Zidane advaret af ven: Vil være totalt forræderi

Ifølge den tidligere tennisspiller Marion Bartoli, der jævnligt taler med Zinédine Zidane, vil det være forræderi mod Marseille, hvis den tidligere Real Madrid-boss rykker til Paris Saint-Germain.



Zinédine Zidane har i den seneste tid været rygtet til Paris Saint-Germain, og torsdag skrev Le Parisien så, at den tidligere Real Madrid-boss har forhandlet med den parisiske klub i ugevis. 

Det vil dog være decideret forræderi, hvis Zidane rykker til Paris. Sådan lyder det nu fra den tidligere tennisspiller Marion Bartoli, der er stor fan af Olympique Marseille, Paris Saint-Germains ærkerivaler. 

Byen i hans hjerte
I et interview med RMC Sport peger Bartoli således på, at Zinédine Zidane er født i Marseille, og at det derfor vil være skidt, hvis den tidligere Real Madrid-boss bliver ansat som ny Paris Saint-Germain-boss. 

– Problemet er, at Zinédine er et barn af Marseille. Han voksede op i Marseille, og hans forældre bor stadig i Marseille. Denne by har åbenlyst en forbindelse til ham. Det ville være en følelse af totalt forræderi. Marseille er byen i hans hjerte. Han har altid talt om den, og han har altid selv sagt det, lyder det således fra Bartoli. 

Et svært dilemma
Marion Bartoli og Zinédine Zidane er begge forbundet med foreningen ELA, der arbejder med at hjælpe folk, der har sjældne genetiske sygdomme. 

– Hver eneste gang, jeg ser ham, taler han om Marseille. Det er virkelig hans by, hvor han har sine rødder. Han kommer fra La Castellane, et rimeligt uprivilegeret distrikt i Marseille. Den her by har virkelig en plads dybt inde i hans hjerte, lyder det fra Bartoli.

Den tidligere tennisspiller kan dog godt sætte sig ind i, at Paris Saint-Germain kan være en interessant mulighed for Zidane.

– Som et karriereprojekt for ham, som træner, så tror jeg, at det interesserer ham at tage udfordringen op med at forsøge at vinde Champions League med PSG. Men han er nok i tvivl. Han tænker nok, om ikke han forråder sin barndomsby. Den her følelse af forræderi mod byen Marseille, det må være et svært dilemma for Zidane. 

Den i dag 49-årige Zinédine Zidane blev født i Marseille i 1972, og indledte sin seniorkarriere i Cannes, inden han senere rykkede til Bordeaux. 





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Silkeborg IF – FC København

Stor ændring i AGF?

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Christian Nørgaard tæt på skifte

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor