Danske fodboldspillere i Hong Kong.
Det hører til sjældenhederne, men 19-årige Jonas Kongsdal hører til en af de få.
Han er nemlig rejst på eventyr i Hong Kong, da det tidligere HB Køge-talent har skrevet kontrakt med Hong Kong Football Club fra den bedste række.
Han er rejst til det asitatiske land af en helt særlig årsag.
– Jeg både arbejder og spiller fodbold her. Jeg har sabbatår, og jeg er lige blevet student. Jeg bor i Hong Kong med min onkel, tante og to fætre.
– Det er meget professionelt sat op, og det er fedt at spille i den bedste liga i et land. Jeg træner hver dag, og så er der kamp i weekenden, siger danskeren i et interview med Tipsbladet.
Hvordan er det lønmæssigt?
– Det er en halvtidskontrakt, hvor jeg bliver betalt for at spille fodbold, men jeg bruger ikke lige så mange timer som de professionelle.
Et åbenlyst spørgsmål er, hvordan en klub i Hong Kong spotter en dansk fodboldspiller.
– Jeg havde faktisk ingen planer om at finde en klub, da jeg tog herover. Jeg blev så opdaget, fordi min tante har nogle kontakter hos nogle, som spiller i Hong Kong Football Club.
– De tog mig ind, og jeg kom ind på tredjeholdet. Jeg trænede en uge, og der kunne de godt se, at jeg havde niveau til mere. Der tog sportschefen så fat i mig og spurgte, om jeg havde lyst til at komme på trial på Premier League-holdet. Det sagde jeg ja til, og så har jeg spillet der lige siden. Sådan kom jeg ind i det.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig karriere i Asien
Den 19-årige dansker kan både spille back og kant, og i den asiastiske klub skal han spille venstre wing-back. Han er spændt på, hvad opholdet kommer til at give ham.
Lige nu udløber hans kontrakt 31. maj.
– Jeg vil gerne se, hvor meget jeg kan tage det til. Jeg vil gerne blive ved. Siden jeg var lille, har jeg vidst, at jeg ville være professionel fodboldspiller, fordi jeg elskede sporten så meget.
Tænker du over at få en karriere i Asien?
– Jeg har faktisk tænkt meget over det. Det næste store efter Hong Kong er Kina. Det ligger meget tæt på Hong Kong, så hvis jeg kan gøre det godt i Hong Kong, kan jeg tage det til noget større.
– Det kan også bringe en masse interesse i Europa, når man er taget væk. Lige nu er jeg åben for det hele også i forhold til at forlænge.
Først skal danskeren dog bide sig fast på holdet, så det kan blive spilleminutter.
– Jeg har spillet senior-træningskampe i den bedste række og U22-kampe, men jeg har ikke fået min officielle seniordebut i turneringen endnu. Men jeg er fast med på bænken, så jeg er tæt på. Jeg skal bare rive trøjen af de andre, siger han med et grin til Tipsbladet.
I Danmark har Kongsdal været en del af blandt andet HB Køge og Roskilde på ungdomsniveau.
Hong Kong Football Club er lige nu nummer syv i bedste række ud af ni hold.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’