Andreas Christensens comeback forventes udskudt

Ifølge Catalunya Radio forventes Andreas Christensen nu først at være spilleklar igen i slutningen af januar.



Andreas Christensen har haft store problemer med sin akillessene, og de problemer ser desværre ud til at fortsætte for den danske landsholdsstjerne.

Ifølge Catalunya Radio har Andreas Christensen nemlig gennemgået en operation, der udskyder danskerens comeback. 

Den oprindelige prognose lød på, at 'AC' skulle være tilbage på grønsværen i slutningen af 2024, men nu lyder det, at vi må vente to måneder på at se Andreas Christensen igen. Danskeren forventes således klar igen i slutningen af januar, forlyder det.

28-årige Andreas Christensen, der har kontrakt med Barcelona frem til sommeren 2026, har blot spillet én kamp i hele den indeværende sæson. Det var i sæsonpremieren mod Valencia tilbage i august, hvor Andreas Christensen blev indskiftet i anden halvleg.

På trods af udskydelsen af Andreas Christensens comeback er forventningen, at Barcelona-stjernen er spilleklar for Danmark, når landsholdet til marts skal spille kvartfinaler i Nations League.

– Lad os sige det ærligt uden at træde folk over tæerne. Vi har jo ikke 25 verdensklassespillere på det danske fodboldlandshold. Vi har rigtig mange gode spillere, men han er en verdensklassespiller. Slut færdig. Det er derfor, at han spiller i FC Barcelona. At have ham fit for fight er enhver træners drøm, uanset om man er dansk landstræner eller FC Barcelona-træner, lød det fra landstræner Brian Riemer under den netop afsluttede landsholdstermin.

Andreas Christensen blev i 2023 kåret til årets mandlige fodboldspiller i Danmark.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig