Zinedine Zidane sagde i sidste uge op i Real Madrid, og i mandagens udgave af den spanske avis AS har franskmanden nu valgt at kritisere sin gamle arbejdsgiver.
I et åbent brev til Real Madrids fans har Zidane således nu forklaret, hvorfor han valgte at trække stikket for anden gang.
– Jeg sagde farvel i maj 2018, efter to-et-halvt-år, fordi jeg følte, at klubben havde brug for en ny styrmand for at forblive på toppen, efter så mange sejre og så mange trofæer. I dag er situationen anderledes. Jeg siger farvel, fordi jeg føler, at klubben ikke længere viser mig den tillid, jeg har brug for. Klubben giver mig ikke støtte til at opbygge noget hverken på lang eller mellemlang sigt, lyder det således fra Zidane i brevet til tilhængerne.
Såret over lækkede beskeder
Tilbage i januar reporterede flere spanske medier, at Zinedine Zidane risikerede en fyring, efter at Real Madrid tabte til Alcoyano i Copa del Rey. Og de historier sårede tilsyneladende franskmanden.
– Jeg ønsker at respektere det, vi har præsteret sammen. I de seneste måneder havde jeg gerne set, at mit forhold til klubben og præsidenten havde været en smule anderledes end det er for andre trænere. Jeg bad selvfølgelig ikke om privilegier, men en smule længere hukommelse. I dag har en træner en levetid på to sæsoner i en kæmpeklub, ikke meget længere end det.
– Menneskelige relationer er essentielle, hvis man skal holde længere end det. Vigtigere end berømmelse, vigtigere end alt. De er ting, som man er nødt til at værne om. Og det er årsagen til, at det sårede mig, da jeg efter et nederlag læste i pressen, at de ville give mig sparket, hvis jeg ikke vandt den næste kamp. Det sårede mig, og det sårede hele holdet, for de beskeder, der intentionelt blev lækket til pressen, skabte en negativ stemning i staben. De skabte tvivl og misforståelser.
I brevet til Real Madrid-tilhængerne understreger Zinedine Zidane dog samtidig, at han stadig er taknemmelig overfor klubpræsidenten Florentino Perez, som har betydet meget for franskmandens karriere.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Supercomputer: Værste nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
Klart ønske fra Ruben Amorim
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
