Wind og Vavro på tavlen for Wolfsburg

Jonas Wind scorede og assisterede for Wolfsburg, der onsdag sendte Hoffenheim ud af den tyske pokalturnering.



For anden pokalkamp i træk kom danske Jonas Wind på måltavlen for sin klub, Wolfsburg, der onsdag aften vandt 2-0 i egen hule og ekspederede Hoffenheim ud af ottendedelsfinalen i den tyske pokalturnering.

Wind var i runden forinden blevet matchvinder, da han scorede kampens enlige mål i Wolfsburgs 1-0-sejr over Dortmund efter forlænget spilletid.

Onsdag aften startede den danske landsholdsangriber opgøret på bænken, men han kom ind i anden halvleg og øgede i det 67. minut Wolsburgs føring til 2-0.

Wind kom først på et fladt indlæg og drejede med højre inderside flot bolden i nettet ved den nærmeste målstolpe.

Kort inden Winds 2-0-scoring var Jacob Bruun Larsen kommet på banen for Hoffenheim, men den danske kantspiller var sammen med holdkammeraterne ikke i stand til at vende opgøret.

Joakim Mæhle, der i weekenden scorede for Wolfsburg i Bundesligaen, startede inde på værternes venstre back. I første halvlegs tillægstid ramte landsholdsbacken overliggeren efter et hjørnespark.

Efter lidt mere end en time bragte den tidligere FC København-spiller Denis Vavro Wolfsburg i front på et direkte frispark.

Vavros frisparksforsøg sad lige på Hoffenheims tyske landsholdskeeper Oliver Baumann, der ikke så for god ud i situationen. Bolden ramte jorden kort inden mål, og det snød Hoffenheim-keeperen.

Fem minutter før tid indtog Jonas Wind igen en hovedrolle, da han lagde op til Yannick Gerhardts scoring til slutresultatet 3-0. Wind var vaks og snød Hoffenheim-forsvaret ved at tage et frispark hurtigt og spille Gerhardt fri.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lurer på PSG-stjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger