VM-powerranking: Spår Danmark gode chancer i Qatar

Goal har rangeret favoritterne til at løfte VM-trofæet i Qatar, og Danmark ligger over flere store nationer.



Der er stadig et år og fire dage til, at VM i Qatar sparkes i gang, og i skrivende stund mangler vi stadig at finde 19 ud af de 32 hold, der skal med til slutrunden. 

Det er dog alligevel fristende at tage et kig på, hvem der ligner favoritterne til at løfte VM-trofæet i Lusail den 18. december næste år. Goal har således lavet en powerranking af favoritterne, og her er det selvsagt særligt interessant at se, hvor mediet har valgt at placere Danmark. 

Frankrig er favorit
Goal har valgt at pege på de forsvarende verdensmestre Frankrig som den store forhåndsfavorit, hvilket næppe kan siges at være videre kontroversielt, selvom Didier Deschamps mandskab floppede ved EM i sommer. 

Goal peger således på, at Frankrig har den stærkeste trup i verden, ført an af drømmeduoen Kylian Mbappé og Karim Benzema. 

På andenpladsen har Goal valgt at pege på England, der i sommer nåede EM-finalen. Europamestrene fra Italien er til gengæld gledet ned på en 10. plads, fordi Roberto Mancinis tropper nu skal ud i playoff-kampe for at komme til Qatar.

Danmark som nummer otte
Tyskland er på tredjepladsen, Spanien er på fjerdepladsen, Brasilien er på femtepladsen, Belgien er på sjettepladsen, Argentina er på syvendepladsen… og på ottendepladsen har Goal så fundet plads til Danmark.

– EM-slutrundens store overraskelse har holdt fast i det momentum, de byggede op henover sommeren, og de indkasserede først deres første mål i VM-kvalifikationen, da billetten til Qatar var sikret, lyder det således fra Goal.

– Kasper Hjulmand er ved at skabe sig et navn som en af de mest lysende landstrænere, og selvom Christian Eriksens fravær stadig kan mærkes, så bør spændende unge spillere som Mikkel Damsgaard, Jonas Wind og Mohamed Daramy give Danmark en x-faktor i angrebet, når vi kommer til 2022.

– Når man så kombinerer det med deres notorisk hårdføre defensiv, så kan det ikke udelukkes, at de igen kommer langt. 

Goal har således placeret Danmark over nationer som Italien, Portugal, Holland og Kroatien. 





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked