Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby

Watford tager en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender den engelske klubs cheftræner, der dog prioriterer at forstærke andre positioner.



Brøndby IF indledte 2025 med en uvished om Mileta Rajovics fremtid i klubben, da angriberen i sin kontrakt har en særlig klausul, der gav Watford muligheden for at tilbagekalde den danske lejesvend.

Den option udløb dog ved midnat i går, og dermed kommer Brøndby også til at råde over Mileta Rajovic i forårssæsonen, som angriberens agent Mikkel Beck kunne bekræfte overfor Tipsbladet.

Vigtigt for Brøndby, da der er uvished om Mathias Kvistgaardens fremtid i klubben, mens Ohi Omoijuanfo er rykket til Kina. For Watfords vedkommende har man også taget lidt af en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender Championship-klubbens cheftræner Tom Cleverley.

Hvis førstevalget i angrebet, Vakoun Bayo, bliver skadet, står Watford nemlig kun med den 18-årige Mamadou Doumbia. Og det vil selvsagt efterlade Watford med et kæmpe hul oppe foran, erkender Tom Cleverley.

– Ja, det er korrekt, og det er en del af de samtaler, vi er i gang med. Vi gør ikke det her uden en organiseret plan. De her processer og strategier er noget, som bliver diskuteret på daglig basis. Den, som alle vil tale om, er selvfølgelig, om vi skulle hente Mileta Rajovic tilbage. Det har selvfølgelig også været en del af vores samtaler, siger Tom Cleverley til Watford Observer.

Tom Cleverley har også sagt farvel til den lejede angriber Daniel Jebbison, som Bournemouth har valgt at tilbagekalde her i begyndelsen af januar, hvilket kun efterlader Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia.

– Bayo er vores førstevalg, helt fortjent, og jeg tror ikke, at der er nogle andre, der kan komme ind og tage Bayos plads på holdet. Men hvis der sker noget med Bayo, så er det store sko at udfylde for Mamadou Doumbia, og så ville vi være afhængige af ham.

– Han er 18 år og har meget lidt erfaring med at spille i det her land. Så det er den balance, vi som klub skal finde i øjeblikket. Henter vi en erstatning for Jebbison, som, medmindre han er utrolig, vil få svært ved at få mig til at fravælge Bayo?

Cheftræneren understreger samtidig, at der er andre positioner, han hellere vil forstærke, og at Watford lige nu står i en økonomisk presset situation.

Mileta Rajovic scorede i efterårssæsonen seks mål 12 kampe for Brøndby.





Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Randers køber ny angriber

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Viaplay deler stor nyhed

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Rekordtransfer?

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Hemmelig samtale med storklub

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Mere aktivitet på vej i FC København

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne