Vilde beløber: Så meget har saudierne betalt i alt

De engelske klubber er dog godt med også, når det kommer til transfers.



Transfervinduet er åbent, og det kan til stadighed imponere og forargre hvor mange penge, der bliver brugt på spillere. I de seneste år har det særligt været Premier League-klubberne, der har været i front.

Men de er blevet overhalet denne sommer af – gæt selv – saudi-araberne. Det viser en opgørelse, som de anerkendte fodboldstatistikere fra CIES har stået for og lagt op på deres twitter-profil.

Det er særligt når man ser på den mængde af penge, som forlader landet i forhold til, hvad der kommer ind. Her har saudi-arabernes storforbrug betydet, at der er en forskel på 3,7 milliarder kroner.

Englænderne kan dog også godt være med her, da de har 2,9 milliarder kroner i underskud på transfers for landet.

Længere nede kommer Frankrig med 1,4 millarder kroner, hvorefter Qatar også kan være med, men det er dog 'kun' med 700 millioner kroner. Dernæst er det Italien, Tyskland og de amerikanske klubbers indtog.

Men når det kommer til den samlede mængde penge, der bliver brugt, så er Saudi Arabien trods alt nede på femtepladsen, hvor England styrer helt vildt med deres 16 milliarder kroner, der er blevet brugt.

Dernæst kommer Frankrig, Italien og Tyskland, 5,2 milliarer kroner sådan cirka for dem alle. Og så kommer Saudi Arabien med deres godt fire milliarder kroner.

Det er dog tal, som er opgjort inden Neymars skifte til Al Hilal. Her forventes det at have kostet dem 670 millioner kroner at få ham fra PSG, så de tal skal lige lægges oveni. Læs mere om hans skifte her.






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Forhandler om Albert Grønbæk

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

PSG – Arsenal

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Højlund får ny stjernetræner i Napoli



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Erik ten Hag jagter dansker