Zlatan afslører: Jeg ventede fire år på at smadre Materazzi

Zlatan Ibrahimovic og Marco Materazzi er tilsyneladende ikke ligefrem perlevenner. Svenskeren har således nu afsløret, at han bevidst sendte Materazzi på hospitalet med et taekwondo-spark.



Zlatan Ibrahimovic kom i 2006 slemt til skade under en kamp mellem Juventus og Inter, da Marco Materazzi stemplede svenskeren brutalt. 

Og forud for sin retur til italiensk fodbold slår svenskeren nu fast, at han efterfølgende var yderst bitter over Materazzis aktion.

– Materazzi gik ind i den duel som en lejemorder, og han skadede mig. Han var en hård spiller. Og det er også helt fint. Men der er to måder at være hård på. Den ene går ud på at skade folk. Selv Maldini var hård, men han havde en anden hensigt. Det var under en kamp mellem Juventus og Inter i 2006, og efter tacklingen var jeg nødt til at forlade banen midlertidigt. Capello (daværende Juventus-træner, red.) sagde, at han ville udskifte mig. Jeg sagde ‘nej, jeg bliver på banen.’ Jeg ville tilbage på banen, så jeg kunne få hævn over Materazzi. Hvis nogen gør sådan noget mod mig, så glemmer jeg det ikke. Men efter to minutter havde jeg for mange smerter til at fortsætte. Jeg kunne ikke spille videre. Senere skiftede jeg så til Inter, Barcelona og AC Milan, lyder det ifølge GQ fra Zlatan.

Sendte Materazzi på hospitalet
Fire år senere stod Zlatan og Materazzi så igen overfor hinanden, da svenskeren var skiftet fra Barcelona til AC Milan.

– I derbyet i 2010/11-sæsonen var de allesammen imod mig. Fint, det motiverer mig kun. Men det er ikke godt, hvis man ikke har kontrol. Man risikerer at tabe hovedet og gøre noget dumt. Jeg fik et straffe, og hvem begik det mon? Materazzi. 1-0 til AC Milan. 

– I anden halvleg kom Materazzi så løbende mod mig, og jeg ramte ham med et taekwondo-spark, der sendte ham på hospitalet. Stankovic spurgte mig: ‘Hvorfor gjorde du det?’ Og jeg svarede ham: ‘Jeg har ventet i fire år på dette øjeblik. Derfor.’ Derefter gik jeg væk. What goes around, comes around. AC Milan vandt, og det var et godt moment, fordi alle i klubben var glade. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

AGF køber dansk profil

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’