Vilde med Jon Dahl: Det vil ryste svensk fodbold

Flere Malmö FF-spillere, blandt andet danske Søren Rieks og Jens Stryger Larsen, giver sin opbakning til Jon Dahl Tomasson som ny, svensk landstræner.



Meget tyder på, at Jon Dahl Tomasson fortsætter trænerkarrieren i Sverige. 

Den danske fodboldlegende forlod Blackburn Rovers i sidste uge, og flere svenske medier har sat ham i forbindelse med det ledige trænersæde hos det svenske landshold. 

Og her vil han kunne formå at vende den synkende, svenske skude, mener flere Malmö FF-spillere, der tidligere har haft Jon Dahl som træner. 

– Det vil komme til at ryste svensk fodbold. Han har en anden indstilling, end svenskerne har, både i hvordan han er, og hvordan han ser på fodbold. Han har, hvad svensk fodbold har brug for, fortæller Søren Rieks til den svenske avis Sydöstran. 

Søren Rieks spillede under Jon Dahl, da han var træner for den svenske mesterklub mellem 2020 og 2022. 

Også Malmøs nyindkøb Jens Stryger Larsen, der kender Jon Dahl fra tiden på det danske landshold, tror på, at han vil være godt bud på en ny, svensk landstræner.

– Nu har jeg kun haft ham som assistenttræner, det er selvfølgelig en forskel på at være cheftræner. Men han og Hareide havde et godt samarbejde på landsholdet. Og selvfølgelig er han vokset som træner siden da. Så det kunne være meget interessant for Sverige, siger Stryger Larsen til den svenske avis. 

Også Martin Olsson tilslutter sig koret af Jon Dahl-beundrere. 

– Da han kom til Blackburn, var han tæt på at nå slutspillet med en ung trup i en meget hård liga. Og han vandt guld her to år i træk og tog os til Champions League. Så han kan nok få noget godt ud af Sverige, fortæller Olsson til Sydöstran. 

Jon Dahl Tomasson startede trænerkarrieren i Holland, hvor han var assistenttræner i Excelsior, Roda og Vitesse. 

Efterfølgende var han i en lang årrække assistenttræner for Åge Hareide på det danske landshold, hvorefter han har været cheftræner hos Malmö FF og Blackburn Rovers. 






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Frankrig – Sverige

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Han ryger 100 procent!’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

USA – Bosnien-Hercegovina

Elfenbenskysten – Norge