Det var tennis fra allerøverste skuffe, da Rafael Nadal søndag aften stødte de sidste fem års ubestridte konge af Wimbledon, Roger Federer, af tronen, og for folk med hang til livebetting, var det intet mindre end en knaldperle af en kamp.
Nadal tog teten ved at vinde de to første sæt, mens Federer kom stærkt igen og nappede de næste to, hvilket lige præcis er, hvad der får oddsene til at svinge helt gevaldigt. Således også hos Betfair, der satte ny rekord på livebetting i den næsten fem timer lange match.
I løbet af de fem sæt blev der matchet væddemål for næsten en halv millard kroner. Da Rafael Nadal i femte sæt var bagud 3-4 og 30-40 i egen serve, blev han spillet til odds 3,80, mens Federer på dette tidspunkt blev handlet for 1,35.
Nadal til at vinde 3-2 i sæt blev spillet til odds 25, men undervejs i kampen blev han også spillet til odds 1,40 på en 3-0 sejr. En sejr på 3-1 i sæt blev spillet for odds 1,10, mens Federer til at vinde 3-2 i sæt blev handlet for odds 1,40.
På vinderspillet har nogen på et tidspunkt i år været så forudseende at spille Nadal til odds 12,00, så der er blevet klappet i hænderne i går. Den præcise omsætning på kampen lød på 49.137.328 engelske pund, svarende til ca. 463.355.175 mio. kroner!
Tilbage i februar gav Ladbrokes odds 8,00 på Rafael Nadal som Wimbledon-vinder, og den store engelske bookmaker fik lidt af et serve-es i hovedet igår. To kunder havde spillet for 30.000 pund på Nadal til odds 2,00 og 3,25, mens to andre havde satset 20.000 pund til odds 6,00 og odds 4,50, hvilket kostede Ladbrokes et seks-cifret beløb på vinderspillet i årets Wimbledon.
»Kampen i sig selv endte med et godt resultat for os, fordi langt de fleste væddemål på dagen gik på Roger Federer, men de fede væddemål vi havde modtaget på Nadal som vinder af turneringen, var med til at putte lidt malurt i bægeret for os«, udtalte Robin Hutchinson, talsmand for Ladbrokes.
Også hos William Hill var der mindst en kunde, der var glad for at se Rafael Nadal stryge til tops. Vedkommende havde spillet spanieren for 10.000 pund til odds 4,50, og kunne altså notere sig en gevinst på over en halv million kroner. Selve finalen blev den en rekord-sætter for William Hill, da der blev spillet for over ni millioner pund, næsten 90 millioner kroner. Dermed fik den hidtige rekord kun lov at stå i syv dage, da de sidste mandag satte rekord på Andy Murrays kamp mod Richard Gasquet.
»Alt i alt blev der spillet for over 100 mio. pund på de 14 dages Wimbledon, og Nadals sejr var den første spanske sejr, vi har været i stand til at juble over denne sommer«, lød det efterfølgende fra Graham Sharpe, talsmand for William Hill, med reference til Spaniens EM-triumf i fodbold.
»Før finalen fik vi store væddemål på Roger Federer på både 25.000, 30.000 og 15.000 pund, så vi klager ikke«, fortsatte Sharpe.
Helt tilfredse var de til gengæld ikke hos Danske Spil, hvis kunder havde luret Nadals gevinst. På vinderen endte spillet med en tilbagebetaling på 148 procent, og på Den Lange kostede den spanske sejr en tilbagebetaling på 96 procent. Særligt ondt gjorde spillet på, at Nadal ville vinde med lige netop et sæt. Det kostede 100.000 i underskud.
Hos William Hill gives der nu odds 26,00 på, at Rafael Nadal kan vinde seks Wimbledon-turneringer på stribe, og odds 3,25 på at han også til næste år kan vinde både French Open og Wimbledon, og samme odds giver en sejr ved årets sidste Grand Slam-turnering, US Open i New York. Desuden kan man score sig odds 15,00 på, at spanieren vinder alle fire Grand Slam-turneringer i 2009.
Wimbledon 2009 kan man selvfølgelig også allerede spille på, og odds på et lille udvalg af spillere så hos Bet365 således ud ved dette blads deadline.
Wimbledon-vinder 2009, odds fra Bet365:
Rafael Nadal 2,25
Roger Federer 2,50
Novak Djokovic 6,00
Andy Murray 12,00
Andy Roddick 26,00
David Nalbandian 41,00
Richard Gasquet 21,00
Mario Ancic 81,00
Jo-Wilfried Tsonga 17,00
Marat Safin 151,00
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
10. gang i træk
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS