Vilde beløber: Så meget har saudierne betalt i alt

De engelske klubber er dog godt med også, når det kommer til transfers.



Transfervinduet er åbent, og det kan til stadighed imponere og forargre hvor mange penge, der bliver brugt på spillere. I de seneste år har det særligt været Premier League-klubberne, der har været i front.

Men de er blevet overhalet denne sommer af – gæt selv – saudi-araberne. Det viser en opgørelse, som de anerkendte fodboldstatistikere fra CIES har stået for og lagt op på deres twitter-profil.

Det er særligt når man ser på den mængde af penge, som forlader landet i forhold til, hvad der kommer ind. Her har saudi-arabernes storforbrug betydet, at der er en forskel på 3,7 milliarder kroner.

Englænderne kan dog også godt være med her, da de har 2,9 milliarder kroner i underskud på transfers for landet.

Længere nede kommer Frankrig med 1,4 millarder kroner, hvorefter Qatar også kan være med, men det er dog 'kun' med 700 millioner kroner. Dernæst er det Italien, Tyskland og de amerikanske klubbers indtog.

Men når det kommer til den samlede mængde penge, der bliver brugt, så er Saudi Arabien trods alt nede på femtepladsen, hvor England styrer helt vildt med deres 16 milliarder kroner, der er blevet brugt.

Dernæst kommer Frankrig, Italien og Tyskland, 5,2 milliarer kroner sådan cirka for dem alle. Og så kommer Saudi Arabien med deres godt fire milliarder kroner.

Det er dog tal, som er opgjort inden Neymars skifte til Al Hilal. Her forventes det at have kostet dem 670 millioner kroner at få ham fra PSG, så de tal skal lige lægges oveni. Læs mere om hans skifte her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Smider Salah-bombe

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr