VM-powerranking: Spår Danmark gode chancer i Qatar

Goal har rangeret favoritterne til at løfte VM-trofæet i Qatar, og Danmark ligger over flere store nationer.



Der er stadig et år og fire dage til, at VM i Qatar sparkes i gang, og i skrivende stund mangler vi stadig at finde 19 ud af de 32 hold, der skal med til slutrunden. 

Det er dog alligevel fristende at tage et kig på, hvem der ligner favoritterne til at løfte VM-trofæet i Lusail den 18. december næste år. Goal har således lavet en powerranking af favoritterne, og her er det selvsagt særligt interessant at se, hvor mediet har valgt at placere Danmark. 

Frankrig er favorit
Goal har valgt at pege på de forsvarende verdensmestre Frankrig som den store forhåndsfavorit, hvilket næppe kan siges at være videre kontroversielt, selvom Didier Deschamps mandskab floppede ved EM i sommer. 

Goal peger således på, at Frankrig har den stærkeste trup i verden, ført an af drømmeduoen Kylian Mbappé og Karim Benzema. 

På andenpladsen har Goal valgt at pege på England, der i sommer nåede EM-finalen. Europamestrene fra Italien er til gengæld gledet ned på en 10. plads, fordi Roberto Mancinis tropper nu skal ud i playoff-kampe for at komme til Qatar.

Danmark som nummer otte
Tyskland er på tredjepladsen, Spanien er på fjerdepladsen, Brasilien er på femtepladsen, Belgien er på sjettepladsen, Argentina er på syvendepladsen… og på ottendepladsen har Goal så fundet plads til Danmark.

– EM-slutrundens store overraskelse har holdt fast i det momentum, de byggede op henover sommeren, og de indkasserede først deres første mål i VM-kvalifikationen, da billetten til Qatar var sikret, lyder det således fra Goal.

– Kasper Hjulmand er ved at skabe sig et navn som en af de mest lysende landstrænere, og selvom Christian Eriksens fravær stadig kan mærkes, så bør spændende unge spillere som Mikkel Damsgaard, Jonas Wind og Mohamed Daramy give Danmark en x-faktor i angrebet, når vi kommer til 2022.

– Når man så kombinerer det med deres notorisk hårdføre defensiv, så kan det ikke udelukkes, at de igen kommer langt. 

Goal har således placeret Danmark over nationer som Italien, Portugal, Holland og Kroatien. 





Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

David Nielsen er stensikker

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Ustoppelige Haaland skaber miraklet

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Bellingham og Kane sender England videre

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Dansker på blokken i ny storklub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA – Belgien

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’