Watford-målmand afslører komisk samtale med Salah

Watford-målmanden har nu afsløret en interessant samtale, han havde med Mohamed Salah efter Liverpools 5-0-sejr på Vicarage Road.



Liverpool bankede for nyligt Watford med 5-0, men efter slutfløjtet var Mohamed Salah ikke helt klar til afslutte arbejdsdagen.

Således har Watford-målmanden Ben Foster nu afsløret, at Salah lige skulle foretage lidt research, før egypteren traskede ned i omklædningsrummet. På sin Facebook-side The Cycling GK har Foster således fortalt om episoden efter Liverpool-kampen, hvor Salah kom hen til ham.

– Det, jeg særligt gerne vil tale om, er Mo Salah og det, han sagde til mig efter slutfløjtet, som fik mig til at tænke: ‘Hold da op, du er så professionel og så ambitiøs. Du ønsker at blive så god som overhovedet muligt’. Okay, så de havde lige vundet kampen 5-0. Mo Salah scorede vist ét mål i den kamp, lyder det således fra Ben Foster i klippet. 

– Men han kom til mig, med sin hånd foran munden, fordi han ikke ønskede, at kameraerne skulle opfange det. Han kom hen til mig og sagde: ‘Ben, Ben…’ Og jeg svarede: ‘Hvad så, er du okay?’ Og derefter spurgte han: ‘Hvis jeg havde fået et straffespark, hvilken side havde du så valgt?’

– Og lige da han havde sagt det, tænkte jeg: ‘Ahh, din snedige, snedige rad’. For vi foretager selvfølgelig research. Alle målmænd laver selvfølgelig research på angriberne, og vi forsøger at finde ud af, hvor de har sparket deres seneste fire, fem eller 10 straffespark. Og Mo Salah har sparket sine senste fem straffespark til højre for målmanden.

– Så jeg kiggede på ham og sagde: ‘Okay, jeg ville have sprunget til højre. Jeg ville have sprunget til højre, fordi du har sparket dine seneste fem straffespark til højre’. Det bragte et stort smil frem hos ham. Han grinede og sagde: ‘Okay, tak skal du have. Jeg har brug for at vide det, jeg er nødt til at vide det’. 

– Så han var ikke tilfreds med bare at vinde kampen med 5-0, samt score et utroligt mål og blive kåret til kampens spiller. Han har også et behov for at få svar på de mindste detaljer. Så han ved, hvor han skal sparke, hvis han får et straffespark i den næste kamp. Det er derfor, at Mo Salah befinder sig helt på toppen, folkens. Han er på toppen. 

Efter Watford-kampen scorede Mohamed Salah først to gange i Liverpools 3-2-sejr over Atlético Madrid, inden egypteren søndag nettede tre gange i 5-0-ydmygelsen af Manchester United. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Stor hyldest af Mike Tullberg