Zidan endelig solgt

Den egyptiske boldkunstner, Mohamed Zidan, er ikke længere lejesvend i Werder Bremen. Zidan har skrevet under på en kontrakt med Bremen, som løber til juni 2008. Det oplyser Werder Bremen på deres hjemmeside.



Werder Bremens træner, Klaus Allofs, har trods Zidans uheldige start i Tyskland hele tiden meldt ud, at Zidan var kommet til Bremen for at blive. Og sådan blev det.



”Zidan var svært uheldig med skader i sine første uger i Werder. Men han har alligevel vist, hvilket stort potentiale, han har,” siger Klaus Allofs.

Prisen for Mohamed Zidan ventes at ligge i underkanten af 30 millioner kroner. De fleste af pengene går til de investorer, der var med til at hente egypteren til FC Midtjylland fra AB i 2003.

Zidans første klub i Danmark, AB, får også del i millionerne, inden restbeløbet tilfalder FC Midtjylland. Og det glæder de sig til i AB, hvor administrerende direktør Ronny Saul nu ser frem til at blive kontaktet af FC Midtjylland.

”Jeg kan ikke sige så meget endnu, men det skyldes kun, at jeg endnu ikke ved andet, end hvad jeg har læst i pressen. Jeg går ud fra, at FC Midtjylland kontakter os inden længe,” siger Ronny Saul til onside.dk.

AB vil indtil videre ikke vil kommentere på, hvor mange kroner og øre, de samlet regner med at indkassere på Zidan-salget.

J

Se Zidans gamle tilhængere fra FC Midtjyllands officielle fanklub i programmet SAS Liga Fan Quiz, hvor de kæmper mod Brøndby og OB i aftenens program. Det er kl. 22.30 på Viasat Sport 1.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Forhandler med storklub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’