For anden pokalkamp i træk kom danske Jonas Wind på måltavlen for sin klub, Wolfsburg, der onsdag aften vandt 2-0 i egen hule og ekspederede Hoffenheim ud af ottendedelsfinalen i den tyske pokalturnering.
Wind var i runden forinden blevet matchvinder, da han scorede kampens enlige mål i Wolfsburgs 1-0-sejr over Dortmund efter forlænget spilletid.
Onsdag aften startede den danske landsholdsangriber opgøret på bænken, men han kom ind i anden halvleg og øgede i det 67. minut Wolsburgs føring til 2-0.
Wind kom først på et fladt indlæg og drejede med højre inderside flot bolden i nettet ved den nærmeste målstolpe.
Kort inden Winds 2-0-scoring var Jacob Bruun Larsen kommet på banen for Hoffenheim, men den danske kantspiller var sammen med holdkammeraterne ikke i stand til at vende opgøret.
Joakim Mæhle, der i weekenden scorede for Wolfsburg i Bundesligaen, startede inde på værternes venstre back. I første halvlegs tillægstid ramte landsholdsbacken overliggeren efter et hjørnespark.
Efter lidt mere end en time bragte den tidligere FC København-spiller Denis Vavro Wolfsburg i front på et direkte frispark.
Vavros frisparksforsøg sad lige på Hoffenheims tyske landsholdskeeper Oliver Baumann, der ikke så for god ud i situationen. Bolden ramte jorden kort inden mål, og det snød Hoffenheim-keeperen.
Fem minutter før tid indtog Jonas Wind igen en hovedrolle, da han lagde op til Yannick Gerhardts scoring til slutresultatet 3-0. Wind var vaks og snød Hoffenheim-forsvaret ved at tage et frispark hurtigt og spille Gerhardt fri.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vilde Messi tangerer VM-rekord