Sørensen og Antonsson til Bologna

Ifølge italiensk presse skifter både danske Frederik Sørensen og den tidligere FCK-spiller, svenske Mikael Antonsson, til Bologna i Serie A.



Mikael Antonsson kan skrive under med Bologna hvornår det kan være, og han får følgeskab af den danske U/21-landsholdsspiller Frederik Sørensen. Det melder italiensk presse. Mikael Antonsson har været rygtet til den italienske Serie A-klub gennem nogle dage, og han underskriver en to-årig kontrakt med klubben. Lidt mere overraskende er det, at danske Frederik Sørensen, der er ejet af Juventus, følger med samme vej. Bolognas tekniske direktør, Salvatore Bagni, bekræfter, at de to defensive skandinaviske forstærkninger er nært forestående.

– Vi vil opbygge et erfarent og solidt hold, og vi har brug for spillere, som kan gå i startopstillingen med det samme. Det betyder ikke, at vi dropper vores politik om at hente unge spillere. Vi får to eller tre allerede i år. Vi vil også gøre de unge motiverede, positive og mentalt stærke. Det er ingen tilfældighed, at vi vil have eksemplarisk professionelle spillere som svenske Antonsson, danske Sørensen og østrigske Janko til at hjælpe til, siger Bagni.

Mens Mikael Antonsson, der er transferfri efter fire år i FC København, altså får to-årig kontrakt i Bologna, kommer Frederik Sørensen ifølge de italienske medier til klubben på enten en lejeaftale eller som delejet spiller. Det betyder, at Bologna vil eje den ene halvpart i danskeren, mens Juventus fortsat vil eje den anden.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning