Det er mange år siden, at Andreas Christensen har spillet på midtbanen, men i de sidste opgør for FC Barcelona er den danske landsholdsspiller blevet foretrukket på den defensive midtbane.
Det er samme position, som Sergio Busquets i langt størstedelen af sine 722 kampe for Barca huserede på – og Christensen vil ikke høre tale om, at han skulle være den næste Busquets. Det slår han fast i et interview med Viaplay.
– Jeg vil sige, at jeg prøver at lægge meget fokus i, at det skal ikke blive den nye Busquets. Det tror jeg ikke, at der er nogen, der kan. Jeg er vokset op med at se ham, og heldigvis fik jeg lige et år med ham, hvor man kan lære en hel masse, siger han og fortsætter:
– Men for mig handler det bare om at finde mig en rolle, der passer til mig. Jeg lærer hele tiden noget nyt. Der er noget, jeg skal vænne mig til. Det der med at kigge sig over skulderen før og efter, og hvor spillerne kommer fra, det skal jeg vænne mig til. Det kommer med tiden.
Derudover kommer han ind på, at det er vigtigt for hans rolle, både når de ikke har bolden eller er i kontra, at det er ham, der holder balancen på holdet.
– Det har jeg egentlig følt mig okay tilpas med i forhold til, at det er gået så hurtigt. Lige nu ser jeg frem til hver kamp, fortæller Christensen.
Desuden erkender han, at det nogle gange har set skidt ud for Barcelona i denne sæson, hvor man modsat sidste sæson har lukket en del mål ind.
– Vi har spillet alt for åbent i lang tid og manglet struktur på en eller anden måde. Det er den opgave, som jeg har fået, forklarer 'AC'.
Hele biden om midtbane-rollen kan ses i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE