Zidan endelig solgt

Den egyptiske boldkunstner, Mohamed Zidan, er ikke længere lejesvend i Werder Bremen. Zidan har skrevet under på en kontrakt med Bremen, som løber til juni 2008. Det oplyser Werder Bremen på deres hjemmeside.



Werder Bremens træner, Klaus Allofs, har trods Zidans uheldige start i Tyskland hele tiden meldt ud, at Zidan var kommet til Bremen for at blive. Og sådan blev det.



”Zidan var svært uheldig med skader i sine første uger i Werder. Men han har alligevel vist, hvilket stort potentiale, han har,” siger Klaus Allofs.

Prisen for Mohamed Zidan ventes at ligge i underkanten af 30 millioner kroner. De fleste af pengene går til de investorer, der var med til at hente egypteren til FC Midtjylland fra AB i 2003.

Zidans første klub i Danmark, AB, får også del i millionerne, inden restbeløbet tilfalder FC Midtjylland. Og det glæder de sig til i AB, hvor administrerende direktør Ronny Saul nu ser frem til at blive kontaktet af FC Midtjylland.

”Jeg kan ikke sige så meget endnu, men det skyldes kun, at jeg endnu ikke ved andet, end hvad jeg har læst i pressen. Jeg går ud fra, at FC Midtjylland kontakter os inden længe,” siger Ronny Saul til onside.dk.

AB vil indtil videre ikke vil kommentere på, hvor mange kroner og øre, de samlet regner med at indkassere på Zidan-salget.

J

Se Zidans gamle tilhængere fra FC Midtjyllands officielle fanklub i programmet SAS Liga Fan Quiz, hvor de kæmper mod Brøndby og OB i aftenens program. Det er kl. 22.30 på Viasat Sport 1.









LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Manchester United afbryder forhandlingerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De 10 største stjerner, der misser VM

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner