Zidan endelig solgt

Den egyptiske boldkunstner, Mohamed Zidan, er ikke længere lejesvend i Werder Bremen. Zidan har skrevet under på en kontrakt med Bremen, som løber til juni 2008. Det oplyser Werder Bremen på deres hjemmeside.



Werder Bremens træner, Klaus Allofs, har trods Zidans uheldige start i Tyskland hele tiden meldt ud, at Zidan var kommet til Bremen for at blive. Og sådan blev det.



”Zidan var svært uheldig med skader i sine første uger i Werder. Men han har alligevel vist, hvilket stort potentiale, han har,” siger Klaus Allofs.

Prisen for Mohamed Zidan ventes at ligge i underkanten af 30 millioner kroner. De fleste af pengene går til de investorer, der var med til at hente egypteren til FC Midtjylland fra AB i 2003.

Zidans første klub i Danmark, AB, får også del i millionerne, inden restbeløbet tilfalder FC Midtjylland. Og det glæder de sig til i AB, hvor administrerende direktør Ronny Saul nu ser frem til at blive kontaktet af FC Midtjylland.

”Jeg kan ikke sige så meget endnu, men det skyldes kun, at jeg endnu ikke ved andet, end hvad jeg har læst i pressen. Jeg går ud fra, at FC Midtjylland kontakter os inden længe,” siger Ronny Saul til onside.dk.

AB vil indtil videre ikke vil kommentere på, hvor mange kroner og øre, de samlet regner med at indkassere på Zidan-salget.

J

Se Zidans gamle tilhængere fra FC Midtjyllands officielle fanklub i programmet SAS Liga Fan Quiz, hvor de kæmper mod Brøndby og OB i aftenens program. Det er kl. 22.30 på Viasat Sport 1.









LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Kæmpebud på 16-årig

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening