Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby

Watford tager en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender den engelske klubs cheftræner, der dog prioriterer at forstærke andre positioner.



Brøndby IF indledte 2025 med en uvished om Mileta Rajovics fremtid i klubben, da angriberen i sin kontrakt har en særlig klausul, der gav Watford muligheden for at tilbagekalde den danske lejesvend.

Den option udløb dog ved midnat i går, og dermed kommer Brøndby også til at råde over Mileta Rajovic i forårssæsonen, som angriberens agent Mikkel Beck kunne bekræfte overfor Tipsbladet.

Vigtigt for Brøndby, da der er uvished om Mathias Kvistgaardens fremtid i klubben, mens Ohi Omoijuanfo er rykket til Kina. For Watfords vedkommende har man også taget lidt af en chance ved ikke at tilbagekalde Mileta Rajovic, erkender Championship-klubbens cheftræner Tom Cleverley.

Hvis førstevalget i angrebet, Vakoun Bayo, bliver skadet, står Watford nemlig kun med den 18-årige Mamadou Doumbia. Og det vil selvsagt efterlade Watford med et kæmpe hul oppe foran, erkender Tom Cleverley.

– Ja, det er korrekt, og det er en del af de samtaler, vi er i gang med. Vi gør ikke det her uden en organiseret plan. De her processer og strategier er noget, som bliver diskuteret på daglig basis. Den, som alle vil tale om, er selvfølgelig, om vi skulle hente Mileta Rajovic tilbage. Det har selvfølgelig også været en del af vores samtaler, siger Tom Cleverley til Watford Observer.

Tom Cleverley har også sagt farvel til den lejede angriber Daniel Jebbison, som Bournemouth har valgt at tilbagekalde her i begyndelsen af januar, hvilket kun efterlader Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia.

– Bayo er vores førstevalg, helt fortjent, og jeg tror ikke, at der er nogle andre, der kan komme ind og tage Bayos plads på holdet. Men hvis der sker noget med Bayo, så er det store sko at udfylde for Mamadou Doumbia, og så ville vi være afhængige af ham.

– Han er 18 år og har meget lidt erfaring med at spille i det her land. Så det er den balance, vi som klub skal finde i øjeblikket. Henter vi en erstatning for Jebbison, som, medmindre han er utrolig, vil få svært ved at få mig til at fravælge Bayo?

Cheftræneren understreger samtidig, at der er andre positioner, han hellere vil forstærke, og at Watford lige nu står i en økonomisk presset situation.

Mileta Rajovic scorede i efterårssæsonen seks mål 12 kampe for Brøndby.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Kommer til AGF efter monstersæson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

FC København byder på kantspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er ret let at se’

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby har IKKE budt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby forhandler om stor transfer

I chok over Tottenham

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FCK-emne smidt af holdet efter interview

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Den værste i 18 år – de overvejer det

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Storklub lurer på Jonas Wind

Manchester City køber landsholdsspiller

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?