Atletico giver Real smæk i Madrid-derby

Álvaro Morata og Antoine Griezmann udnyttede et dårligt afstemt Real Madrid-forsvar, så Atlético Madrid vandt.



Real Madrid har været ustoppelig i La Liga – lige indtil søndag aften.

På udebane hos lokalrivalen Atlético Madrid løb topholdet ind i et toptændt publikum og en toptændt modstander, som ikke havde i sinde at dele gaver ud.

Den tidligere Real Madrid-spiller Álvaro Morata scorede to mål og Antoine Griezmann scorede et enkelt, og så vandt Atlético Madrid med 3-1.

Det betyder, at Real Madrids stime på fem sejre ud af fem mulige i La Liga blev brudt. Og klubben indtager nu ikke længere førstepladsen.

Det gør derimod klubbens ærkerival nummer et, FC Barcelona. Selv er Real Madrid på tredjepladsen. Atlético Madrid er på femtepladsen.

Álvaro Morata åbnede målscoringen allerede efter fire minutter. Samuel Lino krøllede bolden ind i feltet til angriberen, der stensikkert scorede til 1-0.

Atlético Madrid var flyvende i første halvleg, og Real Madrid blev knust og kørt over på alle parametre.

Målet til 1-0 afslørede en akilleshæl hos gæsterne. Særligt den centrale defensiv vaklede, og det kom til udtryk igen efter 18 minutter, da Antoine Griezmann helt fri i feltet steg op og pandede værterne på 2-0.

Toni Kroos bragte optimismen tilbage hos Real Madrid, da han efter 35 minutter først snød Marcos Llorente med en effektiv skudfinte og siden bankede kuglen i nettet ved foden af nærmeste stolpe fra kanten af feltet.

Kort før pausen havde Real Madrid bolden i nettet, men målet blev annulleret for offside. Og lige efter pausen øgede Atlético Madrid igen til tomålsføring.

Igen sejlede Real Madrids centrale forsvar. Helt fri steg Álvaro Morata op til et velplaceret indlæg fra Saúl Ñíguez i mellemrummet mellem de to stoppere og stangede værterne på 3-1.

Real Madrid forsøgte at stable et pres på benene, og Brahim Díaz leverede et lovende indhop. Men rigtig farligt blev det aldrig, og Real Madrids stime blev ødelagt.

/ritzau/





‘Vi må se, hvad FC København vil’




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Bayern – PSG

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper