Kasseret OB-angriber nyder succesen hos svensk storklub

Thomas Mikkelsen kunne ikke komme på holdet i OB, men spiller nu for de svenske vicemestre fra IFK Gøteborg. Han nyder succesen.



For fem uger siden spillede angriberen Thomas Mikkelsen for OB’s reservehold på kunstgræsbanen på OB’s træningsanlæg mod Esbjergs reserver. For en uge siden spillede han for øjnene af 16.894 tilskuere på  IFK Gøteborgs hjemmebane Gamla Ullevi mod de svenske mestre fra Malmö FF.
 
Han blev indskiftet ved pausen for IFK Gøteborg og kunne have scoret i kampens slutfase, men blev alligevel fremhævet som en af de bedre spillere på hjemmeholdet, hvor træner Jörgen Lennartsson roste ham efter slutfløjt.
 
– Han bidrog med det, han er her for. Hårdhed, kampvilje, gode løb og hovedspil. Han leverede en god halvleg, og et rigtig godt indhop seneste også. Vi ved, hvad han kan, sagde træneren.
 
Det er altså gået stærkt for Thomas Mikkelsen, der var ude i kulden i Superliga-bundholdet OB under Ove Pedersen, og derfor lod sig leje ud til den svenske storklub IFK Göteborg for en måneds tid siden. Thomas Mikkelsen glæder sig over sit klubskifte.
 
– Jeg har nydt det. Jeg har nydt at få tillid fra træneren. Han tror på mig, og jeg får noget spilletid. Jeg er glad for at være her. Gutterne har taget godt imod mig, og det har været let at falde til, siger Thomas Mikkelsen til tipsbladet.dk.
 
Det er kommet som en overraskelse for flere iagttagere, at Mikkelsen har taget springet fra en reservetilværelse i OB, hvor hans seneste spilminutter i Superligaen var den 9. november til IFK Göteborg – de svenske vicemestre – hvor han har fået masser af spilletid. Hvordan hænger det sammen?
 
– Jeg har altid troet på mig selv, men selvfølgelig kom det som et chok for mange, at jeg skiftede til IFK. Jeg har svaret kritikerne igen ved at vise, at jeg har nogle kvaliteter. Jeg må åbenbart kunne et eller andet, som Ove Pedersen ikke lige har kunne se. Jeg er glad for, at jeg tog en beslutning om at tage herover. Det er virkelig en stor klub, hvilket man også kan mærke. Det har været meget positivt, siger Thomas Mikkelsen, der valgte at forlade OB, fordi cheftræner Ove Pedersen ikke så hans vej.
 
– Jeg kom til OB under Troels Bech, og ham mærkede jeg kæmpe tillid fra. Han troede på mig, men så fik vi ny træner, og Ove så åbenbart ikke min vej. Sådan er det i fodbold nogle gange, siger Mikkelsen.
 
Han er lejet ud fra OB til IFK Gøteborg for resten af forårssæsonen, og han ved endnu ikke, hvad der skal ske til sommer.
 
– Lige nu fokuserer jeg bare på at være her og give mig hundrede procent. Vi får ny træner til sommer i OB, og der kommer nogle nye øjne på. Det kan være, at han ser mere min vej; det ved man aldrig. IFK har også en købsoption på mig, så hvis jeg overrasker her, kan det også gå den vej. Alt kan ske i fodbold. Jeg var også glad for at være i OB, og jeg skiftede kun hertil, fordi Ove ikke troede på mig, siger Thomas Mikkelsen.
 
Thomas Mikkelsen har kontrakt med OB frem til sommeren 2018, men kan altså blive købt fri af IFK Gøteborg til sommer, hvis alle parter er interesseret i det. 




LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

Brian Riemer giver klar besked

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring

LIVE: Reagerer på vilde anklager

I svime: Som en ny spiller

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Narteys krav til ny kontrakt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Froholdt på tavlen i storkamp

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

I chok: Har aldrig set lignende



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Var direkte fra træningsbanen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Alpha retter hård kritik

– Han har måske været lagt lidt på is

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne