AC vil ikke være næste Busquets: Finder egen rolle

Andreas Christensen tror ikke på, at der er nogen, der kan blive den næste 'Busi' for Barcelona.



Det er mange år siden, at Andreas Christensen har spillet på midtbanen, men i de sidste opgør for FC Barcelona er den danske landsholdsspiller blevet foretrukket på den defensive midtbane.

Det er samme position, som Sergio Busquets i langt størstedelen af sine 722 kampe for Barca huserede på – og Christensen vil ikke høre tale om, at han skulle være den næste Busquets. Det slår han fast i et interview med Viaplay.

– Jeg vil sige, at jeg prøver at lægge meget fokus i, at det skal ikke blive den nye Busquets. Det tror jeg ikke, at der er nogen, der kan. Jeg er vokset op med at se ham, og heldigvis fik jeg lige et år med ham, hvor man kan lære en hel masse, siger han og fortsætter:

– Men for mig handler det bare om at finde mig en rolle, der passer til mig. Jeg lærer hele tiden noget nyt. Der er noget, jeg skal vænne mig til. Det der med at kigge sig over skulderen før og efter, og hvor spillerne kommer fra, det skal jeg vænne mig til. Det kommer med tiden.

Derudover kommer han ind på, at det er vigtigt for hans rolle, både når de ikke har bolden eller er i kontra, at det er ham, der holder balancen på holdet.

– Det har jeg egentlig følt mig okay tilpas med i forhold til, at det er gået så hurtigt. Lige nu ser jeg frem til hver kamp, fortæller Christensen.

Desuden erkender han, at det nogle gange har set skidt ud for Barcelona i denne sæson, hvor man modsat sidste sæson har lukket en del mål ind.

– Vi har spillet alt for åbent i lang tid og manglet struktur på en eller anden måde. Det er den opgave, som jeg har fået, forklarer 'AC'.

Hele biden om midtbane-rollen kan ses i videoen øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Harry Maguire i chok

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Cristiano Ronaldo i optur

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding