For et par uger siden blev Alexander Zorniger præsenteret som ny cheftræner i cypriotiske Apollon Limassol, og her får den tidligere Brøndby IF-træner selskab af et par spillere med en fortid i dansk fodbold.
Af Apollon Limassols hjemmeside fremgår det, at klubben er blevet enige om kontrakter med både Mustafa Amini og dansk-libanesiske Bassel Jradi.
Mustafa Amini har senest været på kontrakt hos AGF, som han forlod ved kontraktudløb i januar måned. Den australske midtbanespiller nåede at spille 131 kampe for århusianerne over fire og et halvt år.
Også Bassel Jradi har en fortid i dansk fodbold hos AB og FC Nordsjælland, men han har senest spillet for kroatiske Hajduk Split.
Begge spillere har takket ja til aftaler, der løber for de kommende to sæsoner og udløber i sommeren 2023. I forbindelse med begge spillere melder Apollon Limassol, at de kun mangler at gennemgå lægetjek, før de er helt på plads.
Afviser rygte om Kian Hansen
I et interview med Apollon Limassols hjemmeside bliver Alexander Zorniger spurgt ind til yderligere to Superliga-kendinge.
Således har Kian Hansen fra FC Nordsjælland og den tidligere Brøndby IF-angriber Jan Kliment været rygtet til klubben. Ingen af de to spillere kommer dog i denne omgang, lyder det fra den tyske manager.
– Der er ikke tale om Hansen, fordi jeg foretrækker unge spillere. Unge spillere er mere åbne, og det er let at ændre deres tankegang og tilpasse dem til min filosofi. Kliment har allerede skrevet under med en anden klub. I en anden situation ville han være en af de spillere, jeg gerne vil have, lyder det fra Zorniger.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
HELT VILDT
Værste i 16 år
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER