BRØNDBY (Tipsbladet): Da han kom til i sidste sæson, blev Patrick Pentz hurtigt en publikumfavorit i Brøndby IF. Han leverede store redninger og omfavnede hurtigt klubben.
Spoler vi frem til den igangværende sæson, har alt ikke været helt rosenrødt.
Den østrigske landsholdsmålmand fik kritik af blandt andre Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tilbage i september, mens der i starten af oktober kun var to målmænd i Superligaen, der præsterede dårligere end ham, hvis man kigger på forskellen på mål imod og expected goals imod.
Kritikken er dog tilsyneladede gået Patrick Pentz’ næse fuldstændig forbi.
– Virkelig? Var der det?, udbryder Brøndby-keeperen og smiler, da Tipsbladet spørger ind til det efter torsdagens træning.
– Det er heldigt for mig, at jeg ikke kan snakke dansk. Jeg kan ikke læse det.
– Det var faktisk et problem, da jeg spillede i Østrig og i Tyskland. Der kunne man læse tingene. Her er det så rart, fordi jeg forstår ikke noget af det, der bliver skrevet. Det er så godt.
På det seneste har Patrick Pentz dog lignet den keeper, der i sidste sæson var en af Superligaens bedste. Han har nemlig leveret flere gode redninger mod FC København og FC Midtjylland.
At hans niveau er blevet bedre i de seneste uger i forhold til sæsonstarten, er han dog ikke enig i.
– Nej, det vil jeg ikke sige. Helt generelt er vi ved at finde os selv igen, og det, vi arbejder med defensivt, bliver bedre og bedre, siger Patrick Pentz.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Han er i en opadgående kurve’
Efter weekendens sejr over FC Midtjylland sagde cheftræner Jesper Sørensen dog, at Patrick Pentz var godt på vej i den rigtige retning.
– Patrick havde en svær start på sæsonen. Han havde ikke noget ferie stort set og kom tilbage fra EM, hvor der selvfølgelig var mange følelser, og der var sket meget. Det er jo kæmpe at spille for sit land.
– Han fik kun meget kort ferie og spillede mange kampe på kort tid. Det var lidt svært for ham, og hver gang der har været et break, har han været med landsholdet. Sidst fik vi heldigvis givet ham lidt ekstra tid.
– Han er kommet ind på et bedre spor og har hele tiden arbejdet hårdt med tingene og er selvfølgelig kommet godt med nu. Han har også lige manglet den der redning. Den var der mod FC København, hvor der var et afrettet skud til sidst, der gav point. Så han er i en opadgående kurve, og jeg synes, at vores defensiv ser meget stærk ud, sagde han efter sejren på MCH Arena.
Patrick Pentz og Brøndby IF har indkasseret blot to mål i deres seneste fem kampe – i de foregående fem indkasserede de 10 mål.
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER