Det var tennis fra allerøverste skuffe, da Rafael Nadal søndag aften stødte de sidste fem års ubestridte konge af Wimbledon, Roger Federer, af tronen, og for folk med hang til livebetting, var det intet mindre end en knaldperle af en kamp.
Nadal tog teten ved at vinde de to første sæt, mens Federer kom stærkt igen og nappede de næste to, hvilket lige præcis er, hvad der får oddsene til at svinge helt gevaldigt. Således også hos Betfair, der satte ny rekord på livebetting i den næsten fem timer lange match.
I løbet af de fem sæt blev der matchet væddemål for næsten en halv millard kroner. Da Rafael Nadal i femte sæt var bagud 3-4 og 30-40 i egen serve, blev han spillet til odds 3,80, mens Federer på dette tidspunkt blev handlet for 1,35.
Nadal til at vinde 3-2 i sæt blev spillet til odds 25, men undervejs i kampen blev han også spillet til odds 1,40 på en 3-0 sejr. En sejr på 3-1 i sæt blev spillet for odds 1,10, mens Federer til at vinde 3-2 i sæt blev handlet for odds 1,40.
På vinderspillet har nogen på et tidspunkt i år været så forudseende at spille Nadal til odds 12,00, så der er blevet klappet i hænderne i går. Den præcise omsætning på kampen lød på 49.137.328 engelske pund, svarende til ca. 463.355.175 mio. kroner!
Tilbage i februar gav Ladbrokes odds 8,00 på Rafael Nadal som Wimbledon-vinder, og den store engelske bookmaker fik lidt af et serve-es i hovedet igår. To kunder havde spillet for 30.000 pund på Nadal til odds 2,00 og 3,25, mens to andre havde satset 20.000 pund til odds 6,00 og odds 4,50, hvilket kostede Ladbrokes et seks-cifret beløb på vinderspillet i årets Wimbledon.
»Kampen i sig selv endte med et godt resultat for os, fordi langt de fleste væddemål på dagen gik på Roger Federer, men de fede væddemål vi havde modtaget på Nadal som vinder af turneringen, var med til at putte lidt malurt i bægeret for os«, udtalte Robin Hutchinson, talsmand for Ladbrokes.
Også hos William Hill var der mindst en kunde, der var glad for at se Rafael Nadal stryge til tops. Vedkommende havde spillet spanieren for 10.000 pund til odds 4,50, og kunne altså notere sig en gevinst på over en halv million kroner. Selve finalen blev den en rekord-sætter for William Hill, da der blev spillet for over ni millioner pund, næsten 90 millioner kroner. Dermed fik den hidtige rekord kun lov at stå i syv dage, da de sidste mandag satte rekord på Andy Murrays kamp mod Richard Gasquet.
»Alt i alt blev der spillet for over 100 mio. pund på de 14 dages Wimbledon, og Nadals sejr var den første spanske sejr, vi har været i stand til at juble over denne sommer«, lød det efterfølgende fra Graham Sharpe, talsmand for William Hill, med reference til Spaniens EM-triumf i fodbold.
»Før finalen fik vi store væddemål på Roger Federer på både 25.000, 30.000 og 15.000 pund, så vi klager ikke«, fortsatte Sharpe.
Helt tilfredse var de til gengæld ikke hos Danske Spil, hvis kunder havde luret Nadals gevinst. På vinderen endte spillet med en tilbagebetaling på 148 procent, og på Den Lange kostede den spanske sejr en tilbagebetaling på 96 procent. Særligt ondt gjorde spillet på, at Nadal ville vinde med lige netop et sæt. Det kostede 100.000 i underskud.
Hos William Hill gives der nu odds 26,00 på, at Rafael Nadal kan vinde seks Wimbledon-turneringer på stribe, og odds 3,25 på at han også til næste år kan vinde både French Open og Wimbledon, og samme odds giver en sejr ved årets sidste Grand Slam-turnering, US Open i New York. Desuden kan man score sig odds 15,00 på, at spanieren vinder alle fire Grand Slam-turneringer i 2009.
Wimbledon 2009 kan man selvfølgelig også allerede spille på, og odds på et lille udvalg af spillere så hos Bet365 således ud ved dette blads deadline.
Wimbledon-vinder 2009, odds fra Bet365:
Rafael Nadal 2,25
Roger Federer 2,50
Novak Djokovic 6,00
Andy Murray 12,00
Andy Roddick 26,00
David Nalbandian 41,00
Richard Gasquet 21,00
Mario Ancic 81,00
Jo-Wilfried Tsonga 17,00
Marat Safin 151,00
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Forhandler med storklub
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT