Frustreret “AC”: Den kan jeg ikke forklare

Andreas Christensen var frustreret over at blive bænket til FC Barcelonas europæiske brag i sidste uge.



Tipsbladet i Helsingør. 

Så snart Andreas Christensen sætter sig i stolen og er klar til at lade sig interviewe i landsholdslejren, strømmer det til med journalister. Flere må endda droppe et andet interview for at høre fra FC Barcelona-spilleren.

Det er en af betingelserne for at spille i FC Barcelona: Alle vil høre fra dig. 

En anden betingelse er, at der benhård konkurrence om pladserne. Det har Andreas Christensen også måttet sande for nylig. 

I starten af sæsonen var forsvarsmakkeren Ronald Araujo ikke til rådighed, og det gjorde livet nemt for cheftræner Xavi, der så stillede med “AC” og Jules Kounde i midten. Men siden er Araujo vendt tilbage, og så har danskeren måttet tage til takke med en bænkplads i to ud af fire kampe.

Og mens bænkpladsen mod Mallorca i ligaen var fin med danskeren, huede det ikke “AC” at sidde på bænken i Champions League-braget mod FC Porto. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse i landsholdslejren torsdag. 

– Jeg vil sige, at jeg har spillet otte ud af 10 kampe (i sæsonen), så på den måde synes jeg, at det har været okay. Det kan godt være, at det er to ud af de seneste fire. Det var en god mulighed for at få en pause, også fordi jeg spillede med lidt småskader i starten, fordi vi havde skader. Det var en god mulighed for at få kroppen til at falde helt på plads på.

– Champions League, den kan jeg ikke forklare. Den ville jeg gerne have spillet. Men ellers er jeg tilfreds, siger Andreas Christensen.

Var du frustreret?

– Ja, det var jeg. Det vil jeg altid være. Det var kun mod Mallorca (i La Liga), at jeg tænkte, at det havde jeg brug for, fordi jeg havde så mange småskader og løb og kompenserede. Det var en ond cyklus, så den var rar. Det var frustrerende.

Fik du en forklaring?

– Nej, jeg føler heller ikke, at jeg er et sted, hvor jeg skal bede om det. Jeg føler, jeg har spillet alle kampene udover de to, siger Andreas Christensen.

Andreas Christensen, 27 år, kan nok se frem til mere spilletid i den kommende periode. Jules Kounde er ude med en skade, så Xavi må nok benytte sig af Araujo og "AC". Først venter dog lige to landskampe for danskeren. 





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Afsløring: De er færdige i Randers

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’