VM-powerranking: Spår Danmark gode chancer i Qatar

Goal har rangeret favoritterne til at løfte VM-trofæet i Qatar, og Danmark ligger over flere store nationer.



Der er stadig et år og fire dage til, at VM i Qatar sparkes i gang, og i skrivende stund mangler vi stadig at finde 19 ud af de 32 hold, der skal med til slutrunden. 

Det er dog alligevel fristende at tage et kig på, hvem der ligner favoritterne til at løfte VM-trofæet i Lusail den 18. december næste år. Goal har således lavet en powerranking af favoritterne, og her er det selvsagt særligt interessant at se, hvor mediet har valgt at placere Danmark. 

Frankrig er favorit
Goal har valgt at pege på de forsvarende verdensmestre Frankrig som den store forhåndsfavorit, hvilket næppe kan siges at være videre kontroversielt, selvom Didier Deschamps mandskab floppede ved EM i sommer. 

Goal peger således på, at Frankrig har den stærkeste trup i verden, ført an af drømmeduoen Kylian Mbappé og Karim Benzema. 

På andenpladsen har Goal valgt at pege på England, der i sommer nåede EM-finalen. Europamestrene fra Italien er til gengæld gledet ned på en 10. plads, fordi Roberto Mancinis tropper nu skal ud i playoff-kampe for at komme til Qatar.

Danmark som nummer otte
Tyskland er på tredjepladsen, Spanien er på fjerdepladsen, Brasilien er på femtepladsen, Belgien er på sjettepladsen, Argentina er på syvendepladsen… og på ottendepladsen har Goal så fundet plads til Danmark.

– EM-slutrundens store overraskelse har holdt fast i det momentum, de byggede op henover sommeren, og de indkasserede først deres første mål i VM-kvalifikationen, da billetten til Qatar var sikret, lyder det således fra Goal.

– Kasper Hjulmand er ved at skabe sig et navn som en af de mest lysende landstrænere, og selvom Christian Eriksens fravær stadig kan mærkes, så bør spændende unge spillere som Mikkel Damsgaard, Jonas Wind og Mohamed Daramy give Danmark en x-faktor i angrebet, når vi kommer til 2022.

– Når man så kombinerer det med deres notorisk hårdføre defensiv, så kan det ikke udelukkes, at de igen kommer langt. 

Goal har således placeret Danmark over nationer som Italien, Portugal, Holland og Kroatien. 



Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Brendan Rodgers i chokskifte

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Målmand håber på Brøndby-transfer

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Hænger Chido Obi ud

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Lukas Lerager tæt på denne klub

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Vildt skifte i Superligaen?

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt