Zidane: "Materazzi fornærmede min mor og søster"

Zinedine Zidane sagde onsdag aften på fransk tv, at han blev provokeret til at nikke Marco Materazzi en skalle i VM-finalen, fordi italieneren havde sagt nedsættende ting om hans mor og søster.



Zidane gav en undskyldning til sine mange fans, men fortrød på den anden side ikke sin handling, som førte til hans udvisning.

“Jeg vidste, at det var min sidste kamp, og jeg vidste, at der bare var 10 minutter tilbage af kampen, men tingene skete meget hurtigt, og når alt kommer til alt er jeg et menneske ligesom alle andre,” sagde den franske stjerne i interviewet på Canal Plus.

“Materazzi sagde nogle meget slemme ting om min mor og min søster, jeg prøvede at lade være med at høre efter, men han blev ved med at gentage dem,” forklarede Zidane, som dog ikke ville komme nærmere ind på, hvad italieneren havde sagt. Han afviste dog, at Materazzi havde kaldt ham en islamistisk terrorist.

“Jeg ønsker ikke at angribe nogen, men jeg ønsker at forsvare mig selv. Jeg gjorde noget galt og blev straffet for det. Det var mig, der sad alene tilbage i omklædningsrummet. Men det var mig, der blev provokeret, og det reagerede jeg på. Det er altid den, der svarer igen, som bliver straffet, aldrig den, der provokerer, og det synes jeg ikke er fair,” sagde Zidane.

“Jeg ved, at jeg gjorde noget, man ikke bør gøre. Det vil jeg gerne gøre helt klart, for det blev set af et par milliarder mennesker og blandt dem tusindvis af børn. Dem vil jeg gerne undskylde overfor, men jeg kan ikke beklage, hvad jeg gjorde, for det ville betyde, at han (Materazzi – red.) var i sin gode ret til at sige det, han sagde.”  

 







LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

De kan være færdige i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Storklub jagter to danskere

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov