Fansene er bekymrede: Derfor henter de “Zanka”

Mathias "Zanka" Jørgensen har den ideelle profil til Anderlecht, vurderer journalist, som også ser gode chancer for spilletid for den danske spiller.



Det bliver ikke i denne omgang, at Mathias “Zanka” Jørgensen vender hjem til FC København.

Som Tipsbladet kunne afsløre torsdag formiddag, skifter “Zanka” fra Brentford til danskerkolonien Anderlecht på en etårig aftale.

Og mens den nyhed nok vækker en hel del ærgrelse blandt FC Københavns tilhængere, får den omvendt smilet frem hos en masse belgiske fans. Her kan den danske landsholdsbobler nemlig hurtigt komme i spil.

Det vurderer Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.

– Det er virkelig vigtigt, fordi i næste uge er der de første europæiske kampe mod Europa League for Anderlecht, fordi de ikke har noget midterforsvarere. Klubben har solgt forsvarstelentet Zeno Debast, og Jan Vertonghen er ude med en skade, så klubben bruger midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret.

– Derfor haster det med at hente en ny centerback, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og tilføjer:

– Her til morgen modtog jeg også flere beskeder fra fans, fordi de er bekymrede. Jan Vertonghen er skadet, så skal de spille europæisk med kun 19-årige Jan-Carlo Simic og midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret? Det vil være for tyndt, så fansene vil være taknemmelige for at have fået en forsvarsspiller med erfaring.

Anderlecht sidder imidlertid heller ikke på et bjerg af pengesedler, så at klubben – som Tipsbladet har afsløret – kan hente Mathias “Zanka” Jørgensen transferfrit, er afgørende.

– Supporterne kalder konstant på forstærkninger til angrebet. Det er oftest dyrt at hente offensive spillere, så jeg tror, Jesper Fredberg prøver at skabe stabilitet i bagkæden med en billig løsning i defensiven, og så forsøge at hente nogle offensivspillere til sidst i transfermarkedet. Og det virker til, at de har fundet en billig løsning i “Zanka”.

– Han har også den ideelle profil. Han er erfaren og har prøvet en masse, så det er også virkelig vigtigt, siger Anderlecht-journalisten.

Ser “Zanka” ud til at blive starter i Anderlecht?

– Det er helt klart muligt. Der er ikke mange forsvarsspillere i truppen lige nu. Udover Jan Vertonghen har de Jan-Carlo Simic, som er en 19-årig stopper, så ham skal “Zanka” kæmpe med om spilletid, tror jeg.

– Brian Riemer vil gerne spille med en højrebenet og en venstrebenet stopper, og både Simic og “Zanka” er højrebenede. Men det kan være nødvendigt, at de spiller samtidig, særligt også fordi Jan Vertonghen er 37 år, og fordi der er mange kampe, når de skal spille europæisk i hele efteråret, vurderer Jürgen Geril.

Anderlecht træder ind i Europa Leagues playoff-runde i næste uge, og hvis de vinder ryger de i turneringens ligafase. Et nederlag vil sende dem i Conference League.

Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, bliver ikke eneste dansker i Anderlecht. Cheftræneren er Brian Riemer, sportschefen er Jesper Fredberg, og i truppen er der Anders Dreyer, Kasper Dolberg og Mads Kikkenborg.  

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

Frank reddet i døende sekunder

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Stor derby-bøde til FC København

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

På rov i FC København

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Dybt skuffet og trist

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Har ikke ubegrænset kredit

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr