Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn

Laurs Skjellerup har taget et flot spring fra IFK Göteborg til Sassuolo, men hvorfor har den italienske klub valgt at købe danskeren?



Mest overraskende skifte for en dansk spiller i vinterens transfervindue.

Sådan kan man sagtens beskrive Laurs Skjellerups skifte til Sassuolo denne vinter.

Danskeren har blot scoret fire mål i 19 kampe for IFK Göteborg, men alligevel valgte Serie B-klubben at betale hele 30 millioner kroner for ham, ifølge Tipsbladets oplysninger.

Men hvorfor har klubben dog valgt at købe den danske angriber, der spillede i NordicBet Ligaen for et år siden?

– Sassuolo havde brug for en ny angriber med andre karakteristika end de andre angribere i truppen. Allerede i sommer havde Sassuolo forsøgt at hente en anden angriber, blandt andre Christian Gytkjær, og nu besluttede de at satse på Skjellerup for at tilføje en anden spiller til Fabio Grossos hold (Sassuolo-cheftræner, red.), fortæller den italienske journalist Antonio Parrotto, der dækker Sassuolo intenst for sassuolonews.net, til Tipsbladet.

Er du overrasket over købet?

– Jeg er overrasket over denne transfer, fordi der var tale om interesse i Adorante fra Juve Stabia, og jeg troede, at Sassuolo i januar ville købe en italiensk centerangriber, som allerede kendte Serie B, så han nemmere kunne tilpasse sig Fabio Grossos planer.

Han har ikke scoret så mange mål. Hvorfor tror du, at Sassuolo købte ham?

– Jeg tror, ​​at Sassuolo købte Skjellerup, fordi de så et stort potentiale i ham. Han har ganske vist ikke scoret mange mål, men han er fysisk stærk, han kan hjælpe holdet med sin fysik, og han kan angribe i luftrummet.

Selvom den italienske klub har betalt en god sum penge for angriberen, så er danskeren billig i drift, vurderer journalisten.

– Det (4 millioner euro, 30 millioner kroner, red.) er et stort beløb for en spiller, der for et år siden spillede i den danske liga, og i år scorede han fire mål i Göteborg, men han får ikke en særlig høj løn i forhold til italienske standarder, og hvis det ikke går godt, tror jeg ikke, det bliver svært at sælge ham. Tværtimod, hvis det går godt, som alle håber, kan han blive en ny økonomisk gevinst for klubben.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Sassuolo

Stærkt ejerskab

Parrotto tror, at danskeren kan blive en gevinst for Serie B-topholdet, men det kræver tålmodighed.

– Sassuolo er af mange defineret som en glad oase. Det er en klub, der lægger stor vægt på unge talenter og opdrager dem i et sundt, familiært miljø, hvor der ikke er meget pres. De har spillet 11 år i træk i Serie A, og sidste år rykkede de ned til Serie B, men de har et stærkt ejerskab på sine skuldre og sigter mod at vende tilbage til Serie A i år.

Tror du, han får succes i klubben?

– Det håber jeg. Han er blevet beskrevet som en god fyr, der har gjort gode indtryk i disse første dage i Sassuolo. Jeg synes, at han, ligesom enhver spiller, der kommer fra en udenlandsk liga, skal vænne sig til det og har brug for tid til at falde til.

– Skjellerup kan bruge disse seks måneder i Serie B til bedre at forstå italiensk fodbold i håb om, at han næste år vender tilbage for at spille i Serie A, hvor niveauet helt sikkert er højere, men jeg tror, ​​at en spiller med de egenskaber kan klare sig godt i Italien og på Sassuolo-holdet, afslutter Sassuolo-journalisten.

22-årige Laurs Skjellerup har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.





Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

FCK kørte Silkeborg over