Meget tyder på, at Jon Dahl Tomasson fortsætter trænerkarrieren i Sverige.
Den danske fodboldlegende forlod Blackburn Rovers i sidste uge, og flere svenske medier har sat ham i forbindelse med det ledige trænersæde hos det svenske landshold.
Og her vil han kunne formå at vende den synkende, svenske skude, mener flere Malmö FF-spillere, der tidligere har haft Jon Dahl som træner.
– Det vil komme til at ryste svensk fodbold. Han har en anden indstilling, end svenskerne har, både i hvordan han er, og hvordan han ser på fodbold. Han har, hvad svensk fodbold har brug for, fortæller Søren Rieks til den svenske avis Sydöstran.
Søren Rieks spillede under Jon Dahl, da han var træner for den svenske mesterklub mellem 2020 og 2022.
Også Malmøs nyindkøb Jens Stryger Larsen, der kender Jon Dahl fra tiden på det danske landshold, tror på, at han vil være godt bud på en ny, svensk landstræner.
– Nu har jeg kun haft ham som assistenttræner, det er selvfølgelig en forskel på at være cheftræner. Men han og Hareide havde et godt samarbejde på landsholdet. Og selvfølgelig er han vokset som træner siden da. Så det kunne være meget interessant for Sverige, siger Stryger Larsen til den svenske avis.
Også Martin Olsson tilslutter sig koret af Jon Dahl-beundrere.
– Da han kom til Blackburn, var han tæt på at nå slutspillet med en ung trup i en meget hård liga. Og han vandt guld her to år i træk og tog os til Champions League. Så han kan nok få noget godt ud af Sverige, fortæller Olsson til Sydöstran.
Jon Dahl Tomasson startede trænerkarrieren i Holland, hvor han var assistenttræner i Excelsior, Roda og Vitesse.
Efterfølgende var han i en lang årrække assistenttræner for Åge Hareide på det danske landshold, hvorefter han har været cheftræner hos Malmö FF og Blackburn Rovers.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE