For et par uger siden blev Alexander Zorniger præsenteret som ny cheftræner i cypriotiske Apollon Limassol, og her får den tidligere Brøndby IF-træner selskab af et par spillere med en fortid i dansk fodbold.
Af Apollon Limassols hjemmeside fremgår det, at klubben er blevet enige om kontrakter med både Mustafa Amini og dansk-libanesiske Bassel Jradi.
Mustafa Amini har senest været på kontrakt hos AGF, som han forlod ved kontraktudløb i januar måned. Den australske midtbanespiller nåede at spille 131 kampe for århusianerne over fire og et halvt år.
Også Bassel Jradi har en fortid i dansk fodbold hos AB og FC Nordsjælland, men han har senest spillet for kroatiske Hajduk Split.
Begge spillere har takket ja til aftaler, der løber for de kommende to sæsoner og udløber i sommeren 2023. I forbindelse med begge spillere melder Apollon Limassol, at de kun mangler at gennemgå lægetjek, før de er helt på plads.
Afviser rygte om Kian Hansen
I et interview med Apollon Limassols hjemmeside bliver Alexander Zorniger spurgt ind til yderligere to Superliga-kendinge.
Således har Kian Hansen fra FC Nordsjælland og den tidligere Brøndby IF-angriber Jan Kliment været rygtet til klubben. Ingen af de to spillere kommer dog i denne omgang, lyder det fra den tyske manager.
– Der er ikke tale om Hansen, fordi jeg foretrækker unge spillere. Unge spillere er mere åbne, og det er let at ændre deres tankegang og tilpasse dem til min filosofi. Kliment har allerede skrevet under med en anden klub. I en anden situation ville han være en af de spillere, jeg gerne vil have, lyder det fra Zorniger.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE