Avis: Derfor blev “AC” bænket til nøglekamp

Andreas Christensen startede ude i FC Barcelonas vigtige Champions League-kamp mod FC Porto onsdag aften.



Andreas Christensen har taget plads i startopstillingen for FC Barcelona i stort set samtlige af sæsonens kampe, men onsdag aften var danskeren henvist til bænken af cheftræner Xavi. I stedet udgjorde Jules Kounde og Ronald Araujo centerforsvaret mod FC Porto i Champions League.

Og det er en beslutning, der skaber overskrifter i Spanien.

I avisen SPORT, der dækker FC Barcelona meget tæt, beskrives beslutning som “Xavis sværeste”, mens det lyder, at der er to grunde til, at Araujo og Kounde blev foretrukket frem for "AC": Form og taktik. 

– Den første grund er formen. Kounde har klaret sig godt i midterforsvaret, især i de seneste uger. Franskmanden har altid bedt om at spille som midterforsvar og har leveret flotte præstationer. Araujo er en af kaptajnerne, og hans power og evne til at vinde dueller gør ham unik.

– Den anden grund er den type kamp, Xavi forventede. Han ønskede, at hans hold skulle stå højt. Med andre ord ville han have dem til at forsvare langt væk fra deres eget mål. Det betød, at han efterlod en masse plads bagude, hvilket betød, at han skulle have et så eksplosivt forsvar som muligt, når det kom til at forsvare FC Portos kontraangreb, skriver SPORT.

Spørgsmålet er, om bænkpladsen for “AC” bliver mere permanent. I sidste sæson kunne alle tre stoppere spille samtidig, fordi Jules Kounde blev brugt som højre back.

Nu har Joao Cancelo imidlertid sat sig solidt på pladsen som højre back, og det efterlader de tre stoppere i hård kamp om de to pladser i midterforsvaret, så en af dem skal være sorteper.

FC Barcelona skal i aktion igen søndag, når Xavis mandskab gæster Granada i den spanske liga. 





Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Revser Alexander Zorniger

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCM-transfer i fare



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

En sort plet på hans eftermæle

OB vil have tidligere Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde