West Bromwich betalte Cardiff i omegnen af 66 millioner kroner for Kenneth Zohore i sommer, men den danske angriber har ikke ligefrem været nogen succes på The Hawthorns.
Han spillede blot 651 Championship-minutter i den forgangne sæson, hvor West Brom spillede sig op i Premier League, og nu forlyder det, at den midtengelske klub vil af med 26-årige Zohore igen.
Express & Star skriver således, at Zohore er en af tre spillere, som West Bromwich forsøger at sælge. Det samme gør sig gældende for Oliver Burke og Kieran Gibbs.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Over for selvsamme bekræfter bekræfter den afgående administrerende direktør, Mark Jenkins, at alle penge, man modtager fra spillersalg denne kommer, kommer til at gå direkte til Slaven Bilic’ transferbudget.
– Vi skal være kloge på transfermarkedet. Uanset hvilket beløb klubben modtager, går ethvert spillersalg til transferbudgettet. Og hvis der er en spiller med en høj løn, går det også i puljen, hvis vi sælger ham og henter en til en lavere løn.
West Bromwich modtager 1,4 milliarder kroner for oprykningen til Premier League, men flere af disse penge har man allerede mistet igen.
Læs også:Claus Steinlein: Brentford-oprykning havde ikke haft en direkte effekt på FCM
– At rykke op koster klubben næsten £20 millioner (ca. 165 millioner kroner) i bonusser til spillere og klausuler, vi skulle betale til andre klubber. Man kan sige, at det er okay, fordi man rykker op. Det er også det rigtige; sådan skal man drive sin forretning.
– Men de £20 millioner skal komme et sted fra. Det er, hvad der kommer ud af Premier League-pengene.
– Premier League har desuden taget £10 millioner (ca. 82,5 millioner kroner) fra os på grund af Covid-19. Det er penge, de skal give tilbage til udenlandske TV-stationer. Og der er yderligere £10 millioner, vi ikke får, fordi der ingen entreindtægter er.
Kenneth Zohore har tidligere slået sine folder i FC København, Fiorentina, Brøndby, IFK Göteborg, OB, KV Kortrijk og altså Cardiff.
Læs også:Mangeårig assistent skal træne Billing og Bournemouth
Læs også:Avis: Midtjylland vil sende Awer Mabil videre
Læs også:Wind om skifte: Der kan sagtens gå nogle år
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Bekræfter dansk kæmpetransfer
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Knuser transferrekord
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
