Vilde med Jon Dahl: Det vil ryste svensk fodbold

Flere Malmö FF-spillere, blandt andet danske Søren Rieks og Jens Stryger Larsen, giver sin opbakning til Jon Dahl Tomasson som ny, svensk landstræner.



Meget tyder på, at Jon Dahl Tomasson fortsætter trænerkarrieren i Sverige. 

Den danske fodboldlegende forlod Blackburn Rovers i sidste uge, og flere svenske medier har sat ham i forbindelse med det ledige trænersæde hos det svenske landshold. 

Og her vil han kunne formå at vende den synkende, svenske skude, mener flere Malmö FF-spillere, der tidligere har haft Jon Dahl som træner. 

– Det vil komme til at ryste svensk fodbold. Han har en anden indstilling, end svenskerne har, både i hvordan han er, og hvordan han ser på fodbold. Han har, hvad svensk fodbold har brug for, fortæller Søren Rieks til den svenske avis Sydöstran. 

Søren Rieks spillede under Jon Dahl, da han var træner for den svenske mesterklub mellem 2020 og 2022. 

Også Malmøs nyindkøb Jens Stryger Larsen, der kender Jon Dahl fra tiden på det danske landshold, tror på, at han vil være godt bud på en ny, svensk landstræner.

– Nu har jeg kun haft ham som assistenttræner, det er selvfølgelig en forskel på at være cheftræner. Men han og Hareide havde et godt samarbejde på landsholdet. Og selvfølgelig er han vokset som træner siden da. Så det kunne være meget interessant for Sverige, siger Stryger Larsen til den svenske avis. 

Også Martin Olsson tilslutter sig koret af Jon Dahl-beundrere. 

– Da han kom til Blackburn, var han tæt på at nå slutspillet med en ung trup i en meget hård liga. Og han vandt guld her to år i træk og tog os til Champions League. Så han kan nok få noget godt ud af Sverige, fortæller Olsson til Sydöstran. 

Jon Dahl Tomasson startede trænerkarrieren i Holland, hvor han var assistenttræner i Excelsior, Roda og Vitesse. 

Efterfølgende var han i en lang årrække assistenttræner for Åge Hareide på det danske landshold, hvorefter han har været cheftræner hos Malmö FF og Blackburn Rovers. 







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart