Vilde beløber: Så meget har saudierne betalt i alt

De engelske klubber er dog godt med også, når det kommer til transfers.



Transfervinduet er åbent, og det kan til stadighed imponere og forargre hvor mange penge, der bliver brugt på spillere. I de seneste år har det særligt været Premier League-klubberne, der har været i front.

Men de er blevet overhalet denne sommer af – gæt selv – saudi-araberne. Det viser en opgørelse, som de anerkendte fodboldstatistikere fra CIES har stået for og lagt op på deres twitter-profil.

Det er særligt når man ser på den mængde af penge, som forlader landet i forhold til, hvad der kommer ind. Her har saudi-arabernes storforbrug betydet, at der er en forskel på 3,7 milliarder kroner.

Englænderne kan dog også godt være med her, da de har 2,9 milliarder kroner i underskud på transfers for landet.

Længere nede kommer Frankrig med 1,4 millarder kroner, hvorefter Qatar også kan være med, men det er dog 'kun' med 700 millioner kroner. Dernæst er det Italien, Tyskland og de amerikanske klubbers indtog.

Men når det kommer til den samlede mængde penge, der bliver brugt, så er Saudi Arabien trods alt nede på femtepladsen, hvor England styrer helt vildt med deres 16 milliarder kroner, der er blevet brugt.

Dernæst kommer Frankrig, Italien og Tyskland, 5,2 milliarer kroner sådan cirka for dem alle. Og så kommer Saudi Arabien med deres godt fire milliarder kroner.

Det er dog tal, som er opgjort inden Neymars skifte til Al Hilal. Her forventes det at have kostet dem 670 millioner kroner at få ham fra PSG, så de tal skal lige lægges oveni. Læs mere om hans skifte her.







Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Her kan man se La Liga fremover

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Australien – Egypten