Zorniger henter tidligere AGF-favorit og dansker

Alexander Zorniger har hentet et par spillere med fortid i dansk fodbold til cypriotiske Apollon Limassol.



For et par uger siden blev Alexander Zorniger præsenteret som ny cheftræner i cypriotiske Apollon Limassol, og her får den tidligere Brøndby IF-træner selskab af et par spillere med en fortid i dansk fodbold.

Af Apollon Limassols hjemmeside fremgår det, at klubben er blevet enige om kontrakter med både Mustafa Amini og dansk-libanesiske Bassel Jradi.

Mustafa Amini har senest været på kontrakt hos AGF, som han forlod ved kontraktudløb i januar måned. Den australske midtbanespiller nåede at spille 131 kampe for århusianerne over fire og et halvt år.  

Også Bassel Jradi har en fortid i dansk fodbold hos AB og FC Nordsjælland, men han har senest spillet for kroatiske Hajduk Split.

Begge spillere har takket ja til aftaler, der løber for de kommende to sæsoner og udløber i sommeren 2023. I forbindelse med begge spillere melder Apollon Limassol, at de kun mangler at gennemgå lægetjek, før de er helt på plads.

Afviser rygte om Kian Hansen
I et interview med Apollon Limassols hjemmeside bliver Alexander Zorniger spurgt ind til yderligere to Superliga-kendinge.

Således har Kian Hansen fra FC Nordsjælland og den tidligere Brøndby IF-angriber Jan Kliment været rygtet til klubben. Ingen af de to spillere kommer dog i denne omgang, lyder det fra den tyske manager.

– Der er ikke tale om Hansen, fordi jeg foretrækker unge spillere. Unge spillere er mere åbne, og det er let at ændre deres tankegang og tilpasse dem til min filosofi. Kliment har allerede skrevet under med en anden klub. I en anden situation ville han være en af de spillere, jeg gerne vil have, lyder det fra Zorniger.





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De bliver monstersalg til sommer

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner