Fansene er bekymrede: Derfor henter de “Zanka”

Mathias "Zanka" Jørgensen har den ideelle profil til Anderlecht, vurderer journalist, som også ser gode chancer for spilletid for den danske spiller.



Det bliver ikke i denne omgang, at Mathias “Zanka” Jørgensen vender hjem til FC København.

Som Tipsbladet kunne afsløre torsdag formiddag, skifter “Zanka” fra Brentford til danskerkolonien Anderlecht på en etårig aftale.

Og mens den nyhed nok vækker en hel del ærgrelse blandt FC Københavns tilhængere, får den omvendt smilet frem hos en masse belgiske fans. Her kan den danske landsholdsbobler nemlig hurtigt komme i spil.

Det vurderer Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.

– Det er virkelig vigtigt, fordi i næste uge er der de første europæiske kampe mod Europa League for Anderlecht, fordi de ikke har noget midterforsvarere. Klubben har solgt forsvarstelentet Zeno Debast, og Jan Vertonghen er ude med en skade, så klubben bruger midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret.

– Derfor haster det med at hente en ny centerback, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og tilføjer:

– Her til morgen modtog jeg også flere beskeder fra fans, fordi de er bekymrede. Jan Vertonghen er skadet, så skal de spille europæisk med kun 19-årige Jan-Carlo Simic og midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret? Det vil være for tyndt, så fansene vil være taknemmelige for at have fået en forsvarsspiller med erfaring.

Anderlecht sidder imidlertid heller ikke på et bjerg af pengesedler, så at klubben – som Tipsbladet har afsløret – kan hente Mathias “Zanka” Jørgensen transferfrit, er afgørende.

– Supporterne kalder konstant på forstærkninger til angrebet. Det er oftest dyrt at hente offensive spillere, så jeg tror, Jesper Fredberg prøver at skabe stabilitet i bagkæden med en billig løsning i defensiven, og så forsøge at hente nogle offensivspillere til sidst i transfermarkedet. Og det virker til, at de har fundet en billig løsning i “Zanka”.

– Han har også den ideelle profil. Han er erfaren og har prøvet en masse, så det er også virkelig vigtigt, siger Anderlecht-journalisten.

Ser “Zanka” ud til at blive starter i Anderlecht?

– Det er helt klart muligt. Der er ikke mange forsvarsspillere i truppen lige nu. Udover Jan Vertonghen har de Jan-Carlo Simic, som er en 19-årig stopper, så ham skal “Zanka” kæmpe med om spilletid, tror jeg.

– Brian Riemer vil gerne spille med en højrebenet og en venstrebenet stopper, og både Simic og “Zanka” er højrebenede. Men det kan være nødvendigt, at de spiller samtidig, særligt også fordi Jan Vertonghen er 37 år, og fordi der er mange kampe, når de skal spille europæisk i hele efteråret, vurderer Jürgen Geril.

Anderlecht træder ind i Europa Leagues playoff-runde i næste uge, og hvis de vinder ryger de i turneringens ligafase. Et nederlag vil sende dem i Conference League.

Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, bliver ikke eneste dansker i Anderlecht. Cheftræneren er Brian Riemer, sportschefen er Jesper Fredberg, og i truppen er der Anders Dreyer, Kasper Dolberg og Mads Kikkenborg.  

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København – FC Fredericia

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Randers FC – Silkeborg IF



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Benhård Brian Riemer-melding

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Topchef får nyt job i FCK

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Protesterer efter dansk drømmekamp

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

FC København-talent har truffet stor beslutning

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

“Ingen er uerstattelige”

Afslører vild transfer-historie

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job