Zinedine Zidane sagde i sidste uge op i Real Madrid, og i mandagens udgave af den spanske avis AS har franskmanden nu valgt at kritisere sin gamle arbejdsgiver.
I et åbent brev til Real Madrids fans har Zidane således nu forklaret, hvorfor han valgte at trække stikket for anden gang.
– Jeg sagde farvel i maj 2018, efter to-et-halvt-år, fordi jeg følte, at klubben havde brug for en ny styrmand for at forblive på toppen, efter så mange sejre og så mange trofæer. I dag er situationen anderledes. Jeg siger farvel, fordi jeg føler, at klubben ikke længere viser mig den tillid, jeg har brug for. Klubben giver mig ikke støtte til at opbygge noget hverken på lang eller mellemlang sigt, lyder det således fra Zidane i brevet til tilhængerne.
Såret over lækkede beskeder
Tilbage i januar reporterede flere spanske medier, at Zinedine Zidane risikerede en fyring, efter at Real Madrid tabte til Alcoyano i Copa del Rey. Og de historier sårede tilsyneladende franskmanden.
– Jeg ønsker at respektere det, vi har præsteret sammen. I de seneste måneder havde jeg gerne set, at mit forhold til klubben og præsidenten havde været en smule anderledes end det er for andre trænere. Jeg bad selvfølgelig ikke om privilegier, men en smule længere hukommelse. I dag har en træner en levetid på to sæsoner i en kæmpeklub, ikke meget længere end det.
– Menneskelige relationer er essentielle, hvis man skal holde længere end det. Vigtigere end berømmelse, vigtigere end alt. De er ting, som man er nødt til at værne om. Og det er årsagen til, at det sårede mig, da jeg efter et nederlag læste i pressen, at de ville give mig sparket, hvis jeg ikke vandt den næste kamp. Det sårede mig, og det sårede hele holdet, for de beskeder, der intentionelt blev lækket til pressen, skabte en negativ stemning i staben. De skabte tvivl og misforståelser.
I brevet til Real Madrid-tilhængerne understreger Zinedine Zidane dog samtidig, at han stadig er taknemmelig overfor klubpræsidenten Florentino Perez, som har betydet meget for franskmandens karriere.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
