Zidane: "Materazzi fornærmede min mor og søster"

Zinedine Zidane sagde onsdag aften på fransk tv, at han blev provokeret til at nikke Marco Materazzi en skalle i VM-finalen, fordi italieneren havde sagt nedsættende ting om hans mor og søster.



Zidane gav en undskyldning til sine mange fans, men fortrød på den anden side ikke sin handling, som førte til hans udvisning.

“Jeg vidste, at det var min sidste kamp, og jeg vidste, at der bare var 10 minutter tilbage af kampen, men tingene skete meget hurtigt, og når alt kommer til alt er jeg et menneske ligesom alle andre,” sagde den franske stjerne i interviewet på Canal Plus.

“Materazzi sagde nogle meget slemme ting om min mor og min søster, jeg prøvede at lade være med at høre efter, men han blev ved med at gentage dem,” forklarede Zidane, som dog ikke ville komme nærmere ind på, hvad italieneren havde sagt. Han afviste dog, at Materazzi havde kaldt ham en islamistisk terrorist.

“Jeg ønsker ikke at angribe nogen, men jeg ønsker at forsvare mig selv. Jeg gjorde noget galt og blev straffet for det. Det var mig, der sad alene tilbage i omklædningsrummet. Men det var mig, der blev provokeret, og det reagerede jeg på. Det er altid den, der svarer igen, som bliver straffet, aldrig den, der provokerer, og det synes jeg ikke er fair,” sagde Zidane.

“Jeg ved, at jeg gjorde noget, man ikke bør gøre. Det vil jeg gerne gøre helt klart, for det blev set af et par milliarder mennesker og blandt dem tusindvis af børn. Dem vil jeg gerne undskylde overfor, men jeg kan ikke beklage, hvad jeg gjorde, for det ville betyde, at han (Materazzi – red.) var i sin gode ret til at sige det, han sagde.”  

 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Hjulmand og co. taber stort skridt