Zinedine Zidane sagde i sidste uge op i Real Madrid, og i mandagens udgave af den spanske avis AS har franskmanden nu valgt at kritisere sin gamle arbejdsgiver.
I et åbent brev til Real Madrids fans har Zidane således nu forklaret, hvorfor han valgte at trække stikket for anden gang.
– Jeg sagde farvel i maj 2018, efter to-et-halvt-år, fordi jeg følte, at klubben havde brug for en ny styrmand for at forblive på toppen, efter så mange sejre og så mange trofæer. I dag er situationen anderledes. Jeg siger farvel, fordi jeg føler, at klubben ikke længere viser mig den tillid, jeg har brug for. Klubben giver mig ikke støtte til at opbygge noget hverken på lang eller mellemlang sigt, lyder det således fra Zidane i brevet til tilhængerne.
Såret over lækkede beskeder
Tilbage i januar reporterede flere spanske medier, at Zinedine Zidane risikerede en fyring, efter at Real Madrid tabte til Alcoyano i Copa del Rey. Og de historier sårede tilsyneladende franskmanden.
– Jeg ønsker at respektere det, vi har præsteret sammen. I de seneste måneder havde jeg gerne set, at mit forhold til klubben og præsidenten havde været en smule anderledes end det er for andre trænere. Jeg bad selvfølgelig ikke om privilegier, men en smule længere hukommelse. I dag har en træner en levetid på to sæsoner i en kæmpeklub, ikke meget længere end det.
– Menneskelige relationer er essentielle, hvis man skal holde længere end det. Vigtigere end berømmelse, vigtigere end alt. De er ting, som man er nødt til at værne om. Og det er årsagen til, at det sårede mig, da jeg efter et nederlag læste i pressen, at de ville give mig sparket, hvis jeg ikke vandt den næste kamp. Det sårede mig, og det sårede hele holdet, for de beskeder, der intentionelt blev lækket til pressen, skabte en negativ stemning i staben. De skabte tvivl og misforståelser.
I brevet til Real Madrid-tilhængerne understreger Zinedine Zidane dog samtidig, at han stadig er taknemmelig overfor klubpræsidenten Florentino Perez, som har betydet meget for franskmandens karriere.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
