Mest overraskende skifte for en dansk spiller i vinterens transfervindue.
Sådan kan man sagtens beskrive Laurs Skjellerups skifte til Sassuolo denne vinter.
Danskeren har blot scoret fire mål i 19 kampe for IFK Göteborg, men alligevel valgte Serie B-klubben at betale hele 30 millioner kroner for ham, ifølge Tipsbladets oplysninger.
Men hvorfor har klubben dog valgt at købe den danske angriber, der spillede i NordicBet Ligaen for et år siden?
– Sassuolo havde brug for en ny angriber med andre karakteristika end de andre angribere i truppen. Allerede i sommer havde Sassuolo forsøgt at hente en anden angriber, blandt andre Christian Gytkjær, og nu besluttede de at satse på Skjellerup for at tilføje en anden spiller til Fabio Grossos hold (Sassuolo-cheftræner, red.), fortæller den italienske journalist Antonio Parrotto, der dækker Sassuolo intenst for sassuolonews.net, til Tipsbladet.
Er du overrasket over købet?
– Jeg er overrasket over denne transfer, fordi der var tale om interesse i Adorante fra Juve Stabia, og jeg troede, at Sassuolo i januar ville købe en italiensk centerangriber, som allerede kendte Serie B, så han nemmere kunne tilpasse sig Fabio Grossos planer.
Han har ikke scoret så mange mål. Hvorfor tror du, at Sassuolo købte ham?
– Jeg tror, at Sassuolo købte Skjellerup, fordi de så et stort potentiale i ham. Han har ganske vist ikke scoret mange mål, men han er fysisk stærk, han kan hjælpe holdet med sin fysik, og han kan angribe i luftrummet.
Selvom den italienske klub har betalt en god sum penge for angriberen, så er danskeren billig i drift, vurderer journalisten.
– Det (4 millioner euro, 30 millioner kroner, red.) er et stort beløb for en spiller, der for et år siden spillede i den danske liga, og i år scorede han fire mål i Göteborg, men han får ikke en særlig høj løn i forhold til italienske standarder, og hvis det ikke går godt, tror jeg ikke, det bliver svært at sælge ham. Tværtimod, hvis det går godt, som alle håber, kan han blive en ny økonomisk gevinst for klubben.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stærkt ejerskab
Parrotto tror, at danskeren kan blive en gevinst for Serie B-topholdet, men det kræver tålmodighed.
– Sassuolo er af mange defineret som en glad oase. Det er en klub, der lægger stor vægt på unge talenter og opdrager dem i et sundt, familiært miljø, hvor der ikke er meget pres. De har spillet 11 år i træk i Serie A, og sidste år rykkede de ned til Serie B, men de har et stærkt ejerskab på sine skuldre og sigter mod at vende tilbage til Serie A i år.
Tror du, han får succes i klubben?
– Det håber jeg. Han er blevet beskrevet som en god fyr, der har gjort gode indtryk i disse første dage i Sassuolo. Jeg synes, at han, ligesom enhver spiller, der kommer fra en udenlandsk liga, skal vænne sig til det og har brug for tid til at falde til.
– Skjellerup kan bruge disse seks måneder i Serie B til bedre at forstå italiensk fodbold i håb om, at han næste år vender tilbage for at spille i Serie A, hvor niveauet helt sikkert er højere, men jeg tror, at en spiller med de egenskaber kan klare sig godt i Italien og på Sassuolo-holdet, afslutter Sassuolo-journalisten.
22-årige Laurs Skjellerup har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Medie peger på FC København
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
I svime over Højlund
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Vild udtalelse om Nathan Trott
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
MEDIE
Choktransfer?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Real Madrid raser efter anklager om racisme
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!