Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen har slidt en smule med fast spilletid i FC Barcelona, men når han kommer retur fra landsholdsstjeneste, kan han se frem til masser af spilletid.
To af danskerens konkurrenter er blevet skadet, og det er to, som træner Xavi har gjort brug af fra start på det seneste.
Den ene er franske Jules Koundé, der af den årsag ikke er i kamp for Frankrig mod Danmark. Koundé, som man købte denne sommer i Sevilla, forlod opgøret mod Østrig med muskelproblemer i første halvleg, og også Ronald Araujo fik få minutter på banen for sit land, der tabte 0-1 mod Iran. Blot fem minutter spillede han, inden han blev skadet.
Den kommende måned byder på mange kampe for FC Barcelona, der også har Champions League-gruppespillet at forholde sig til, og nu kan Andreas Christensen se frem til at spille hver tredje dag, da der "kun" er Eric Garcia og Gerard Pique at kæmpe med i det centrale forsvar. Her bør Garcia og Christensen være det foretrukne makkerpar.
Andreas Christensen skiftede i sommer på en fri transfer fra FC Barcelona, og han har underskrevet en kontrakt, der løber frem til sommeren 2026.
Den 26-årige har spillet to Champions League-kampe fra start, ligesom han har et par kampe i La Liga fra start. Danskeren har dog siddet på bænken i de sidste tre ligakampe.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER