Wind og Vavro på tavlen for Wolfsburg

Jonas Wind scorede og assisterede for Wolfsburg, der onsdag sendte Hoffenheim ud af den tyske pokalturnering.



For anden pokalkamp i træk kom danske Jonas Wind på måltavlen for sin klub, Wolfsburg, der onsdag aften vandt 2-0 i egen hule og ekspederede Hoffenheim ud af ottendedelsfinalen i den tyske pokalturnering.

Wind var i runden forinden blevet matchvinder, da han scorede kampens enlige mål i Wolfsburgs 1-0-sejr over Dortmund efter forlænget spilletid.

Onsdag aften startede den danske landsholdsangriber opgøret på bænken, men han kom ind i anden halvleg og øgede i det 67. minut Wolsburgs føring til 2-0.

Wind kom først på et fladt indlæg og drejede med højre inderside flot bolden i nettet ved den nærmeste målstolpe.

Kort inden Winds 2-0-scoring var Jacob Bruun Larsen kommet på banen for Hoffenheim, men den danske kantspiller var sammen med holdkammeraterne ikke i stand til at vende opgøret.

Joakim Mæhle, der i weekenden scorede for Wolfsburg i Bundesligaen, startede inde på værternes venstre back. I første halvlegs tillægstid ramte landsholdsbacken overliggeren efter et hjørnespark.

Efter lidt mere end en time bragte den tidligere FC København-spiller Denis Vavro Wolfsburg i front på et direkte frispark.

Vavros frisparksforsøg sad lige på Hoffenheims tyske landsholdskeeper Oliver Baumann, der ikke så for god ud i situationen. Bolden ramte jorden kort inden mål, og det snød Hoffenheim-keeperen.

Fem minutter før tid indtog Jonas Wind igen en hovedrolle, da han lagde op til Yannick Gerhardts scoring til slutresultatet 3-0. Wind var vaks og snød Hoffenheim-forsvaret ved at tage et frispark hurtigt og spille Gerhardt fri.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Kommer med frækt bud på dansk mester

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Kæmpe røgslør af Brøndby