Fansene er bekymrede: Derfor henter de “Zanka”

Mathias "Zanka" Jørgensen har den ideelle profil til Anderlecht, vurderer journalist, som også ser gode chancer for spilletid for den danske spiller.



Det bliver ikke i denne omgang, at Mathias “Zanka” Jørgensen vender hjem til FC København.

Som Tipsbladet kunne afsløre torsdag formiddag, skifter “Zanka” fra Brentford til danskerkolonien Anderlecht på en etårig aftale.

Og mens den nyhed nok vækker en hel del ærgrelse blandt FC Københavns tilhængere, får den omvendt smilet frem hos en masse belgiske fans. Her kan den danske landsholdsbobler nemlig hurtigt komme i spil.

Det vurderer Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad.

– Det er virkelig vigtigt, fordi i næste uge er der de første europæiske kampe mod Europa League for Anderlecht, fordi de ikke har noget midterforsvarere. Klubben har solgt forsvarstelentet Zeno Debast, og Jan Vertonghen er ude med en skade, så klubben bruger midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret.

– Derfor haster det med at hente en ny centerback, siger Jürgen Geril til Tipsbladet og tilføjer:

– Her til morgen modtog jeg også flere beskeder fra fans, fordi de er bekymrede. Jan Vertonghen er skadet, så skal de spille europæisk med kun 19-årige Jan-Carlo Simic og midtbanespilleren Theo Leoni i forsvaret? Det vil være for tyndt, så fansene vil være taknemmelige for at have fået en forsvarsspiller med erfaring.

Anderlecht sidder imidlertid heller ikke på et bjerg af pengesedler, så at klubben – som Tipsbladet har afsløret – kan hente Mathias “Zanka” Jørgensen transferfrit, er afgørende.

– Supporterne kalder konstant på forstærkninger til angrebet. Det er oftest dyrt at hente offensive spillere, så jeg tror, Jesper Fredberg prøver at skabe stabilitet i bagkæden med en billig løsning i defensiven, og så forsøge at hente nogle offensivspillere til sidst i transfermarkedet. Og det virker til, at de har fundet en billig løsning i “Zanka”.

– Han har også den ideelle profil. Han er erfaren og har prøvet en masse, så det er også virkelig vigtigt, siger Anderlecht-journalisten.

Ser “Zanka” ud til at blive starter i Anderlecht?

– Det er helt klart muligt. Der er ikke mange forsvarsspillere i truppen lige nu. Udover Jan Vertonghen har de Jan-Carlo Simic, som er en 19-årig stopper, så ham skal “Zanka” kæmpe med om spilletid, tror jeg.

– Brian Riemer vil gerne spille med en højrebenet og en venstrebenet stopper, og både Simic og “Zanka” er højrebenede. Men det kan være nødvendigt, at de spiller samtidig, særligt også fordi Jan Vertonghen er 37 år, og fordi der er mange kampe, når de skal spille europæisk i hele efteråret, vurderer Jürgen Geril.

Anderlecht træder ind i Europa Leagues playoff-runde i næste uge, og hvis de vinder ryger de i turneringens ligafase. Et nederlag vil sende dem i Conference League.

Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, bliver ikke eneste dansker i Anderlecht. Cheftræneren er Brian Riemer, sportschefen er Jesper Fredberg, og i truppen er der Anders Dreyer, Kasper Dolberg og Mads Kikkenborg.  

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’



STORT PORTRÆT

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt


Manchester City afværger kæmpe fiasko

Bekræfter bud fra FC Midtjylland



TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent

Ny kontrakt til Nicolaj Thomsen

Thomas Gravesen vil have tronskifte på landsholdet

Dybt frustreret over glippet Superliga-skifte

Budget: Har AGF råd til både transfers og stadion?



EKSKLUSIVT

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff


Bekræfter han lige interessen fra FCK og Brøndby?

Glad AGF-anfører: Superpositivt transfervindue

Revser dansk forgænger

Superligaens mest ekstreme transfer-satsning



STORT INTERVIEW

Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto


– Lad ham være i fred, og han bliver kun bedre

Alle medier taler om det

Klar plan for AGF-stortalenter: Mere voksenfodbold

Superstjerne har besøgt FC København

Brøndby-spiller fortsat på klubjagt


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Målmaskiner mødes i Madrid-derby

Sender sjov stikpille til dansk træner

Får ekstra transfer-millioner efter USA-køb

Forlænger Patrick Mortensen i AGF? Her er status



Schmeichels råd til Eriksen: Skift til denne klub!

CV vil ikke sammenligne: AGF er et godt sted

Brøndby-profil havde flere tilbud

Lyndebut! Dorgu starter for United

Sammenligner dansk spids med verdensstjerne

Brøndby sejrer over skandinavisk tophold

Vildt! De kan presse AGF og Brøndby på transfers

Mareridtet fortsætter for dansk landsholdsbobler


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Pione Sisto: ‘Forstår godt FCK har kigget på ham’

Dyster melding angående FCK-talent

Rejst hjem fra Brøndbys træningslejr

FCK tilføjer 17-årigt talent til Europa-trup

Surt show: Yussuf Poulsen skadet igen

Afsløring: Bertram Kvist skifter til Esbjerg

Op mod 5.000 til vild testkamp i Aarhus

FCN fortsætter med vanvittige sejre i testkampe

Jagter ny dansk klub efter udlandsophold

FC Midtjylland dropper angriber i Europa

Nu taler Ruben Amorim om Chido Obi

FCK-direktør: ‘Så lagde jeg bare røret på’

Thomas Gravesen frygter for Eriksens karriere

Bodø/Glimt-boss raser mod AaB: Er du dum?

Kan blive verdens bedst betalte landstræner

Vil købe dansk landsholdsspiller – men…

Slagter Tottenham: Jeg har aldrig set lignende!

Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris

CV afviser profilsalg: Flere transfers er mulige

De har brug for en kæmpe transfersucces!

Stor begejstring for tilgang af Brøndby-spiller!

Afsløring: Wolfsburg har scoutet stort OB-talent