– Virkelig? Heldigt, at jeg ikke kan dansk!

Patrick Pentz glæder sig over, at han ikke kan dansk, efter at han tidligere på sæsonen fik noget kritik. Det kunne han nemlig ikke læse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da han kom til i sidste sæson, blev Patrick Pentz hurtigt en publikumfavorit i Brøndby IF. Han leverede store redninger og omfavnede hurtigt klubben.

Spoler vi frem til den igangværende sæson, har alt ikke været helt rosenrødt.

Den østrigske landsholdsmålmand fik kritik af blandt andre Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tilbage i september, mens der i starten af oktober kun var to målmænd i Superligaen, der præsterede dårligere end ham, hvis man kigger på forskellen på mål imod og expected goals imod.

Kritikken er dog tilsyneladede gået Patrick Pentz’ næse fuldstændig forbi.

– Virkelig? Var der det?, udbryder Brøndby-keeperen og smiler, da Tipsbladet spørger ind til det efter torsdagens træning.

– Det er heldigt for mig, at jeg ikke kan snakke dansk. Jeg kan ikke læse det.

– Det var faktisk et problem, da jeg spillede i Østrig og i Tyskland. Der kunne man læse tingene. Her er det så rart, fordi jeg forstår ikke noget af det, der bliver skrevet. Det er så godt.

På det seneste har Patrick Pentz dog lignet den keeper, der i sidste sæson var en af Superligaens bedste. Han har nemlig leveret flere gode redninger mod FC København og FC Midtjylland.

At hans niveau er blevet bedre i de seneste uger i forhold til sæsonstarten, er han dog ikke enig i. 

– Nej, det vil jeg ikke sige. Helt generelt er vi ved at finde os selv igen, og det, vi arbejder med defensivt, bliver bedre og bedre, siger Patrick Pentz.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

‘Han er i en opadgående kurve’
Efter weekendens sejr over FC Midtjylland sagde cheftræner Jesper Sørensen dog, at Patrick Pentz var godt på vej i den rigtige retning.

– Patrick havde en svær start på sæsonen. Han havde ikke noget ferie stort set og kom tilbage fra EM, hvor der selvfølgelig var mange følelser, og der var sket meget. Det er jo kæmpe at spille for sit land.

– Han fik kun meget kort ferie og spillede mange kampe på kort tid. Det var lidt svært for ham, og hver gang der har været et break, har han været med landsholdet. Sidst fik vi heldigvis givet ham lidt ekstra tid.

– Han er kommet ind på et bedre spor og har hele tiden arbejdet hårdt med tingene og er selvfølgelig kommet godt med nu. Han har også lige manglet den der redning. Den var der mod FC København, hvor der var et afrettet skud til sidst, der gav point. Så han er i en opadgående kurve, og jeg synes, at vores defensiv ser meget stærk ud, sagde han efter sejren på MCH Arena.

Patrick Pentz og Brøndby IF har indkasseret blot to mål i deres seneste fem kampe – i de foregående fem indkasserede de 10 mål.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De vil gerne have Jens Jønsson

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?