. Og så kommer Saudi Arabien med deres godt fire milliarder kroner.

Det er dog tal, som er opgjort inden Neymars skifte til Al Hilal. Her forventes det at have kostet dem 670 millioner kroner at få ham fra PSG, så de tal skal lige lægges oveni. Læs mere om hans skifte her.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Afslører: Dolberg sat til salg