For anden pokalkamp i træk kom danske Jonas Wind på måltavlen for sin klub, Wolfsburg, der onsdag aften vandt 2-0 i egen hule og ekspederede Hoffenheim ud af ottendedelsfinalen i den tyske pokalturnering.
Wind var i runden forinden blevet matchvinder, da han scorede kampens enlige mål i Wolfsburgs 1-0-sejr over Dortmund efter forlænget spilletid.
Onsdag aften startede den danske landsholdsangriber opgøret på bænken, men han kom ind i anden halvleg og øgede i det 67. minut Wolsburgs føring til 2-0.
Wind kom først på et fladt indlæg og drejede med højre inderside flot bolden i nettet ved den nærmeste målstolpe.
Kort inden Winds 2-0-scoring var Jacob Bruun Larsen kommet på banen for Hoffenheim, men den danske kantspiller var sammen med holdkammeraterne ikke i stand til at vende opgøret.
Joakim Mæhle, der i weekenden scorede for Wolfsburg i Bundesligaen, startede inde på værternes venstre back. I første halvlegs tillægstid ramte landsholdsbacken overliggeren efter et hjørnespark.
Efter lidt mere end en time bragte den tidligere FC København-spiller Denis Vavro Wolfsburg i front på et direkte frispark.
Vavros frisparksforsøg sad lige på Hoffenheims tyske landsholdskeeper Oliver Baumann, der ikke så for god ud i situationen. Bolden ramte jorden kort inden mål, og det snød Hoffenheim-keeperen.
Fem minutter før tid indtog Jonas Wind igen en hovedrolle, da han lagde op til Yannick Gerhardts scoring til slutresultatet 3-0. Wind var vaks og snød Hoffenheim-forsvaret ved at tage et frispark hurtigt og spille Gerhardt fri.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
Dansk træner færdig ved VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
INTERVIEW