Zidan endelig solgt

Den egyptiske boldkunstner, Mohamed Zidan, er ikke længere lejesvend i Werder Bremen. Zidan har skrevet under på en kontrakt med Bremen, som løber til juni 2008. Det oplyser Werder Bremen på deres hjemmeside.



Werder Bremens træner, Klaus Allofs, har trods Zidans uheldige start i Tyskland hele tiden meldt ud, at Zidan var kommet til Bremen for at blive. Og sådan blev det.



”Zidan var svært uheldig med skader i sine første uger i Werder. Men han har alligevel vist, hvilket stort potentiale, han har,” siger Klaus Allofs.

Prisen for Mohamed Zidan ventes at ligge i underkanten af 30 millioner kroner. De fleste af pengene går til de investorer, der var med til at hente egypteren til FC Midtjylland fra AB i 2003.

Zidans første klub i Danmark, AB, får også del i millionerne, inden restbeløbet tilfalder FC Midtjylland. Og det glæder de sig til i AB, hvor administrerende direktør Ronny Saul nu ser frem til at blive kontaktet af FC Midtjylland.

”Jeg kan ikke sige så meget endnu, men det skyldes kun, at jeg endnu ikke ved andet, end hvad jeg har læst i pressen. Jeg går ud fra, at FC Midtjylland kontakter os inden længe,” siger Ronny Saul til onside.dk.

AB vil indtil videre ikke vil kommentere på, hvor mange kroner og øre, de samlet regner med at indkassere på Zidan-salget.

J

Se Zidans gamle tilhængere fra FC Midtjyllands officielle fanklub i programmet SAS Liga Fan Quiz, hvor de kæmper mod Brøndby og OB i aftenens program. Det er kl. 22.30 på Viasat Sport 1.









LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Cristiano Ronaldo i optur

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

AGF kan ende med millionregning, men…

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Harry Maguire i chok

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’