Zidan endelig solgt

Den egyptiske boldkunstner, Mohamed Zidan, er ikke længere lejesvend i Werder Bremen. Zidan har skrevet under på en kontrakt med Bremen, som løber til juni 2008. Det oplyser Werder Bremen på deres hjemmeside.



Werder Bremens træner, Klaus Allofs, har trods Zidans uheldige start i Tyskland hele tiden meldt ud, at Zidan var kommet til Bremen for at blive. Og sådan blev det.



”Zidan var svært uheldig med skader i sine første uger i Werder. Men han har alligevel vist, hvilket stort potentiale, han har,” siger Klaus Allofs.

Prisen for Mohamed Zidan ventes at ligge i underkanten af 30 millioner kroner. De fleste af pengene går til de investorer, der var med til at hente egypteren til FC Midtjylland fra AB i 2003.

Zidans første klub i Danmark, AB, får også del i millionerne, inden restbeløbet tilfalder FC Midtjylland. Og det glæder de sig til i AB, hvor administrerende direktør Ronny Saul nu ser frem til at blive kontaktet af FC Midtjylland.

”Jeg kan ikke sige så meget endnu, men det skyldes kun, at jeg endnu ikke ved andet, end hvad jeg har læst i pressen. Jeg går ud fra, at FC Midtjylland kontakter os inden længe,” siger Ronny Saul til onside.dk.

AB vil indtil videre ikke vil kommentere på, hvor mange kroner og øre, de samlet regner med at indkassere på Zidan-salget.

J

Se Zidans gamle tilhængere fra FC Midtjyllands officielle fanklub i programmet SAS Liga Fan Quiz, hvor de kæmper mod Brøndby og OB i aftenens program. Det er kl. 22.30 på Viasat Sport 1.








Bo Svensson utilfreds: ‘De ved det godt’




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Fire FCK-stjerner ude?

Indskiftet Dolberg scorer i Ajax-storsejr

Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer

FC Midtjylland – Brøndby IF

Stjerne solgt til FCM: ‘Det var ikke i timingen’

Rangnick ringede – skulle høre om Brøndby-transfer

Afsløring: Younes Bakiz til lægetjek i stor klub

Dansker kollapser – båret fra banen med halskrave



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Randers FC – OB

FCK-boss: Vi var tæt på rekordhandel

AaB-anfører så rødt efter vanvidstackling

Fælder dom over ‘rumvæsenet’ Dorgu



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-boss: ‘Distraherende, men…’

FC Nordsjælland – AGF

Transfer var klar – han skulle erstattet Stage

Afgørende, at han er i FC København

Dansk klub jagter helt vild FC København-rekord

Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’

Afviste bud på 66 millioner for dansk profil

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Her kan du se Real Madrid mod Rayo Vallecano

FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’

Silkeborg IF – Viborg FF

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

Afslører: Ingen købsoption i FC Midtjylland-aftale

Er transferaftalerne overholdt? ‘Holdes internt’

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Fordel til FCK? Werge ‘en smule bekymret’

Oprykker driller Chelsea og fortsætter stime