Brøndby IF indledte 2025 med en uvished om Mileta Rajovics fremtid i klubben, da angriberen i sin kontrakt har en særlig klausul, der gav Watford muligheden for at tilbagekalde den danske lejesvend.
Den option udløb dog ved midnat i går, og dermed kommer Brøndby også til at råde over Mileta Rajovic i forårssæsonen, som angriberens agent Mikkel Beck kunne bekræfte overfor Tipsbladet.
Vigtigt for Brøndby, da der er uvished om Mathias Kvistgaardens fremtid i klubben, mens Ohi Omoijuanfo er rykket til Kina. For Watfords vedkommende har man også taget lidt af en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender Championship-klubbens cheftræner Tom Cleverley.
Hvis førstevalget i angrebet, Vakoun Bayo, bliver skadet, står Watford nemlig kun med den 18-årige Mamadou Doumbia. Og det vil selvsagt efterlade Watford med et kæmpe hul oppe foran, erkender Tom Cleverley.
– Ja, det er korrekt, og det er en del af de samtaler, vi er i gang med. Vi gør ikke det her uden en organiseret plan. De her processer og strategier er noget, som bliver diskuteret på daglig basis. Den, som alle vil tale om, er selvfølgelig, om vi skulle hente Mileta Rajovic tilbage. Det har selvfølgelig også været en del af vores samtaler, siger Tom Cleverley til Watford Observer.
Tom Cleverley har også sagt farvel til den lejede angriber Daniel Jebbison, som Bournemouth har valgt at tilbagekalde her i begyndelsen af januar, hvilket kun efterlader Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia.
– Bayo er vores førstevalg, helt fortjent, og jeg tror ikke, at der er nogle andre, der kan komme ind og tage Bayos plads på holdet. Men hvis der sker noget med Bayo, så er det store sko at udfylde for Mamadou Doumbia, og så ville vi være afhængige af ham.
– Han er 18 år og har meget lidt erfaring med at spille i det her land. Så det er den balance, vi som klub skal finde i øjeblikket. Henter vi en erstatning for Jebbison, som, medmindre han er utrolig, vil få svært ved at få mig til at fravælge Bayo?
Cheftræneren understreger samtidig, at der er andre positioner, han hellere vil forstærke, og at Watford lige nu står i en økonomisk presset situation.
Mileta Rajovic scorede i efterårssæsonen seks mål 12 kampe for Brøndby.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
‘Han er tilgivet’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT