VM-powerranking: Spår Danmark gode chancer i Qatar

Goal har rangeret favoritterne til at løfte VM-trofæet i Qatar, og Danmark ligger over flere store nationer.



Der er stadig et år og fire dage til, at VM i Qatar sparkes i gang, og i skrivende stund mangler vi stadig at finde 19 ud af de 32 hold, der skal med til slutrunden. 

Det er dog alligevel fristende at tage et kig på, hvem der ligner favoritterne til at løfte VM-trofæet i Lusail den 18. december næste år. Goal har således lavet en powerranking af favoritterne, og her er det selvsagt særligt interessant at se, hvor mediet har valgt at placere Danmark. 

Frankrig er favorit
Goal har valgt at pege på de forsvarende verdensmestre Frankrig som den store forhåndsfavorit, hvilket næppe kan siges at være videre kontroversielt, selvom Didier Deschamps mandskab floppede ved EM i sommer. 

Goal peger således på, at Frankrig har den stærkeste trup i verden, ført an af drømmeduoen Kylian Mbappé og Karim Benzema. 

På andenpladsen har Goal valgt at pege på England, der i sommer nåede EM-finalen. Europamestrene fra Italien er til gengæld gledet ned på en 10. plads, fordi Roberto Mancinis tropper nu skal ud i playoff-kampe for at komme til Qatar.

Danmark som nummer otte
Tyskland er på tredjepladsen, Spanien er på fjerdepladsen, Brasilien er på femtepladsen, Belgien er på sjettepladsen, Argentina er på syvendepladsen… og på ottendepladsen har Goal så fundet plads til Danmark.

– EM-slutrundens store overraskelse har holdt fast i det momentum, de byggede op henover sommeren, og de indkasserede først deres første mål i VM-kvalifikationen, da billetten til Qatar var sikret, lyder det således fra Goal.

– Kasper Hjulmand er ved at skabe sig et navn som en af de mest lysende landstrænere, og selvom Christian Eriksens fravær stadig kan mærkes, så bør spændende unge spillere som Mikkel Damsgaard, Jonas Wind og Mohamed Daramy give Danmark en x-faktor i angrebet, når vi kommer til 2022.

– Når man så kombinerer det med deres notorisk hårdføre defensiv, så kan det ikke udelukkes, at de igen kommer langt. 

Goal har således placeret Danmark over nationer som Italien, Portugal, Holland og Kroatien. 



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afviser utroligt tilbud

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’