Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby

Watford tager en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender den engelske klubs cheftræner, der dog prioriterer at forstærke andre positioner.



Brøndby IF indledte 2025 med en uvished om Mileta Rajovics fremtid i klubben, da angriberen i sin kontrakt har en særlig klausul, der gav Watford muligheden for at tilbagekalde den danske lejesvend.

Den option udløb dog ved midnat i går, og dermed kommer Brøndby også til at råde over Mileta Rajovic i forårssæsonen, som angriberens agent Mikkel Beck kunne bekræfte overfor Tipsbladet.

Vigtigt for Brøndby, da der er uvished om Mathias Kvistgaardens fremtid i klubben, mens Ohi Omoijuanfo er rykket til Kina. For Watfords vedkommende har man også taget lidt af en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender Championship-klubbens cheftræner Tom Cleverley.

Hvis førstevalget i angrebet, Vakoun Bayo, bliver skadet, står Watford nemlig kun med den 18-årige Mamadou Doumbia. Og det vil selvsagt efterlade Watford med et kæmpe hul oppe foran, erkender Tom Cleverley.

– Ja, det er korrekt, og det er en del af de samtaler, vi er i gang med. Vi gør ikke det her uden en organiseret plan. De her processer og strategier er noget, som bliver diskuteret på daglig basis. Den, som alle vil tale om, er selvfølgelig, om vi skulle hente Mileta Rajovic tilbage. Det har selvfølgelig også været en del af vores samtaler, siger Tom Cleverley til Watford Observer.

Tom Cleverley har også sagt farvel til den lejede angriber Daniel Jebbison, som Bournemouth har valgt at tilbagekalde her i begyndelsen af januar, hvilket kun efterlader Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia.

– Bayo er vores førstevalg, helt fortjent, og jeg tror ikke, at der er nogle andre, der kan komme ind og tage Bayos plads på holdet. Men hvis der sker noget med Bayo, så er det store sko at udfylde for Mamadou Doumbia, og så ville vi være afhængige af ham.

– Han er 18 år og har meget lidt erfaring med at spille i det her land. Så det er den balance, vi som klub skal finde i øjeblikket. Henter vi en erstatning for Jebbison, som, medmindre han er utrolig, vil få svært ved at få mig til at fravælge Bayo?

Cheftræneren understreger samtidig, at der er andre positioner, han hellere vil forstærke, og at Watford lige nu står i en økonomisk presset situation.

Mileta Rajovic scorede i efterårssæsonen seks mål 12 kampe for Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Frankrig – Irak

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Argentina – Østrig

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

New Zealand – Egypten

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Spanien udstiller famlende saudiarabere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen