Fansene er bekymrede: Derfor henter de “Zanka”

Mathias "Zanka" Jørgensen har den ideelle profil til Anderlecht, vurderer journalist, som også ser gode chancer for spilletid for den danske spiller.



Det bliver ikke i denne omgang, at Mathias “Zanka” Jørgensen vender hjem til FC København.

Som Tipsbladet kunne afsløre torsdag formiddag, skifter “Zanka” fra Brentford til danskerkolonien Anderlecht på en etårig aftale.

Og mens den nyhed nok vækker en hel del ærgrelse blandt FC Københavns tilhængere, får den omvendt smilet frem hos en masse belgiske fans. Her kan den danske landsholdsbobler nemlig hurtigt komme i spil.

Det vurderer Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.

– Det er virkelig vigtigt, fordi i næste uge er der de første europæiske kampe mod Europa League for Anderlecht, fordi de ikke har noget midterforsvarere. Klubben har solgt forsvarstelentet Zeno Debast, og Jan Vertonghen er ude med en skade, så klubben bruger midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret.

– Derfor haster det med at hente en ny centerback, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og tilføjer:

– Her til morgen modtog jeg også flere beskeder fra fans, fordi de er bekymrede. Jan Vertonghen er skadet, så skal de spille europæisk med kun 19-årige Jan-Carlo Simic og midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret? Det vil være for tyndt, så fansene vil være taknemmelige for at have fået en forsvarsspiller med erfaring.

Anderlecht sidder imidlertid heller ikke på et bjerg af pengesedler, så at klubben – som Tipsbladet har afsløret – kan hente Mathias “Zanka” Jørgensen transferfrit, er afgørende.

– Supporterne kalder konstant på forstærkninger til angrebet. Det er oftest dyrt at hente offensive spillere, så jeg tror, Jesper Fredberg prøver at skabe stabilitet i bagkæden med en billig løsning i defensiven, og så forsøge at hente nogle offensivspillere til sidst i transfermarkedet. Og det virker til, at de har fundet en billig løsning i “Zanka”.

– Han har også den ideelle profil. Han er erfaren og har prøvet en masse, så det er også virkelig vigtigt, siger Anderlecht-journalisten.

Ser “Zanka” ud til at blive starter i Anderlecht?

– Det er helt klart muligt. Der er ikke mange forsvarsspillere i truppen lige nu. Udover Jan Vertonghen har de Jan-Carlo Simic, som er en 19-årig stopper, så ham skal “Zanka” kæmpe med om spilletid, tror jeg.

– Brian Riemer vil gerne spille med en højrebenet og en venstrebenet stopper, og både Simic og “Zanka” er højrebenede. Men det kan være nødvendigt, at de spiller samtidig, særligt også fordi Jan Vertonghen er 37 år, og fordi der er mange kampe, når de skal spille europæisk i hele efteråret, vurderer Jürgen Geril.

Anderlecht træder ind i Europa Leagues playoff-runde i næste uge, og hvis de vinder ryger de i turneringens ligafase. Et nederlag vil sende dem i Conference League.

Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, bliver ikke eneste dansker i Anderlecht. Cheftræneren er Brian Riemer, sportschefen er Jesper Fredberg, og i truppen er der Anders Dreyer, Kasper Dolberg og Mads Kikkenborg.  

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort