Zlatan afslører: Jeg ventede fire år på at smadre Materazzi

Zlatan Ibrahimovic og Marco Materazzi er tilsyneladende ikke ligefrem perlevenner. Svenskeren har således nu afsløret, at han bevidst sendte Materazzi på hospitalet med et taekwondo-spark.



Zlatan Ibrahimovic kom i 2006 slemt til skade under en kamp mellem Juventus og Inter, da Marco Materazzi stemplede svenskeren brutalt. 

Og forud for sin retur til italiensk fodbold slår svenskeren nu fast, at han efterfølgende var yderst bitter over Materazzis aktion.

– Materazzi gik ind i den duel som en lejemorder, og han skadede mig. Han var en hård spiller. Og det er også helt fint. Men der er to måder at være hård på. Den ene går ud på at skade folk. Selv Maldini var hård, men han havde en anden hensigt. Det var under en kamp mellem Juventus og Inter i 2006, og efter tacklingen var jeg nødt til at forlade banen midlertidigt. Capello (daværende Juventus-træner, red.) sagde, at han ville udskifte mig. Jeg sagde ‘nej, jeg bliver på banen.’ Jeg ville tilbage på banen, så jeg kunne få hævn over Materazzi. Hvis nogen gør sådan noget mod mig, så glemmer jeg det ikke. Men efter to minutter havde jeg for mange smerter til at fortsætte. Jeg kunne ikke spille videre. Senere skiftede jeg så til Inter, Barcelona og AC Milan, lyder det ifølge GQ fra Zlatan.

Sendte Materazzi på hospitalet
Fire år senere stod Zlatan og Materazzi så igen overfor hinanden, da svenskeren var skiftet fra Barcelona til AC Milan.

– I derbyet i 2010/11-sæsonen var de allesammen imod mig. Fint, det motiverer mig kun. Men det er ikke godt, hvis man ikke har kontrol. Man risikerer at tabe hovedet og gøre noget dumt. Jeg fik et straffe, og hvem begik det mon? Materazzi. 1-0 til AC Milan. 

– I anden halvleg kom Materazzi så løbende mod mig, og jeg ramte ham med et taekwondo-spark, der sendte ham på hospitalet. Stankovic spurgte mig: ‘Hvorfor gjorde du det?’ Og jeg svarede ham: ‘Jeg har ventet i fire år på dette øjeblik. Derfor.’ Derefter gik jeg væk. What goes around, comes around. AC Milan vandt, og det var et godt moment, fordi alle i klubben var glade. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte