Zlatan afslører: Jeg ventede fire år på at smadre Materazzi

Zlatan Ibrahimovic og Marco Materazzi er tilsyneladende ikke ligefrem perlevenner. Svenskeren har således nu afsløret, at han bevidst sendte Materazzi på hospitalet med et taekwondo-spark.



Zlatan Ibrahimovic kom i 2006 slemt til skade under en kamp mellem Juventus og Inter, da Marco Materazzi stemplede svenskeren brutalt. 

Og forud for sin retur til italiensk fodbold slår svenskeren nu fast, at han efterfølgende var yderst bitter over Materazzis aktion.

– Materazzi gik ind i den duel som en lejemorder, og han skadede mig. Han var en hård spiller. Og det er også helt fint. Men der er to måder at være hård på. Den ene går ud på at skade folk. Selv Maldini var hård, men han havde en anden hensigt. Det var under en kamp mellem Juventus og Inter i 2006, og efter tacklingen var jeg nødt til at forlade banen midlertidigt. Capello (daværende Juventus-træner, red.) sagde, at han ville udskifte mig. Jeg sagde ‘nej, jeg bliver på banen.’ Jeg ville tilbage på banen, så jeg kunne få hævn over Materazzi. Hvis nogen gør sådan noget mod mig, så glemmer jeg det ikke. Men efter to minutter havde jeg for mange smerter til at fortsætte. Jeg kunne ikke spille videre. Senere skiftede jeg så til Inter, Barcelona og AC Milan, lyder det ifølge GQ fra Zlatan.

Sendte Materazzi på hospitalet
Fire år senere stod Zlatan og Materazzi så igen overfor hinanden, da svenskeren var skiftet fra Barcelona til AC Milan.

– I derbyet i 2010/11-sæsonen var de allesammen imod mig. Fint, det motiverer mig kun. Men det er ikke godt, hvis man ikke har kontrol. Man risikerer at tabe hovedet og gøre noget dumt. Jeg fik et straffe, og hvem begik det mon? Materazzi. 1-0 til AC Milan. 

– I anden halvleg kom Materazzi så løbende mod mig, og jeg ramte ham med et taekwondo-spark, der sendte ham på hospitalet. Stankovic spurgte mig: ‘Hvorfor gjorde du det?’ Og jeg svarede ham: ‘Jeg har ventet i fire år på dette øjeblik. Derfor.’ Derefter gik jeg væk. What goes around, comes around. AC Milan vandt, og det var et godt moment, fordi alle i klubben var glade. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

FC Midtjylland – AC Horsens

‘En trøstepræmie af en turnering’

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AaB spiller sig på førstepladsen

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Er de også færdige i OB?



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

De vil have Jelert