Andreas Christensens comeback forventes udskudt

Ifølge Catalunya Radio forventes Andreas Christensen nu først at være spilleklar igen i slutningen af januar.



Andreas Christensen har haft store problemer med sin akillessene, og de problemer ser desværre ud til at fortsætte for den danske landsholdsstjerne.

Ifølge Catalunya Radio har Andreas Christensen nemlig gennemgået en operation, der udskyder danskerens comeback. 

Den oprindelige prognose lød på, at 'AC' skulle være tilbage på grønsværen i slutningen af 2024, men nu lyder det, at vi må vente to måneder på at se Andreas Christensen igen. Danskeren forventes således klar igen i slutningen af januar, forlyder det.

28-årige Andreas Christensen, der har kontrakt med Barcelona frem til sommeren 2026, har blot spillet én kamp i hele den indeværende sæson. Det var i sæsonpremieren mod Valencia tilbage i august, hvor Andreas Christensen blev indskiftet i anden halvleg.

På trods af udskydelsen af Andreas Christensens comeback er forventningen, at Barcelona-stjernen er spilleklar for Danmark, når landsholdet til marts skal spille kvartfinaler i Nations League.

– Lad os sige det ærligt uden at træde folk over tæerne. Vi har jo ikke 25 verdensklassespillere på det danske fodboldlandshold. Vi har rigtig mange gode spillere, men han er en verdensklassespiller. Slut færdig. Det er derfor, at han spiller i FC Barcelona. At have ham fit for fight er enhver træners drøm, uanset om man er dansk landstræner eller FC Barcelona-træner, lød det fra landstræner Brian Riemer under den netop afsluttede landsholdstermin.

Andreas Christensen blev i 2023 kåret til årets mandlige fodboldspiller i Danmark.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Hård dom over Kvistgaarden

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer