Det var tennis fra allerøverste skuffe, da Rafael Nadal søndag aften stødte de sidste fem års ubestridte konge af Wimbledon, Roger Federer, af tronen, og for folk med hang til livebetting, var det intet mindre end en knaldperle af en kamp.
Nadal tog teten ved at vinde de to første sæt, mens Federer kom stærkt igen og nappede de næste to, hvilket lige præcis er, hvad der får oddsene til at svinge helt gevaldigt. Således også hos Betfair, der satte ny rekord på livebetting i den næsten fem timer lange match.
I løbet af de fem sæt blev der matchet væddemål for næsten en halv millard kroner. Da Rafael Nadal i femte sæt var bagud 3-4 og 30-40 i egen serve, blev han spillet til odds 3,80, mens Federer på dette tidspunkt blev handlet for 1,35.
Nadal til at vinde 3-2 i sæt blev spillet til odds 25, men undervejs i kampen blev han også spillet til odds 1,40 på en 3-0 sejr. En sejr på 3-1 i sæt blev spillet for odds 1,10, mens Federer til at vinde 3-2 i sæt blev handlet for odds 1,40.
På vinderspillet har nogen på et tidspunkt i år været så forudseende at spille Nadal til odds 12,00, så der er blevet klappet i hænderne i går. Den præcise omsætning på kampen lød på 49.137.328 engelske pund, svarende til ca. 463.355.175 mio. kroner!
Tilbage i februar gav Ladbrokes odds 8,00 på Rafael Nadal som Wimbledon-vinder, og den store engelske bookmaker fik lidt af et serve-es i hovedet igår. To kunder havde spillet for 30.000 pund på Nadal til odds 2,00 og 3,25, mens to andre havde satset 20.000 pund til odds 6,00 og odds 4,50, hvilket kostede Ladbrokes et seks-cifret beløb på vinderspillet i årets Wimbledon.
»Kampen i sig selv endte med et godt resultat for os, fordi langt de fleste væddemål på dagen gik på Roger Federer, men de fede væddemål vi havde modtaget på Nadal som vinder af turneringen, var med til at putte lidt malurt i bægeret for os«, udtalte Robin Hutchinson, talsmand for Ladbrokes.
Også hos William Hill var der mindst en kunde, der var glad for at se Rafael Nadal stryge til tops. Vedkommende havde spillet spanieren for 10.000 pund til odds 4,50, og kunne altså notere sig en gevinst på over en halv million kroner. Selve finalen blev den en rekord-sætter for William Hill, da der blev spillet for over ni millioner pund, næsten 90 millioner kroner. Dermed fik den hidtige rekord kun lov at stå i syv dage, da de sidste mandag satte rekord på Andy Murrays kamp mod Richard Gasquet.
»Alt i alt blev der spillet for over 100 mio. pund på de 14 dages Wimbledon, og Nadals sejr var den første spanske sejr, vi har været i stand til at juble over denne sommer«, lød det efterfølgende fra Graham Sharpe, talsmand for William Hill, med reference til Spaniens EM-triumf i fodbold.
»Før finalen fik vi store væddemål på Roger Federer på både 25.000, 30.000 og 15.000 pund, så vi klager ikke«, fortsatte Sharpe.
Helt tilfredse var de til gengæld ikke hos Danske Spil, hvis kunder havde luret Nadals gevinst. På vinderen endte spillet med en tilbagebetaling på 148 procent, og på Den Lange kostede den spanske sejr en tilbagebetaling på 96 procent. Særligt ondt gjorde spillet på, at Nadal ville vinde med lige netop et sæt. Det kostede 100.000 i underskud.
Hos William Hill gives der nu odds 26,00 på, at Rafael Nadal kan vinde seks Wimbledon-turneringer på stribe, og odds 3,25 på at han også til næste år kan vinde både French Open og Wimbledon, og samme odds giver en sejr ved årets sidste Grand Slam-turnering, US Open i New York. Desuden kan man score sig odds 15,00 på, at spanieren vinder alle fire Grand Slam-turneringer i 2009.
Wimbledon 2009 kan man selvfølgelig også allerede spille på, og odds på et lille udvalg af spillere så hos Bet365 således ud ved dette blads deadline.
Wimbledon-vinder 2009, odds fra Bet365:
Rafael Nadal 2,25
Roger Federer 2,50
Novak Djokovic 6,00
Andy Murray 12,00
Andy Roddick 26,00
David Nalbandian 41,00
Richard Gasquet 21,00
Mario Ancic 81,00
Jo-Wilfried Tsonga 17,00
Marat Safin 151,00
LIVE
LIVE: FCK-fans med markant budskab
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
FC Nordsjælland vinder i egen hule
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Barcelona tager smal sejr
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT