Fansene er bekymrede: Derfor henter de “Zanka”

Mathias "Zanka" Jørgensen har den ideelle profil til Anderlecht, vurderer journalist, som også ser gode chancer for spilletid for den danske spiller.



Det bliver ikke i denne omgang, at Mathias “Zanka” Jørgensen vender hjem til FC København.

Som Tipsbladet kunne afsløre torsdag formiddag, skifter “Zanka” fra Brentford til danskerkolonien Anderlecht på en etårig aftale.

Og mens den nyhed nok vækker en hel del ærgrelse blandt FC Københavns tilhængere, får den omvendt smilet frem hos en masse belgiske fans. Her kan den danske landsholdsbobler nemlig hurtigt komme i spil.

Det vurderer Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.

– Det er virkelig vigtigt, fordi i næste uge er der de første europæiske kampe mod Europa League for Anderlecht, fordi de ikke har noget midterforsvarere. Klubben har solgt forsvarstelentet Zeno Debast, og Jan Vertonghen er ude med en skade, så klubben bruger midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret.

– Derfor haster det med at hente en ny centerback, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og tilføjer:

– Her til morgen modtog jeg også flere beskeder fra fans, fordi de er bekymrede. Jan Vertonghen er skadet, så skal de spille europæisk med kun 19-årige Jan-Carlo Simic og midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret? Det vil være for tyndt, så fansene vil være taknemmelige for at have fået en forsvarsspiller med erfaring.

Anderlecht sidder imidlertid heller ikke på et bjerg af pengesedler, så at klubben – som Tipsbladet har afsløret – kan hente Mathias “Zanka” Jørgensen transferfrit, er afgørende.

– Supporterne kalder konstant på forstærkninger til angrebet. Det er oftest dyrt at hente offensive spillere, så jeg tror, Jesper Fredberg prøver at skabe stabilitet i bagkæden med en billig løsning i defensiven, og så forsøge at hente nogle offensivspillere til sidst i transfermarkedet. Og det virker til, at de har fundet en billig løsning i “Zanka”.

– Han har også den ideelle profil. Han er erfaren og har prøvet en masse, så det er også virkelig vigtigt, siger Anderlecht-journalisten.

Ser “Zanka” ud til at blive starter i Anderlecht?

– Det er helt klart muligt. Der er ikke mange forsvarsspillere i truppen lige nu. Udover Jan Vertonghen har de Jan-Carlo Simic, som er en 19-årig stopper, så ham skal “Zanka” kæmpe med om spilletid, tror jeg.

– Brian Riemer vil gerne spille med en højrebenet og en venstrebenet stopper, og både Simic og “Zanka” er højrebenede. Men det kan være nødvendigt, at de spiller samtidig, særligt også fordi Jan Vertonghen er 37 år, og fordi der er mange kampe, når de skal spille europæisk i hele efteråret, vurderer Jürgen Geril.

Anderlecht træder ind i Europa Leagues playoff-runde i næste uge, og hvis de vinder ryger de i turneringens ligafase. Et nederlag vil sende dem i Conference League.

Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, bliver ikke eneste dansker i Anderlecht. Cheftræneren er Brian Riemer, sportschefen er Jesper Fredberg, og i truppen er der Anders Dreyer, Kasper Dolberg og Mads Kikkenborg.  

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Går langt ned i løn

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter