Zidan endelig solgt

Den egyptiske boldkunstner, Mohamed Zidan, er ikke længere lejesvend i Werder Bremen. Zidan har skrevet under på en kontrakt med Bremen, som løber til juni 2008. Det oplyser Werder Bremen på deres hjemmeside.



Werder Bremens træner, Klaus Allofs, har trods Zidans uheldige start i Tyskland hele tiden meldt ud, at Zidan var kommet til Bremen for at blive. Og sådan blev det.



”Zidan var svært uheldig med skader i sine første uger i Werder. Men han har alligevel vist, hvilket stort potentiale, han har,” siger Klaus Allofs.

Prisen for Mohamed Zidan ventes at ligge i underkanten af 30 millioner kroner. De fleste af pengene går til de investorer, der var med til at hente egypteren til FC Midtjylland fra AB i 2003.

Zidans første klub i Danmark, AB, får også del i millionerne, inden restbeløbet tilfalder FC Midtjylland. Og det glæder de sig til i AB, hvor administrerende direktør Ronny Saul nu ser frem til at blive kontaktet af FC Midtjylland.

”Jeg kan ikke sige så meget endnu, men det skyldes kun, at jeg endnu ikke ved andet, end hvad jeg har læst i pressen. Jeg går ud fra, at FC Midtjylland kontakter os inden længe,” siger Ronny Saul til onside.dk.

AB vil indtil videre ikke vil kommentere på, hvor mange kroner og øre, de samlet regner med at indkassere på Zidan-salget.

J

Se Zidans gamle tilhængere fra FC Midtjyllands officielle fanklub i programmet SAS Liga Fan Quiz, hvor de kæmper mod Brøndby og OB i aftenens program. Det er kl. 22.30 på Viasat Sport 1.







Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se de danske hold i Europa

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘FC København er Danmarks gigant’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Brøndby-flop: De henter Carl Björk