Real Madrid har været ustoppelig i La Liga – lige indtil søndag aften.
På udebane hos lokalrivalen Atlético Madrid løb topholdet ind i et toptændt publikum og en toptændt modstander, som ikke havde i sinde at dele gaver ud.
Den tidligere Real Madrid-spiller Álvaro Morata scorede to mål og Antoine Griezmann scorede et enkelt, og så vandt Atlético Madrid med 3-1.
Det betyder, at Real Madrids stime på fem sejre ud af fem mulige i La Liga blev brudt. Og klubben indtager nu ikke længere førstepladsen.
Det gør derimod klubbens ærkerival nummer et, FC Barcelona. Selv er Real Madrid på tredjepladsen. Atlético Madrid er på femtepladsen.
Álvaro Morata åbnede målscoringen allerede efter fire minutter. Samuel Lino krøllede bolden ind i feltet til angriberen, der stensikkert scorede til 1-0.
Atlético Madrid var flyvende i første halvleg, og Real Madrid blev knust og kørt over på alle parametre.
Målet til 1-0 afslørede en akilleshæl hos gæsterne. Særligt den centrale defensiv vaklede, og det kom til udtryk igen efter 18 minutter, da Antoine Griezmann helt fri i feltet steg op og pandede værterne på 2-0.
Toni Kroos bragte optimismen tilbage hos Real Madrid, da han efter 35 minutter først snød Marcos Llorente med en effektiv skudfinte og siden bankede kuglen i nettet ved foden af nærmeste stolpe fra kanten af feltet.
Kort før pausen havde Real Madrid bolden i nettet, men målet blev annulleret for offside. Og lige efter pausen øgede Atlético Madrid igen til tomålsføring.
Igen sejlede Real Madrids centrale forsvar. Helt fri steg Álvaro Morata op til et velplaceret indlæg fra Saúl Ñíguez i mellemrummet mellem de to stoppere og stangede værterne på 3-1.
Real Madrid forsøgte at stable et pres på benene, og Brahim Díaz leverede et lovende indhop. Men rigtig farligt blev det aldrig, og Real Madrids stime blev ødelagt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Japan overrasker mod Holland
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Sverige med drømmestart på VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT