For et par uger siden blev Alexander Zorniger præsenteret som ny cheftræner i cypriotiske Apollon Limassol, og her får den tidligere Brøndby IF-træner selskab af et par spillere med en fortid i dansk fodbold.
Af Apollon Limassols hjemmeside fremgår det, at klubben er blevet enige om kontrakter med både Mustafa Amini og dansk-libanesiske Bassel Jradi.
Mustafa Amini har senest været på kontrakt hos AGF, som han forlod ved kontraktudløb i januar måned. Den australske midtbanespiller nåede at spille 131 kampe for århusianerne over fire og et halvt år.
Også Bassel Jradi har en fortid i dansk fodbold hos AB og FC Nordsjælland, men han har senest spillet for kroatiske Hajduk Split.
Begge spillere har takket ja til aftaler, der løber for de kommende to sæsoner og udløber i sommeren 2023. I forbindelse med begge spillere melder Apollon Limassol, at de kun mangler at gennemgå lægetjek, før de er helt på plads.
Afviser rygte om Kian Hansen
I et interview med Apollon Limassols hjemmeside bliver Alexander Zorniger spurgt ind til yderligere to Superliga-kendinge.
Således har Kian Hansen fra FC Nordsjælland og den tidligere Brøndby IF-angriber Jan Kliment været rygtet til klubben. Ingen af de to spillere kommer dog i denne omgang, lyder det fra den tyske manager.
– Der er ikke tale om Hansen, fordi jeg foretrækker unge spillere. Unge spillere er mere åbne, og det er let at ændre deres tankegang og tilpasse dem til min filosofi. Kliment har allerede skrevet under med en anden klub. I en anden situation ville han være en af de spillere, jeg gerne vil have, lyder det fra Zorniger.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT