Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby

Watford tager en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender den engelske klubs cheftræner, der dog prioriterer at forstærke andre positioner.



Brøndby IF indledte 2025 med en uvished om Mileta Rajovics fremtid i klubben, da angriberen i sin kontrakt har en særlig klausul, der gav Watford muligheden for at tilbagekalde den danske lejesvend.

Den option udløb dog ved midnat i går, og dermed kommer Brøndby også til at råde over Mileta Rajovic i forårssæsonen, som angriberens agent Mikkel Beck kunne bekræfte overfor Tipsbladet.

Vigtigt for Brøndby, da der er uvished om Mathias Kvistgaardens fremtid i klubben, mens Ohi Omoijuanfo er rykket til Kina. For Watfords vedkommende har man også taget lidt af en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender Championship-klubbens cheftræner Tom Cleverley.

Hvis førstevalget i angrebet, Vakoun Bayo, bliver skadet, står Watford nemlig kun med den 18-årige Mamadou Doumbia. Og det vil selvsagt efterlade Watford med et kæmpe hul oppe foran, erkender Tom Cleverley.

– Ja, det er korrekt, og det er en del af de samtaler, vi er i gang med. Vi gør ikke det her uden en organiseret plan. De her processer og strategier er noget, som bliver diskuteret på daglig basis. Den, som alle vil tale om, er selvfølgelig, om vi skulle hente Mileta Rajovic tilbage. Det har selvfølgelig også været en del af vores samtaler, siger Tom Cleverley til Watford Observer.

Tom Cleverley har også sagt farvel til den lejede angriber Daniel Jebbison, som Bournemouth har valgt at tilbagekalde her i begyndelsen af januar, hvilket kun efterlader Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia.

– Bayo er vores førstevalg, helt fortjent, og jeg tror ikke, at der er nogle andre, der kan komme ind og tage Bayos plads på holdet. Men hvis der sker noget med Bayo, så er det store sko at udfylde for Mamadou Doumbia, og så ville vi være afhængige af ham.

– Han er 18 år og har meget lidt erfaring med at spille i det her land. Så det er den balance, vi som klub skal finde i øjeblikket. Henter vi en erstatning for Jebbison, som, medmindre han er utrolig, vil få svært ved at få mig til at fravælge Bayo?

Cheftræneren understreger samtidig, at der er andre positioner, han hellere vil forstærke, og at Watford lige nu står i en økonomisk presset situation.

Mileta Rajovic scorede i efterårssæsonen seks mål 12 kampe for Brøndby.





De er klar til at købe Mohamed Salah

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her kan du se VM-lodtrækningen

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Rigmand vild med FC København-aftale

Griner af AaB-rygte

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Stor derby-bøde til FC København

– Det var vanvittigt brutalt!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

På rov i FC København

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland