West Bromwich betalte Cardiff i omegnen af 66 millioner kroner for Kenneth Zohore i sommer, men den danske angriber har ikke ligefrem været nogen succes på The Hawthorns.
Han spillede blot 651 Championship-minutter i den forgangne sæson, hvor West Brom spillede sig op i Premier League, og nu forlyder det, at den midtengelske klub vil af med 26-årige Zohore igen.
Express & Star skriver således, at Zohore er en af tre spillere, som West Bromwich forsøger at sælge. Det samme gør sig gældende for Oliver Burke og Kieran Gibbs.
Læs også:Nu sværmer storklubberne: Brentford-bomber kan hentes til en god pris
Over for selvsamme bekræfter bekræfter den afgående administrerende direktør, Mark Jenkins, at alle penge, man modtager fra spillersalg denne kommer, kommer til at gå direkte til Slaven Bilic’ transferbudget.
– Vi skal være kloge på transfermarkedet. Uanset hvilket beløb klubben modtager, går ethvert spillersalg til transferbudgettet. Og hvis der er en spiller med en høj løn, går det også i puljen, hvis vi sælger ham og henter en til en lavere løn.
West Bromwich modtager 1,4 milliarder kroner for oprykningen til Premier League, men flere af disse penge har man allerede mistet igen.
Læs også:Claus Steinlein: Brentford-oprykning havde ikke haft en direkte effekt på FCM
– At rykke op koster klubben næsten £20 millioner (ca. 165 millioner kroner) i bonusser til spillere og klausuler, vi skulle betale til andre klubber. Man kan sige, at det er okay, fordi man rykker op. Det er også det rigtige; sådan skal man drive sin forretning.
– Men de £20 millioner skal komme et sted fra. Det er, hvad der kommer ud af Premier League-pengene.
– Premier League har desuden taget £10 millioner (ca. 82,5 millioner kroner) fra os på grund af Covid-19. Det er penge, de skal give tilbage til udenlandske TV-stationer. Og der er yderligere £10 millioner, vi ikke får, fordi der ingen entreindtægter er.
Kenneth Zohore har tidligere slået sine folder i FC København, Fiorentina, Brøndby, IFK Göteborg, OB, KV Kortrijk og altså Cardiff.
Læs også:Mangeårig assistent skal træne Billing og Bournemouth
Læs også:Avis: Midtjylland vil sende Awer Mabil videre
Læs også:Wind om skifte: Der kan sagtens gå nogle år
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT
