Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn

Laurs Skjellerup har taget et flot spring fra IFK Göteborg til Sassuolo, men hvorfor har den italienske klub valgt at købe danskeren?



Mest overraskende skifte for en dansk spiller i vinterens transfervindue.

Sådan kan man sagtens beskrive Laurs Skjellerups skifte til Sassuolo denne vinter.

Danskeren har blot scoret fire mål i 19 kampe for IFK Göteborg, men alligevel valgte Serie B-klubben at betale hele 30 millioner kroner for ham, ifølge Tipsbladets oplysninger.

Men hvorfor har klubben dog valgt at købe den danske angriber, der spillede i NordicBet Ligaen for et år siden?

– Sassuolo havde brug for en ny angriber med andre karakteristika end de andre angribere i truppen. Allerede i sommer havde Sassuolo forsøgt at hente en anden angriber, blandt andre Christian Gytkjær, og nu besluttede de at satse på Skjellerup for at tilføje en anden spiller til Fabio Grossos hold (Sassuolo-cheftræner, red.), fortæller den italienske journalist Antonio Parrotto, der dækker Sassuolo intenst for sassuolonews.net, til Tipsbladet.

Er du overrasket over købet?

– Jeg er overrasket over denne transfer, fordi der var tale om interesse i Adorante fra Juve Stabia, og jeg troede, at Sassuolo i januar ville købe en italiensk centerangriber, som allerede kendte Serie B, så han nemmere kunne tilpasse sig Fabio Grossos planer.

Han har ikke scoret så mange mål. Hvorfor tror du, at Sassuolo købte ham?

– Jeg tror, ​​at Sassuolo købte Skjellerup, fordi de så et stort potentiale i ham. Han har ganske vist ikke scoret mange mål, men han er fysisk stærk, han kan hjælpe holdet med sin fysik, og han kan angribe i luftrummet.

Selvom den italienske klub har betalt en god sum penge for angriberen, så er danskeren billig i drift, vurderer journalisten.

– Det (4 millioner euro, 30 millioner kroner, red.) er et stort beløb for en spiller, der for et år siden spillede i den danske liga, og i år scorede han fire mål i Göteborg, men han får ikke en særlig høj løn i forhold til italienske standarder, og hvis det ikke går godt, tror jeg ikke, det bliver svært at sælge ham. Tværtimod, hvis det går godt, som alle håber, kan han blive en ny økonomisk gevinst for klubben.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Sassuolo

Stærkt ejerskab

Parrotto tror, at danskeren kan blive en gevinst for Serie B-topholdet, men det kræver tålmodighed.

– Sassuolo er af mange defineret som en glad oase. Det er en klub, der lægger stor vægt på unge talenter og opdrager dem i et sundt, familiært miljø, hvor der ikke er meget pres. De har spillet 11 år i træk i Serie A, og sidste år rykkede de ned til Serie B, men de har et stærkt ejerskab på sine skuldre og sigter mod at vende tilbage til Serie A i år.

Tror du, han får succes i klubben?

– Det håber jeg. Han er blevet beskrevet som en god fyr, der har gjort gode indtryk i disse første dage i Sassuolo. Jeg synes, at han, ligesom enhver spiller, der kommer fra en udenlandsk liga, skal vænne sig til det og har brug for tid til at falde til.

– Skjellerup kan bruge disse seks måneder i Serie B til bedre at forstå italiensk fodbold i håb om, at han næste år vender tilbage for at spille i Serie A, hvor niveauet helt sikkert er højere, men jeg tror, ​​at en spiller med de egenskaber kan klare sig godt i Italien og på Sassuolo-holdet, afslutter Sassuolo-journalisten.

22-årige Laurs Skjellerup har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.





Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026




LIVE

TransferLIVE: De henter Brøndby-emne

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afviser kæmpebud

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Brøndby afviser to danske klubber

Klart svar om Tonni Adamsen

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Forlader AGF – lægetjek booket

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Londonderby med mål

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant