Zidane: "Materazzi fornærmede min mor og søster"

Zinedine Zidane sagde onsdag aften på fransk tv, at han blev provokeret til at nikke Marco Materazzi en skalle i VM-finalen, fordi italieneren havde sagt nedsættende ting om hans mor og søster.



Zidane gav en undskyldning til sine mange fans, men fortrød på den anden side ikke sin handling, som førte til hans udvisning.

“Jeg vidste, at det var min sidste kamp, og jeg vidste, at der bare var 10 minutter tilbage af kampen, men tingene skete meget hurtigt, og når alt kommer til alt er jeg et menneske ligesom alle andre,” sagde den franske stjerne i interviewet på Canal Plus.

“Materazzi sagde nogle meget slemme ting om min mor og min søster, jeg prøvede at lade være med at høre efter, men han blev ved med at gentage dem,” forklarede Zidane, som dog ikke ville komme nærmere ind på, hvad italieneren havde sagt. Han afviste dog, at Materazzi havde kaldt ham en islamistisk terrorist.

“Jeg ønsker ikke at angribe nogen, men jeg ønsker at forsvare mig selv. Jeg gjorde noget galt og blev straffet for det. Det var mig, der sad alene tilbage i omklædningsrummet. Men det var mig, der blev provokeret, og det reagerede jeg på. Det er altid den, der svarer igen, som bliver straffet, aldrig den, der provokerer, og det synes jeg ikke er fair,” sagde Zidane.

“Jeg ved, at jeg gjorde noget, man ikke bør gøre. Det vil jeg gerne gøre helt klart, for det blev set af et par milliarder mennesker og blandt dem tusindvis af børn. Dem vil jeg gerne undskylde overfor, men jeg kan ikke beklage, hvad jeg gjorde, for det ville betyde, at han (Materazzi – red.) var i sin gode ret til at sige det, han sagde.”  

 







LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag