Kasseret OB-angriber nyder succesen hos svensk storklub

Thomas Mikkelsen kunne ikke komme på holdet i OB, men spiller nu for de svenske vicemestre fra IFK Gøteborg. Han nyder succesen.



For fem uger siden spillede angriberen Thomas Mikkelsen for OB’s reservehold på kunstgræsbanen på OB’s træningsanlæg mod Esbjergs reserver. For en uge siden spillede han for øjnene af 16.894 tilskuere på  IFK Gøteborgs hjemmebane Gamla Ullevi mod de svenske mestre fra Malmö FF.
 
Han blev indskiftet ved pausen for IFK Gøteborg og kunne have scoret i kampens slutfase, men blev alligevel fremhævet som en af de bedre spillere på hjemmeholdet, hvor træner Jörgen Lennartsson roste ham efter slutfløjt.
 
– Han bidrog med det, han er her for. Hårdhed, kampvilje, gode løb og hovedspil. Han leverede en god halvleg, og et rigtig godt indhop seneste også. Vi ved, hvad han kan, sagde træneren.
 
Det er altså gået stærkt for Thomas Mikkelsen, der var ude i kulden i Superliga-bundholdet OB under Ove Pedersen, og derfor lod sig leje ud til den svenske storklub IFK Göteborg for en måneds tid siden. Thomas Mikkelsen glæder sig over sit klubskifte.
 
– Jeg har nydt det. Jeg har nydt at få tillid fra træneren. Han tror på mig, og jeg får noget spilletid. Jeg er glad for at være her. Gutterne har taget godt imod mig, og det har været let at falde til, siger Thomas Mikkelsen til tipsbladet.dk.
 
Det er kommet som en overraskelse for flere iagttagere, at Mikkelsen har taget springet fra en reservetilværelse i OB, hvor hans seneste spilminutter i Superligaen var den 9. november til IFK Göteborg – de svenske vicemestre – hvor han har fået masser af spilletid. Hvordan hænger det sammen?
 
– Jeg har altid troet på mig selv, men selvfølgelig kom det som et chok for mange, at jeg skiftede til IFK. Jeg har svaret kritikerne igen ved at vise, at jeg har nogle kvaliteter. Jeg må åbenbart kunne et eller andet, som Ove Pedersen ikke lige har kunne se. Jeg er glad for, at jeg tog en beslutning om at tage herover. Det er virkelig en stor klub, hvilket man også kan mærke. Det har været meget positivt, siger Thomas Mikkelsen, der valgte at forlade OB, fordi cheftræner Ove Pedersen ikke så hans vej.
 
– Jeg kom til OB under Troels Bech, og ham mærkede jeg kæmpe tillid fra. Han troede på mig, men så fik vi ny træner, og Ove så åbenbart ikke min vej. Sådan er det i fodbold nogle gange, siger Mikkelsen.
 
Han er lejet ud fra OB til IFK Gøteborg for resten af forårssæsonen, og han ved endnu ikke, hvad der skal ske til sommer.
 
– Lige nu fokuserer jeg bare på at være her og give mig hundrede procent. Vi får ny træner til sommer i OB, og der kommer nogle nye øjne på. Det kan være, at han ser mere min vej; det ved man aldrig. IFK har også en købsoption på mig, så hvis jeg overrasker her, kan det også gå den vej. Alt kan ske i fodbold. Jeg var også glad for at være i OB, og jeg skiftede kun hertil, fordi Ove ikke troede på mig, siger Thomas Mikkelsen.
 
Thomas Mikkelsen har kontrakt med OB frem til sommeren 2018, men kan altså blive købt fri af IFK Gøteborg til sommer, hvis alle parter er interesseret i det. 


Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

Bombe på vej – sker det i dag? 

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei