Vilde beløber: Så meget har saudierne betalt i alt

De engelske klubber er dog godt med også, når det kommer til transfers.



Transfervinduet er åbent, og det kan til stadighed imponere og forargre hvor mange penge, der bliver brugt på spillere. I de seneste år har det særligt været Premier League-klubberne, der har været i front.

Men de er blevet overhalet denne sommer af – gæt selv – saudi-araberne. Det viser en opgørelse, som de anerkendte fodboldstatistikere fra CIES har stået for og lagt op på deres twitter-profil.

Det er særligt når man ser på den mængde af penge, som forlader landet i forhold til, hvad der kommer ind. Her har saudi-arabernes storforbrug betydet, at der er en forskel på 3,7 milliarder kroner.

Englænderne kan dog også godt være med her, da de har 2,9 milliarder kroner i underskud på transfers for landet.

Længere nede kommer Frankrig med 1,4 millarder kroner, hvorefter Qatar også kan være med, men det er dog 'kun' med 700 millioner kroner. Dernæst er det Italien, Tyskland og de amerikanske klubbers indtog.

Men når det kommer til den samlede mængde penge, der bliver brugt, så er Saudi Arabien trods alt nede på femtepladsen, hvor England styrer helt vildt med deres 16 milliarder kroner, der er blevet brugt.

Dernæst kommer Frankrig, Italien og Tyskland, 5,2 milliarer kroner sådan cirka for dem alle. Og så kommer Saudi Arabien med deres godt fire milliarder kroner.

Det er dog tal, som er opgjort inden Neymars skifte til Al Hilal. Her forventes det at have kostet dem 670 millioner kroner at få ham fra PSG, så de tal skal lige lægges oveni. Læs mere om hans skifte her.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Eriksen spottet – nu er der nyt

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte