Zidane advaret af ven: Vil være totalt forræderi

Ifølge den tidligere tennisspiller Marion Bartoli, der jævnligt taler med Zinédine Zidane, vil det være forræderi mod Marseille, hvis den tidligere Real Madrid-boss rykker til Paris Saint-Germain.



Zinédine Zidane har i den seneste tid været rygtet til Paris Saint-Germain, og torsdag skrev Le Parisien så, at den tidligere Real Madrid-boss har forhandlet med den parisiske klub i ugevis. 

Det vil dog være decideret forræderi, hvis Zidane rykker til Paris. Sådan lyder det nu fra den tidligere tennisspiller Marion Bartoli, der er stor fan af Olympique Marseille, Paris Saint-Germains ærkerivaler. 

Byen i hans hjerte
I et interview med RMC Sport peger Bartoli således på, at Zinédine Zidane er født i Marseille, og at det derfor vil være skidt, hvis den tidligere Real Madrid-boss bliver ansat som ny Paris Saint-Germain-boss. 

– Problemet er, at Zinédine er et barn af Marseille. Han voksede op i Marseille, og hans forældre bor stadig i Marseille. Denne by har åbenlyst en forbindelse til ham. Det ville være en følelse af totalt forræderi. Marseille er byen i hans hjerte. Han har altid talt om den, og han har altid selv sagt det, lyder det således fra Bartoli. 

Et svært dilemma
Marion Bartoli og Zinédine Zidane er begge forbundet med foreningen ELA, der arbejder med at hjælpe folk, der har sjældne genetiske sygdomme. 

– Hver eneste gang, jeg ser ham, taler han om Marseille. Det er virkelig hans by, hvor han har sine rødder. Han kommer fra La Castellane, et rimeligt uprivilegeret distrikt i Marseille. Den her by har virkelig en plads dybt inde i hans hjerte, lyder det fra Bartoli.

Den tidligere tennisspiller kan dog godt sætte sig ind i, at Paris Saint-Germain kan være en interessant mulighed for Zidane.

– Som et karriereprojekt for ham, som træner, så tror jeg, at det interesserer ham at tage udfordringen op med at forsøge at vinde Champions League med PSG. Men han er nok i tvivl. Han tænker nok, om ikke han forråder sin barndomsby. Den her følelse af forræderi mod byen Marseille, det må være et svært dilemma for Zidane. 

Den i dag 49-årige Zinédine Zidane blev født i Marseille i 1972, og indledte sin seniorkarriere i Cannes, inden han senere rykkede til Bordeaux. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Opløftende melding for ‘AC’

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone