Det bliver ikke i denne omgang, at Mathias “Zanka” Jørgensen vender hjem til FC København.
Som Tipsbladet kunne afsløre torsdag formiddag, skifter “Zanka” fra Brentford til danskerkolonien Anderlecht på en etårig aftale.
Og mens den nyhed nok vækker en hel del ærgrelse blandt FC Københavns tilhængere, får den omvendt smilet frem hos en masse belgiske fans. Her kan den danske landsholdsbobler nemlig hurtigt komme i spil.
Det vurderer Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.
– Det er virkelig vigtigt, fordi i næste uge er der de første europæiske kampe mod Europa League for Anderlecht, fordi de ikke har noget midterforsvarere. Klubben har solgt forsvarstelentet Zeno Debast, og Jan Vertonghen er ude med en skade, så klubben bruger midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret.
– Derfor haster det med at hente en ny centerback, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og tilføjer:
– Her til morgen modtog jeg også flere beskeder fra fans, fordi de er bekymrede. Jan Vertonghen er skadet, så skal de spille europæisk med kun 19-årige Jan-Carlo Simic og midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret? Det vil være for tyndt, så fansene vil være taknemmelige for at have fået en forsvarsspiller med erfaring.
Anderlecht sidder imidlertid heller ikke på et bjerg af pengesedler, så at klubben – som Tipsbladet har afsløret – kan hente Mathias “Zanka” Jørgensen transferfrit, er afgørende.
– Supporterne kalder konstant på forstærkninger til angrebet. Det er oftest dyrt at hente offensive spillere, så jeg tror, Jesper Fredberg prøver at skabe stabilitet i bagkæden med en billig løsning i defensiven, og så forsøge at hente nogle offensivspillere til sidst i transfermarkedet. Og det virker til, at de har fundet en billig løsning i “Zanka”.
– Han har også den ideelle profil. Han er erfaren og har prøvet en masse, så det er også virkelig vigtigt, siger Anderlecht-journalisten.
Ser “Zanka” ud til at blive starter i Anderlecht?
– Det er helt klart muligt. Der er ikke mange forsvarsspillere i truppen lige nu. Udover Jan Vertonghen har de Jan-Carlo Simic, som er en 19-årig stopper, så ham skal “Zanka” kæmpe med om spilletid, tror jeg.
– Brian Riemer vil gerne spille med en højrebenet og en venstrebenet stopper, og både Simic og “Zanka” er højrebenede. Men det kan være nødvendigt, at de spiller samtidig, særligt også fordi Jan Vertonghen er 37 år, og fordi der er mange kampe, når de skal spille europæisk i hele efteråret, vurderer Jürgen Geril.
Anderlecht træder ind i Europa Leagues playoff-runde i næste uge, og hvis de vinder ryger de i turneringens ligafase. Et nederlag vil sende dem i Conference League.
Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, bliver ikke eneste dansker i Anderlecht. Cheftræneren er Brian Riemer, sportschefen er Jesper Fredberg, og i truppen er der Anders Dreyer, Kasper Dolberg og Mads Kikkenborg.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE