Det er mange år siden, at Andreas Christensen har spillet på midtbanen, men i de sidste opgør for FC Barcelona er den danske landsholdsspiller blevet foretrukket på den defensive midtbane.
Det er samme position, som Sergio Busquets i langt størstedelen af sine 722 kampe for Barca huserede på – og Christensen vil ikke høre tale om, at han skulle være den næste Busquets. Det slår han fast i et interview med Viaplay.
– Jeg vil sige, at jeg prøver at lægge meget fokus i, at det skal ikke blive den nye Busquets. Det tror jeg ikke, at der er nogen, der kan. Jeg er vokset op med at se ham, og heldigvis fik jeg lige et år med ham, hvor man kan lære en hel masse, siger han og fortsætter:
– Men for mig handler det bare om at finde mig en rolle, der passer til mig. Jeg lærer hele tiden noget nyt. Der er noget, jeg skal vænne mig til. Det der med at kigge sig over skulderen før og efter, og hvor spillerne kommer fra, det skal jeg vænne mig til. Det kommer med tiden.
Derudover kommer han ind på, at det er vigtigt for hans rolle, både når de ikke har bolden eller er i kontra, at det er ham, der holder balancen på holdet.
– Det har jeg egentlig følt mig okay tilpas med i forhold til, at det er gået så hurtigt. Lige nu ser jeg frem til hver kamp, fortæller Christensen.
Desuden erkender han, at det nogle gange har set skidt ud for Barcelona i denne sæson, hvor man modsat sidste sæson har lukket en del mål ind.
– Vi har spillet alt for åbent i lang tid og manglet struktur på en eller anden måde. Det er den opgave, som jeg har fået, forklarer 'AC'.
Hele biden om midtbane-rollen kan ses i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Stor profil ude af Frankrig-brag
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER