Zidane advaret af ven: Vil være totalt forræderi

Ifølge den tidligere tennisspiller Marion Bartoli, der jævnligt taler med Zinédine Zidane, vil det være forræderi mod Marseille, hvis den tidligere Real Madrid-boss rykker til Paris Saint-Germain.



Zinédine Zidane har i den seneste tid været rygtet til Paris Saint-Germain, og torsdag skrev Le Parisien så, at den tidligere Real Madrid-boss har forhandlet med den parisiske klub i ugevis. 

Det vil dog være decideret forræderi, hvis Zidane rykker til Paris. Sådan lyder det nu fra den tidligere tennisspiller Marion Bartoli, der er stor fan af Olympique Marseille, Paris Saint-Germains ærkerivaler. 

Byen i hans hjerte
I et interview med RMC Sport peger Bartoli således på, at Zinédine Zidane er født i Marseille, og at det derfor vil være skidt, hvis den tidligere Real Madrid-boss bliver ansat som ny Paris Saint-Germain-boss. 

– Problemet er, at Zinédine er et barn af Marseille. Han voksede op i Marseille, og hans forældre bor stadig i Marseille. Denne by har åbenlyst en forbindelse til ham. Det ville være en følelse af totalt forræderi. Marseille er byen i hans hjerte. Han har altid talt om den, og han har altid selv sagt det, lyder det således fra Bartoli. 

Et svært dilemma
Marion Bartoli og Zinédine Zidane er begge forbundet med foreningen ELA, der arbejder med at hjælpe folk, der har sjældne genetiske sygdomme. 

– Hver eneste gang, jeg ser ham, taler han om Marseille. Det er virkelig hans by, hvor han har sine rødder. Han kommer fra La Castellane, et rimeligt uprivilegeret distrikt i Marseille. Den her by har virkelig en plads dybt inde i hans hjerte, lyder det fra Bartoli.

Den tidligere tennisspiller kan dog godt sætte sig ind i, at Paris Saint-Germain kan være en interessant mulighed for Zidane.

– Som et karriereprojekt for ham, som træner, så tror jeg, at det interesserer ham at tage udfordringen op med at forsøge at vinde Champions League med PSG. Men han er nok i tvivl. Han tænker nok, om ikke han forråder sin barndomsby. Den her følelse af forræderi mod byen Marseille, det må være et svært dilemma for Zidane. 

Den i dag 49-årige Zinédine Zidane blev født i Marseille i 1972, og indledte sin seniorkarriere i Cannes, inden han senere rykkede til Bordeaux. 





TOPNYHED

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

‘Køb ikke Franculino Djú’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

– Han tog mig på røven!

Steve Coopers højre hånd afviser

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

– Jeg var mega ked af det

Vil købe dansk landsholdsbobler

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Åge Hareide er alvorligt syg

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Ny kæmpeklub er interesseret

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding