Andreas Christensens comeback forventes udskudt

Ifølge Catalunya Radio forventes Andreas Christensen nu først at være spilleklar igen i slutningen af januar.



Andreas Christensen har haft store problemer med sin akillessene, og de problemer ser desværre ud til at fortsætte for den danske landsholdsstjerne.

Ifølge Catalunya Radio har Andreas Christensen nemlig gennemgået en operation, der udskyder danskerens comeback. 

Den oprindelige prognose lød på, at 'AC' skulle være tilbage på grønsværen i slutningen af 2024, men nu lyder det, at vi må vente to måneder på at se Andreas Christensen igen. Danskeren forventes således klar igen i slutningen af januar, forlyder det.

28-årige Andreas Christensen, der har kontrakt med Barcelona frem til sommeren 2026, har blot spillet én kamp i hele den indeværende sæson. Det var i sæsonpremieren mod Valencia tilbage i august, hvor Andreas Christensen blev indskiftet i anden halvleg.

På trods af udskydelsen af Andreas Christensens comeback er forventningen, at Barcelona-stjernen er spilleklar for Danmark, når landsholdet til marts skal spille kvartfinaler i Nations League.

– Lad os sige det ærligt uden at træde folk over tæerne. Vi har jo ikke 25 verdensklassespillere på det danske fodboldlandshold. Vi har rigtig mange gode spillere, men han er en verdensklassespiller. Slut færdig. Det er derfor, at han spiller i FC Barcelona. At have ham fit for fight er enhver træners drøm, uanset om man er dansk landstræner eller FC Barcelona-træner, lød det fra landstræner Brian Riemer under den netop afsluttede landsholdstermin.

Andreas Christensen blev i 2023 kåret til årets mandlige fodboldspiller i Danmark.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Fremhæver Bodø/Glimt

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter FC Barcelona-stjerne

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

Møde med agenten – de vil have Højbjerg