Atletico giver Real smæk i Madrid-derby

Álvaro Morata og Antoine Griezmann udnyttede et dårligt afstemt Real Madrid-forsvar, så Atlético Madrid vandt.



Real Madrid har været ustoppelig i La Liga – lige indtil søndag aften.

På udebane hos lokalrivalen Atlético Madrid løb topholdet ind i et toptændt publikum og en toptændt modstander, som ikke havde i sinde at dele gaver ud.

Den tidligere Real Madrid-spiller Álvaro Morata scorede to mål og Antoine Griezmann scorede et enkelt, og så vandt Atlético Madrid med 3-1.

Det betyder, at Real Madrids stime på fem sejre ud af fem mulige i La Liga blev brudt. Og klubben indtager nu ikke længere førstepladsen.

Det gør derimod klubbens ærkerival nummer et, FC Barcelona. Selv er Real Madrid på tredjepladsen. Atlético Madrid er på femtepladsen.

Álvaro Morata åbnede målscoringen allerede efter fire minutter. Samuel Lino krøllede bolden ind i feltet til angriberen, der stensikkert scorede til 1-0.

Atlético Madrid var flyvende i første halvleg, og Real Madrid blev knust og kørt over på alle parametre.

Målet til 1-0 afslørede en akilleshæl hos gæsterne. Særligt den centrale defensiv vaklede, og det kom til udtryk igen efter 18 minutter, da Antoine Griezmann helt fri i feltet steg op og pandede værterne på 2-0.

Toni Kroos bragte optimismen tilbage hos Real Madrid, da han efter 35 minutter først snød Marcos Llorente med en effektiv skudfinte og siden bankede kuglen i nettet ved foden af nærmeste stolpe fra kanten af feltet.

Kort før pausen havde Real Madrid bolden i nettet, men målet blev annulleret for offside. Og lige efter pausen øgede Atlético Madrid igen til tomålsføring.

Igen sejlede Real Madrids centrale forsvar. Helt fri steg Álvaro Morata op til et velplaceret indlæg fra Saúl Ñíguez i mellemrummet mellem de to stoppere og stangede værterne på 3-1.

Real Madrid forsøgte at stable et pres på benene, og Brahim Díaz leverede et lovende indhop. Men rigtig farligt blev det aldrig, og Real Madrids stime blev ødelagt.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil