Mest overraskende skifte for en dansk spiller i vinterens transfervindue.
Sådan kan man sagtens beskrive Laurs Skjellerups skifte til Sassuolo denne vinter.
Danskeren har blot scoret fire mål i 19 kampe for IFK Göteborg, men alligevel valgte Serie B-klubben at betale hele 30 millioner kroner for ham, ifølge Tipsbladets oplysninger.
Men hvorfor har klubben dog valgt at købe den danske angriber, der spillede i NordicBet Ligaen for et år siden?
– Sassuolo havde brug for en ny angriber med andre karakteristika end de andre angribere i truppen. Allerede i sommer havde Sassuolo forsøgt at hente en anden angriber, blandt andre Christian Gytkjær, og nu besluttede de at satse på Skjellerup for at tilføje en anden spiller til Fabio Grossos hold (Sassuolo-cheftræner, red.), fortæller den italienske journalist Antonio Parrotto, der dækker Sassuolo intenst for sassuolonews.net, til Tipsbladet.
Er du overrasket over købet?
– Jeg er overrasket over denne transfer, fordi der var tale om interesse i Adorante fra Juve Stabia, og jeg troede, at Sassuolo i januar ville købe en italiensk centerangriber, som allerede kendte Serie B, så han nemmere kunne tilpasse sig Fabio Grossos planer.
Han har ikke scoret så mange mål. Hvorfor tror du, at Sassuolo købte ham?
– Jeg tror, at Sassuolo købte Skjellerup, fordi de så et stort potentiale i ham. Han har ganske vist ikke scoret mange mål, men han er fysisk stærk, han kan hjælpe holdet med sin fysik, og han kan angribe i luftrummet.
Selvom den italienske klub har betalt en god sum penge for angriberen, så er danskeren billig i drift, vurderer journalisten.
– Det (4 millioner euro, 30 millioner kroner, red.) er et stort beløb for en spiller, der for et år siden spillede i den danske liga, og i år scorede han fire mål i Göteborg, men han får ikke en særlig høj løn i forhold til italienske standarder, og hvis det ikke går godt, tror jeg ikke, det bliver svært at sælge ham. Tværtimod, hvis det går godt, som alle håber, kan han blive en ny økonomisk gevinst for klubben.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stærkt ejerskab
Parrotto tror, at danskeren kan blive en gevinst for Serie B-topholdet, men det kræver tålmodighed.
– Sassuolo er af mange defineret som en glad oase. Det er en klub, der lægger stor vægt på unge talenter og opdrager dem i et sundt, familiært miljø, hvor der ikke er meget pres. De har spillet 11 år i træk i Serie A, og sidste år rykkede de ned til Serie B, men de har et stærkt ejerskab på sine skuldre og sigter mod at vende tilbage til Serie A i år.
Tror du, han får succes i klubben?
– Det håber jeg. Han er blevet beskrevet som en god fyr, der har gjort gode indtryk i disse første dage i Sassuolo. Jeg synes, at han, ligesom enhver spiller, der kommer fra en udenlandsk liga, skal vænne sig til det og har brug for tid til at falde til.
– Skjellerup kan bruge disse seks måneder i Serie B til bedre at forstå italiensk fodbold i håb om, at han næste år vender tilbage for at spille i Serie A, hvor niveauet helt sikkert er højere, men jeg tror, at en spiller med de egenskaber kan klare sig godt i Italien og på Sassuolo-holdet, afslutter Sassuolo-journalisten.
22-årige Laurs Skjellerup har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW