Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen har slidt en smule med fast spilletid i FC Barcelona, men når han kommer retur fra landsholdsstjeneste, kan han se frem til masser af spilletid.
To af danskerens konkurrenter er blevet skadet, og det er to, som træner Xavi har gjort brug af fra start på det seneste.
Den ene er franske Jules Koundé, der af den årsag ikke er i kamp for Frankrig mod Danmark. Koundé, som man købte denne sommer i Sevilla, forlod opgøret mod Østrig med muskelproblemer i første halvleg, og også Ronald Araujo fik få minutter på banen for sit land, der tabte 0-1 mod Iran. Blot fem minutter spillede han, inden han blev skadet.
Den kommende måned byder på mange kampe for FC Barcelona, der også har Champions League-gruppespillet at forholde sig til, og nu kan Andreas Christensen se frem til at spille hver tredje dag, da der "kun" er Eric Garcia og Gerard Pique at kæmpe med i det centrale forsvar. Her bør Garcia og Christensen være det foretrukne makkerpar.
Andreas Christensen skiftede i sommer på en fri transfer fra FC Barcelona, og han har underskrevet en kontrakt, der løber frem til sommeren 2026.
Den 26-årige har spillet to Champions League-kampe fra start, ligesom han har et par kampe i La Liga fra start. Danskeren har dog siddet på bænken i de sidste tre ligakampe.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER