Wesley Sneijder hylder tidligere Superliga-spiller

Den tidligere superstjerne Wesley Sneijder kan slet ikke få armene ned over den tidligere Superliga-spiller.



Mange spillere har brugt Superligaen som et springbræt til en stor karriere i udlandet, og en af dem er Hugo Ekitike. 

Angriber spillede et halvt år i Vejle Boldklub i foråret 2021, hvor han i glimt viste sit potentiale med tre mål og to assister i 11 kampe. Siden har han været forbi selveste Paris Saint-Germain, og i dag storspiller den nu 22-årige franskmand for Eintracht Frankfurt. 

Og Hugo Ekitike imponerer i så stor stil, at den tidligere stjernespiller Wesley Sneijder nu hylder ham. 

– Lad mig fortælle dig noget… Jeg har set meget til den her knægt. Nu siger jeg måske noget helt vildt, men jeg siger det alligevel: Jeg synes, ​​han er en blanding mellem Neymar og Mbappé. Det mener jeg oprigtigt.

– Han har evnerne fra Neymar, men har også Mbappés bevægelser. Hans pludselig acceleration… det er noget, Mbappé også har. Og han er kun 22 år gammel. Der er virkelig meget potentiale i denne dreng, siger Wesley Sneijder ifølge VoetbalZone og tilføjer: 

– Jeg nyder den her slags spillere. 

Wesley Sneijder selv har i tidens løb spillet med et hav af store stjerner i Ajax, Real Madrid og Inter, så han bør om nogen have et godt øje for at spotte talent.

I den indeværende sæson har Hugo Ekitike leveret imponerende 18 mål og seks assister i 35 kampe for Eintracht Frankfurt, og der er allerede tale om en sommertransfer til mere end 600 millioner kroner.

Hvem havde dog forudset det, da han rendte rundt i Nørreskoven for fire år siden? 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Mæhle kan hentes for spotpris

De er færdige i 1. division

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forlader AGF – her er hans nye klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen