Wesley Sneijder hylder tidligere Superliga-spiller

Den tidligere superstjerne Wesley Sneijder kan slet ikke få armene ned over den tidligere Superliga-spiller.



Mange spillere har brugt Superligaen som et springbræt til en stor karriere i udlandet, og en af dem er Hugo Ekitike. 

Angriber spillede et halvt år i Vejle Boldklub i foråret 2021, hvor han i glimt viste sit potentiale med tre mål og to assister i 11 kampe. Siden har han været forbi selveste Paris Saint-Germain, og i dag storspiller den nu 22-årige franskmand for Eintracht Frankfurt. 

Og Hugo Ekitike imponerer i så stor stil, at den tidligere stjernespiller Wesley Sneijder nu hylder ham. 

– Lad mig fortælle dig noget… Jeg har set meget til den her knægt. Nu siger jeg måske noget helt vildt, men jeg siger det alligevel: Jeg synes, ​​han er en blanding mellem Neymar og Mbappé. Det mener jeg oprigtigt.

– Han har evnerne fra Neymar, men har også Mbappés bevægelser. Hans pludselig acceleration… det er noget, Mbappé også har. Og han er kun 22 år gammel. Der er virkelig meget potentiale i denne dreng, siger Wesley Sneijder ifølge VoetbalZone og tilføjer: 

– Jeg nyder den her slags spillere. 

Wesley Sneijder selv har i tidens løb spillet med et hav af store stjerner i Ajax, Real Madrid og Inter, så han bør om nogen have et godt øje for at spotte talent.

I den indeværende sæson har Hugo Ekitike leveret imponerende 18 mål og seks assister i 35 kampe for Eintracht Frankfurt, og der er allerede tale om en sommertransfer til mere end 600 millioner kroner.

Hvem havde dog forudset det, da han rendte rundt i Nørreskoven for fire år siden? 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Vil smadre transferrekord

Tordner mod VM-træner

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tyrkiet – Paraguay

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien – Haiti

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Brøler sender Mexico videre

Vigtigt nyt for ‘AC’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’