Det er mange år siden, at Andreas Christensen har spillet på midtbanen, men i de sidste opgør for FC Barcelona er den danske landsholdsspiller blevet foretrukket på den defensive midtbane.
Det er samme position, som Sergio Busquets i langt størstedelen af sine 722 kampe for Barca huserede på – og Christensen vil ikke høre tale om, at han skulle være den næste Busquets. Det slår han fast i et interview med Viaplay.
– Jeg vil sige, at jeg prøver at lægge meget fokus i, at det skal ikke blive den nye Busquets. Det tror jeg ikke, at der er nogen, der kan. Jeg er vokset op med at se ham, og heldigvis fik jeg lige et år med ham, hvor man kan lære en hel masse, siger han og fortsætter:
– Men for mig handler det bare om at finde mig en rolle, der passer til mig. Jeg lærer hele tiden noget nyt. Der er noget, jeg skal vænne mig til. Det der med at kigge sig over skulderen før og efter, og hvor spillerne kommer fra, det skal jeg vænne mig til. Det kommer med tiden.
Derudover kommer han ind på, at det er vigtigt for hans rolle, både når de ikke har bolden eller er i kontra, at det er ham, der holder balancen på holdet.
– Det har jeg egentlig følt mig okay tilpas med i forhold til, at det er gået så hurtigt. Lige nu ser jeg frem til hver kamp, fortæller Christensen.
Desuden erkender han, at det nogle gange har set skidt ud for Barcelona i denne sæson, hvor man modsat sidste sæson har lukket en del mål ind.
– Vi har spillet alt for åbent i lang tid og manglet struktur på en eller anden måde. Det er den opgave, som jeg har fået, forklarer 'AC'.
Hele biden om midtbane-rollen kan ses i videoen øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED