AC vil ikke være næste Busquets: Finder egen rolle

Andreas Christensen tror ikke på, at der er nogen, der kan blive den næste 'Busi' for Barcelona.



Det er mange år siden, at Andreas Christensen har spillet på midtbanen, men i de sidste opgør for FC Barcelona er den danske landsholdsspiller blevet foretrukket på den defensive midtbane.

Det er samme position, som Sergio Busquets i langt størstedelen af sine 722 kampe for Barca huserede på – og Christensen vil ikke høre tale om, at han skulle være den næste Busquets. Det slår han fast i et interview med Viaplay.

– Jeg vil sige, at jeg prøver at lægge meget fokus i, at det skal ikke blive den nye Busquets. Det tror jeg ikke, at der er nogen, der kan. Jeg er vokset op med at se ham, og heldigvis fik jeg lige et år med ham, hvor man kan lære en hel masse, siger han og fortsætter:

– Men for mig handler det bare om at finde mig en rolle, der passer til mig. Jeg lærer hele tiden noget nyt. Der er noget, jeg skal vænne mig til. Det der med at kigge sig over skulderen før og efter, og hvor spillerne kommer fra, det skal jeg vænne mig til. Det kommer med tiden.

Derudover kommer han ind på, at det er vigtigt for hans rolle, både når de ikke har bolden eller er i kontra, at det er ham, der holder balancen på holdet.

– Det har jeg egentlig følt mig okay tilpas med i forhold til, at det er gået så hurtigt. Lige nu ser jeg frem til hver kamp, fortæller Christensen.

Desuden erkender han, at det nogle gange har set skidt ud for Barcelona i denne sæson, hvor man modsat sidste sæson har lukket en del mål ind.

– Vi har spillet alt for åbent i lang tid og manglet struktur på en eller anden måde. Det er den opgave, som jeg har fået, forklarer 'AC'.

Hele biden om midtbane-rollen kan ses i videoen øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

Chelsea – Nottingham Forest

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’