Det bliver ikke i denne omgang, at Mathias “Zanka” Jørgensen vender hjem til FC København.
Som Tipsbladet kunne afsløre torsdag formiddag, skifter “Zanka” fra Brentford til danskerkolonien Anderlecht på en etårig aftale.
Og mens den nyhed nok vækker en hel del ærgrelse blandt FC Københavns tilhængere, får den omvendt smilet frem hos en masse belgiske fans. Her kan den danske landsholdsbobler nemlig hurtigt komme i spil.
Det vurderer Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.
– Det er virkelig vigtigt, fordi i næste uge er der de første europæiske kampe mod Europa League for Anderlecht, fordi de ikke har noget midterforsvarere. Klubben har solgt forsvarstelentet Zeno Debast, og Jan Vertonghen er ude med en skade, så klubben bruger midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret.
– Derfor haster det med at hente en ny centerback, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og tilføjer:
– Her til morgen modtog jeg også flere beskeder fra fans, fordi de er bekymrede. Jan Vertonghen er skadet, så skal de spille europæisk med kun 19-årige Jan-Carlo Simic og midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret? Det vil være for tyndt, så fansene vil være taknemmelige for at have fået en forsvarsspiller med erfaring.
Anderlecht sidder imidlertid heller ikke på et bjerg af pengesedler, så at klubben – som Tipsbladet har afsløret – kan hente Mathias “Zanka” Jørgensen transferfrit, er afgørende.
– Supporterne kalder konstant på forstærkninger til angrebet. Det er oftest dyrt at hente offensive spillere, så jeg tror, Jesper Fredberg prøver at skabe stabilitet i bagkæden med en billig løsning i defensiven, og så forsøge at hente nogle offensivspillere til sidst i transfermarkedet. Og det virker til, at de har fundet en billig løsning i “Zanka”.
– Han har også den ideelle profil. Han er erfaren og har prøvet en masse, så det er også virkelig vigtigt, siger Anderlecht-journalisten.
Ser “Zanka” ud til at blive starter i Anderlecht?
– Det er helt klart muligt. Der er ikke mange forsvarsspillere i truppen lige nu. Udover Jan Vertonghen har de Jan-Carlo Simic, som er en 19-årig stopper, så ham skal “Zanka” kæmpe med om spilletid, tror jeg.
– Brian Riemer vil gerne spille med en højrebenet og en venstrebenet stopper, og både Simic og “Zanka” er højrebenede. Men det kan være nødvendigt, at de spiller samtidig, særligt også fordi Jan Vertonghen er 37 år, og fordi der er mange kampe, når de skal spille europæisk i hele efteråret, vurderer Jürgen Geril.
Anderlecht træder ind i Europa Leagues playoff-runde i næste uge, og hvis de vinder ryger de i turneringens ligafase. Et nederlag vil sende dem i Conference League.
Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, bliver ikke eneste dansker i Anderlecht. Cheftræneren er Brian Riemer, sportschefen er Jesper Fredberg, og i truppen er der Anders Dreyer, Kasper Dolberg og Mads Kikkenborg.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT