Wind og Vavro på tavlen for Wolfsburg

Jonas Wind scorede og assisterede for Wolfsburg, der onsdag sendte Hoffenheim ud af den tyske pokalturnering.



For anden pokalkamp i træk kom danske Jonas Wind på måltavlen for sin klub, Wolfsburg, der onsdag aften vandt 2-0 i egen hule og ekspederede Hoffenheim ud af ottendedelsfinalen i den tyske pokalturnering.

Wind var i runden forinden blevet matchvinder, da han scorede kampens enlige mål i Wolfsburgs 1-0-sejr over Dortmund efter forlænget spilletid.

Onsdag aften startede den danske landsholdsangriber opgøret på bænken, men han kom ind i anden halvleg og øgede i det 67. minut Wolsburgs føring til 2-0.

Wind kom først på et fladt indlæg og drejede med højre inderside flot bolden i nettet ved den nærmeste målstolpe.

Kort inden Winds 2-0-scoring var Jacob Bruun Larsen kommet på banen for Hoffenheim, men den danske kantspiller var sammen med holdkammeraterne ikke i stand til at vende opgøret.

Joakim Mæhle, der i weekenden scorede for Wolfsburg i Bundesligaen, startede inde på værternes venstre back. I første halvlegs tillægstid ramte landsholdsbacken overliggeren efter et hjørnespark.

Efter lidt mere end en time bragte den tidligere FC København-spiller Denis Vavro Wolfsburg i front på et direkte frispark.

Vavros frisparksforsøg sad lige på Hoffenheims tyske landsholdskeeper Oliver Baumann, der ikke så for god ud i situationen. Bolden ramte jorden kort inden mål, og det snød Hoffenheim-keeperen.

Fem minutter før tid indtog Jonas Wind igen en hovedrolle, da han lagde op til Yannick Gerhardts scoring til slutresultatet 3-0. Wind var vaks og snød Hoffenheim-forsvaret ved at tage et frispark hurtigt og spille Gerhardt fri.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Australien – Tyrkiet

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Økonomiske problemer – bud på dansk profil