Andreas Christensens comeback forventes udskudt

Ifølge Catalunya Radio forventes Andreas Christensen nu først at være spilleklar igen i slutningen af januar.



Andreas Christensen har haft store problemer med sin akillessene, og de problemer ser desværre ud til at fortsætte for den danske landsholdsstjerne.

Ifølge Catalunya Radio har Andreas Christensen nemlig gennemgået en operation, der udskyder danskerens comeback. 

Den oprindelige prognose lød på, at 'AC' skulle være tilbage på grønsværen i slutningen af 2024, men nu lyder det, at vi må vente to måneder på at se Andreas Christensen igen. Danskeren forventes således klar igen i slutningen af januar, forlyder det.

28-årige Andreas Christensen, der har kontrakt med Barcelona frem til sommeren 2026, har blot spillet én kamp i hele den indeværende sæson. Det var i sæsonpremieren mod Valencia tilbage i august, hvor Andreas Christensen blev indskiftet i anden halvleg.

På trods af udskydelsen af Andreas Christensens comeback er forventningen, at Barcelona-stjernen er spilleklar for Danmark, når landsholdet til marts skal spille kvartfinaler i Nations League.

– Lad os sige det ærligt uden at træde folk over tæerne. Vi har jo ikke 25 verdensklassespillere på det danske fodboldlandshold. Vi har rigtig mange gode spillere, men han er en verdensklassespiller. Slut færdig. Det er derfor, at han spiller i FC Barcelona. At have ham fit for fight er enhver træners drøm, uanset om man er dansk landstræner eller FC Barcelona-træner, lød det fra landstræner Brian Riemer under den netop afsluttede landsholdstermin.

Andreas Christensen blev i 2023 kåret til årets mandlige fodboldspiller i Danmark.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Disse to er færdige i Brøndby

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid