VM-Blog: Tysk VM-musik holder

1 und 2 und 3 und 54, 74, 90, 2006 / Ja, so stimmen wir alle ein / Mit dem Herz in der Hand und der Leidenschaft im Bein / werden wir Weltmeister sein



Tænk at man kan blive så glad for en tysk sang, at man sidder og googler efter den, fordi de kun spiller den én gang i timen på MTV. Utroligt, men sandt.

Allerede inden jeg tog til Tyskland hørte jeg disse usandsynlige ord komme ud af min kærestes mund: ”Tyskland er så fedt.” På det tidspunkt skal jeg gerne erkende, at jeg et øjeblik overvejede at sige ”Farvel og tak for denne gang, skat, hyggeligt at møde dig,” men det utrolige skete ret hurtigt: Jeg blev simpelthen nødt til at give hende ret.

Hvis nogen af jer har læst mine tidligere VM-blogs, vil I vide, at jeg allerede hurtigt fandt München ganske indtagende. Denne dejlige sydtyske by med de smukke gader, de charmerende Biergärten og de venlige mennesker tog imod mig med åbne arme og omfavnede mig og hele min tyske mistro. Og så skete det, at Sportfreunde Stiller begik det efter min mening største tyske hit siden Die Toten Hosens ”Sasha,” fra 1992, og fodrede mig med en gigantisk musikalsk Bratwurst.

”54, 74, 90, 2006,” hedder sangen, og man behøver ikke hedde Robert Langdon, men blot være fodboldkyndig for hurtigt at regne ud, at der her er tale om det, der om tre uger kan vise sig at være fire succesår for tysk fodbold. I 1954, 1974 og 1990 blev tyskerne verdensmestre, og selvfølgelig tror de på, at det sker igen i år.

Det tror alle. Altså alle tror, at de selv vinder, og jeg vil gætte på, at selv et eller andet togolesisk bongoband har skrevet en VM-sang, hvori forhåbningen og den endelig finalesejr er hovedtema. Det, der bare er med denne her Sportfreunde Stiller-sang, er, at den i sig selv er verdensklasse.

Med klædelig selvudslettelse erkender de tre indierock-gutter, at Tyskland ikke ligefrem kan byde på sportslig højkultur (sikkert forstået som sådan noget fint noget, de kan med bolden i Brasilien), men at de dog med hjertet i hånden og lidenskaben i benene alligevel kan vinde VM.

Er det ikke smukt?

Måske kan det være svært at forstå, for dem af jer, der sidder i Danmark, men hernede er vi – og nu taler jeg lige på alle andres vegne – altså begyndt at forstå, hvordan man kan holde med Tyskland i fodbold. Tyskland spiller for det første godt. Spillerne arbejder for det og med undtagelse af Michael Ballack, er de ikke arrogante som eksempelvis franskmændene.

De har ikke en helt overdrevet selvtillid á la englænderne, der ikke tror, de behøver gøre specielt meget for at vinde. Og så et det tyske folk i sig selv sympatisk og siger ”Sie” og ”Bitte” og ”Danke” hele tiden.

Jeg er en af de heldige, der i morgen skal ind og se Sverige-Tyskland i München. Det bliver stort, og jeg glæder mig til at synge med på ”Du gamla, du fria,” for jeg holder virkelig meget med Sverige ved dette VM. Men jeg ved også, at det kommer til at gøre ondt, når Tyskland ryger ud. Jeg vil græde en stille tåre og sagte nynne ”54, 74, 90,” hvorefter jeg vil undlade at nævne 2006.

Men tjek selv sangen. Her er et link, og hvis det ikke er lovligt at sende det videre, beder jeg en eller anden fortælle mig det, for så fjerne jeg det.

http://www.youtube.com/watch?v=2nHmpszBoEw

Total Top 3-VM-fodboldsange

1. Three Lions on the shirt (Ligtning Seeds, 1998-versionen)
2. ’54, ’74, ’90, 2006 (Sportfreunde Stiller, 2006)
3. Re-Sepp-Ten (Jarl Friis-Mikkelsen og Dodo, 1986)

Skriv hvis du har kommentarer, spørgsmål, idéer eller andet på [email protected].





Brøndby-fans sender åbent brev




LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Tottenham under stregen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Barcelona klager til UEFA

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF snubler i guldkampen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Legende i stor kritik af Brøndby IF

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop