Zlatan afslører: Jeg ventede fire år på at smadre Materazzi

Zlatan Ibrahimovic og Marco Materazzi er tilsyneladende ikke ligefrem perlevenner. Svenskeren har således nu afsløret, at han bevidst sendte Materazzi på hospitalet med et taekwondo-spark.



Zlatan Ibrahimovic kom i 2006 slemt til skade under en kamp mellem Juventus og Inter, da Marco Materazzi stemplede svenskeren brutalt. 

Og forud for sin retur til italiensk fodbold slår svenskeren nu fast, at han efterfølgende var yderst bitter over Materazzis aktion.

– Materazzi gik ind i den duel som en lejemorder, og han skadede mig. Han var en hård spiller. Og det er også helt fint. Men der er to måder at være hård på. Den ene går ud på at skade folk. Selv Maldini var hård, men han havde en anden hensigt. Det var under en kamp mellem Juventus og Inter i 2006, og efter tacklingen var jeg nødt til at forlade banen midlertidigt. Capello (daværende Juventus-træner, red.) sagde, at han ville udskifte mig. Jeg sagde ‘nej, jeg bliver på banen.’ Jeg ville tilbage på banen, så jeg kunne få hævn over Materazzi. Hvis nogen gør sådan noget mod mig, så glemmer jeg det ikke. Men efter to minutter havde jeg for mange smerter til at fortsætte. Jeg kunne ikke spille videre. Senere skiftede jeg så til Inter, Barcelona og AC Milan, lyder det ifølge GQ fra Zlatan.

Sendte Materazzi på hospitalet
Fire år senere stod Zlatan og Materazzi så igen overfor hinanden, da svenskeren var skiftet fra Barcelona til AC Milan.

– I derbyet i 2010/11-sæsonen var de allesammen imod mig. Fint, det motiverer mig kun. Men det er ikke godt, hvis man ikke har kontrol. Man risikerer at tabe hovedet og gøre noget dumt. Jeg fik et straffe, og hvem begik det mon? Materazzi. 1-0 til AC Milan. 

– I anden halvleg kom Materazzi så løbende mod mig, og jeg ramte ham med et taekwondo-spark, der sendte ham på hospitalet. Stankovic spurgte mig: ‘Hvorfor gjorde du det?’ Og jeg svarede ham: ‘Jeg har ventet i fire år på dette øjeblik. Derfor.’ Derefter gik jeg væk. What goes around, comes around. AC Milan vandt, og det var et godt moment, fordi alle i klubben var glade. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er færdige i 1. division

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Mæhle kan hentes for spotpris

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

PSG – Arsenal

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent