Wimbledon-finale gav rekordomsætning

Betfair satte ny rekord på livebetting med en omsætning på knap en halv millard på søndagens Wimbledon-finale, hvis resultat gav blandede følelser hos bookmakerne



Det var tennis fra allerøverste skuffe, da Rafael Nadal søndag aften stødte de sidste fem års ubestridte konge af Wimbledon, Roger Federer, af tronen, og for folk med hang til livebetting, var det intet mindre end en knaldperle af en kamp.

Nadal tog teten ved at vinde de to første sæt, mens Federer kom stærkt igen og nappede de næste to, hvilket lige præcis er, hvad der får oddsene til at svinge helt gevaldigt. Således også hos Betfair, der satte ny rekord på livebetting i den næsten fem timer lange match.

I løbet af de fem sæt blev der matchet væddemål for næsten en halv millard kroner. Da Rafael Nadal i femte sæt var bagud 3-4 og 30-40 i egen serve, blev han spillet til odds 3,80, mens Federer på dette tidspunkt blev handlet for 1,35.

Nadal til at vinde 3-2 i sæt blev spillet til odds 25, men undervejs i kampen blev han også spillet til odds 1,40 på en 3-0 sejr. En sejr på 3-1 i sæt blev spillet for odds 1,10, mens Federer til at vinde 3-2 i sæt blev handlet for odds 1,40.

På vinderspillet har nogen på et tidspunkt i år været så forudseende at spille Nadal til odds 12,00, så der er blevet klappet i hænderne i går. Den præcise omsætning på kampen lød på 49.137.328 engelske pund, svarende til ca. 463.355.175 mio. kroner!

Tilbage i februar gav Ladbrokes odds 8,00 på Rafael Nadal som Wimbledon-vinder, og den store engelske bookmaker fik lidt af et serve-es i hovedet igår. To kunder havde spillet for 30.000 pund på Nadal til odds 2,00 og 3,25, mens to andre havde satset 20.000 pund til odds 6,00 og odds 4,50, hvilket kostede Ladbrokes et seks-cifret beløb på vinderspillet i årets Wimbledon.

»Kampen i sig selv endte med et godt resultat for os, fordi langt de fleste væddemål på dagen gik på Roger Federer, men de fede væddemål vi havde modtaget på Nadal som vinder af turneringen, var med til at putte lidt malurt i bægeret for os«, udtalte Robin Hutchinson, talsmand for Ladbrokes.

Også hos William Hill var der mindst en kunde, der var glad for at se Rafael Nadal stryge til tops. Vedkommende havde spillet spanieren for 10.000 pund til odds 4,50, og kunne altså notere sig en gevinst på over en halv million kroner. Selve finalen blev den en rekord-sætter for William Hill, da der blev spillet for over ni millioner pund, næsten 90 millioner kroner. Dermed fik den hidtige rekord kun lov at stå i syv dage, da de sidste mandag satte rekord på Andy Murrays kamp mod Richard Gasquet.

»Alt i alt blev der spillet for over 100 mio. pund på de 14 dages Wimbledon, og Nadals sejr var den første spanske sejr, vi har været i stand til at juble over denne sommer«, lød det efterfølgende fra Graham Sharpe, talsmand for William Hill, med reference til Spaniens EM-triumf i fodbold.

»Før finalen fik vi store væddemål på Roger Federer på både 25.000, 30.000 og 15.000 pund, så vi klager ikke«, fortsatte Sharpe.
Helt tilfredse var de til gengæld ikke hos Danske Spil, hvis kunder havde luret Nadals gevinst. På vinderen endte spillet med en tilbagebetaling på 148 procent, og på Den Lange kostede den spanske sejr en tilbagebetaling på 96 procent. Særligt ondt gjorde spillet på, at Nadal ville vinde med lige netop et sæt. Det kostede 100.000 i underskud.

Hos William Hill gives der nu odds 26,00 på, at Rafael Nadal kan vinde seks Wimbledon-turneringer på stribe, og odds 3,25 på at han også til næste år kan vinde både French Open og Wimbledon, og samme odds giver en sejr ved årets sidste Grand Slam-turnering, US Open i New York. Desuden kan man score sig odds 15,00 på, at spanieren vinder alle fire Grand Slam-turneringer i 2009.

Wimbledon 2009 kan man selvfølgelig også allerede spille på, og odds på et lille udvalg af spillere så hos Bet365 således ud ved dette blads deadline.
Wimbledon-vinder 2009, odds fra Bet365:
Rafael Nadal 2,25
Roger Federer 2,50
Novak Djokovic 6,00
Andy Murray 12,00
Andy Roddick 26,00
David Nalbandian 41,00
Richard Gasquet 21,00
Mario Ancic 81,00
Jo-Wilfried Tsonga 17,00
Marat Safin 151,00






Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Nu er der nyt om Mads Roerslev



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien har et ekstra øje på Messi

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn