Det var tennis fra allerøverste skuffe, da Rafael Nadal søndag aften stødte de sidste fem års ubestridte konge af Wimbledon, Roger Federer, af tronen, og for folk med hang til livebetting, var det intet mindre end en knaldperle af en kamp.
Nadal tog teten ved at vinde de to første sæt, mens Federer kom stærkt igen og nappede de næste to, hvilket lige præcis er, hvad der får oddsene til at svinge helt gevaldigt. Således også hos Betfair, der satte ny rekord på livebetting i den næsten fem timer lange match.
I løbet af de fem sæt blev der matchet væddemål for næsten en halv millard kroner. Da Rafael Nadal i femte sæt var bagud 3-4 og 30-40 i egen serve, blev han spillet til odds 3,80, mens Federer på dette tidspunkt blev handlet for 1,35.
Nadal til at vinde 3-2 i sæt blev spillet til odds 25, men undervejs i kampen blev han også spillet til odds 1,40 på en 3-0 sejr. En sejr på 3-1 i sæt blev spillet for odds 1,10, mens Federer til at vinde 3-2 i sæt blev handlet for odds 1,40.
På vinderspillet har nogen på et tidspunkt i år været så forudseende at spille Nadal til odds 12,00, så der er blevet klappet i hænderne i går. Den præcise omsætning på kampen lød på 49.137.328 engelske pund, svarende til ca. 463.355.175 mio. kroner!
Tilbage i februar gav Ladbrokes odds 8,00 på Rafael Nadal som Wimbledon-vinder, og den store engelske bookmaker fik lidt af et serve-es i hovedet igår. To kunder havde spillet for 30.000 pund på Nadal til odds 2,00 og 3,25, mens to andre havde satset 20.000 pund til odds 6,00 og odds 4,50, hvilket kostede Ladbrokes et seks-cifret beløb på vinderspillet i årets Wimbledon.
»Kampen i sig selv endte med et godt resultat for os, fordi langt de fleste væddemål på dagen gik på Roger Federer, men de fede væddemål vi havde modtaget på Nadal som vinder af turneringen, var med til at putte lidt malurt i bægeret for os«, udtalte Robin Hutchinson, talsmand for Ladbrokes.
Også hos William Hill var der mindst en kunde, der var glad for at se Rafael Nadal stryge til tops. Vedkommende havde spillet spanieren for 10.000 pund til odds 4,50, og kunne altså notere sig en gevinst på over en halv million kroner. Selve finalen blev den en rekord-sætter for William Hill, da der blev spillet for over ni millioner pund, næsten 90 millioner kroner. Dermed fik den hidtige rekord kun lov at stå i syv dage, da de sidste mandag satte rekord på Andy Murrays kamp mod Richard Gasquet.
»Alt i alt blev der spillet for over 100 mio. pund på de 14 dages Wimbledon, og Nadals sejr var den første spanske sejr, vi har været i stand til at juble over denne sommer«, lød det efterfølgende fra Graham Sharpe, talsmand for William Hill, med reference til Spaniens EM-triumf i fodbold.
»Før finalen fik vi store væddemål på Roger Federer på både 25.000, 30.000 og 15.000 pund, så vi klager ikke«, fortsatte Sharpe.
Helt tilfredse var de til gengæld ikke hos Danske Spil, hvis kunder havde luret Nadals gevinst. På vinderen endte spillet med en tilbagebetaling på 148 procent, og på Den Lange kostede den spanske sejr en tilbagebetaling på 96 procent. Særligt ondt gjorde spillet på, at Nadal ville vinde med lige netop et sæt. Det kostede 100.000 i underskud.
Hos William Hill gives der nu odds 26,00 på, at Rafael Nadal kan vinde seks Wimbledon-turneringer på stribe, og odds 3,25 på at han også til næste år kan vinde både French Open og Wimbledon, og samme odds giver en sejr ved årets sidste Grand Slam-turnering, US Open i New York. Desuden kan man score sig odds 15,00 på, at spanieren vinder alle fire Grand Slam-turneringer i 2009.
Wimbledon 2009 kan man selvfølgelig også allerede spille på, og odds på et lille udvalg af spillere så hos Bet365 således ud ved dette blads deadline.
Wimbledon-vinder 2009, odds fra Bet365:
Rafael Nadal 2,25
Roger Federer 2,50
Novak Djokovic 6,00
Andy Murray 12,00
Andy Roddick 26,00
David Nalbandian 41,00
Richard Gasquet 21,00
Mario Ancic 81,00
Jo-Wilfried Tsonga 17,00
Marat Safin 151,00
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
MEDIE
Chokskifte?
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT