Brøndby IF indledte 2025 med en uvished om Mileta Rajovics fremtid i klubben, da angriberen i sin kontrakt har en særlig klausul, der gav Watford muligheden for at tilbagekalde den danske lejesvend.
Den option udløb dog ved midnat i går, og dermed kommer Brøndby også til at råde over Mileta Rajovic i forårssæsonen, som angriberens agent Mikkel Beck kunne bekræfte overfor Tipsbladet.
Vigtigt for Brøndby, da der er uvished om Mathias Kvistgaardens fremtid i klubben, mens Ohi Omoijuanfo er rykket til Kina. For Watfords vedkommende har man også taget lidt af en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender Championship-klubbens cheftræner Tom Cleverley.
Hvis førstevalget i angrebet, Vakoun Bayo, bliver skadet, står Watford nemlig kun med den 18-årige Mamadou Doumbia. Og det vil selvsagt efterlade Watford med et kæmpe hul oppe foran, erkender Tom Cleverley.
– Ja, det er korrekt, og det er en del af de samtaler, vi er i gang med. Vi gør ikke det her uden en organiseret plan. De her processer og strategier er noget, som bliver diskuteret på daglig basis. Den, som alle vil tale om, er selvfølgelig, om vi skulle hente Mileta Rajovic tilbage. Det har selvfølgelig også været en del af vores samtaler, siger Tom Cleverley til Watford Observer.
Tom Cleverley har også sagt farvel til den lejede angriber Daniel Jebbison, som Bournemouth har valgt at tilbagekalde her i begyndelsen af januar, hvilket kun efterlader Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia.
– Bayo er vores førstevalg, helt fortjent, og jeg tror ikke, at der er nogle andre, der kan komme ind og tage Bayos plads på holdet. Men hvis der sker noget med Bayo, så er det store sko at udfylde for Mamadou Doumbia, og så ville vi være afhængige af ham.
– Han er 18 år og har meget lidt erfaring med at spille i det her land. Så det er den balance, vi som klub skal finde i øjeblikket. Henter vi en erstatning for Jebbison, som, medmindre han er utrolig, vil få svært ved at få mig til at fravælge Bayo?
Cheftræneren understreger samtidig, at der er andre positioner, han hellere vil forstærke, og at Watford lige nu står i en økonomisk presset situation.
Mileta Rajovic scorede i efterårssæsonen seks mål 12 kampe for Brøndby.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER