Zlatan risikerer operation

Zlatan Ibrahimovic døjer fortsat med knæproblemer, og den svenske landsholdslæge er i kontakt med Inters læge for at diskutere fremtiden. En operation kan blive udgangen.



Den svenske EM-angriber og Inter-stjerne Zlatan Ibrahimovic har det meste af 2008 været ramt af et springerknæ i venstre knæ, og skaden er åbenbart blevet værre i Sveriges to første EM-kampe.

En slimsæk i det ramte venstre knæ irriterer lige nu angrebsstjernen, og det kan ende i et medicinsk indgreb efter EM.

– Vi har ikke diskuteret en operation. Det taler vi om efter EM. Der taler vi om, hvor ondt det gør, og der må vi også diskutere yderligere behandlingsformer, siger knæspecialist Håkan Alfredson til Expressen.

Slimsækken i knæet kan skæres væk eller fikses med en sprøjte kortison. Slimsækken ligger angiveligt op af den knæsene, der igennem 2008 har irriteret Zlatan Ibrahimovic.

Ifølge de læger, der behandler den svenske angriber, er det ikke aktuelt at operere selve knæsenen, hvor springerknæet sidder. En sådan operation vil koste Ibrahimovic over et halvt års pause, og de medicinske eksperter er meget uenige om, hvorvidt et indgreb på knæsenen overhovedet virker.

Zlatan Ibrahimovic regner med at spille onsdagens afgørende gruppekamp mod Rusland, eventuelt på en sprøjte, der fjerner smerterne i knæet.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Jagter stor Liverpool-stjerne