Avis: Derfor blev “AC” bænket til nøglekamp

Andreas Christensen startede ude i FC Barcelonas vigtige Champions League-kamp mod FC Porto onsdag aften.



Andreas Christensen har taget plads i startopstillingen for FC Barcelona i stort set samtlige af sæsonens kampe, men onsdag aften var danskeren henvist til bænken af cheftræner Xavi. I stedet udgjorde Jules Kounde og Ronald Araujo centerforsvaret mod FC Porto i Champions League.

Og det er en beslutning, der skaber overskrifter i Spanien.

I avisen SPORT, der dækker FC Barcelona meget tæt, beskrives beslutning som “Xavis sværeste”, mens det lyder, at der er to grunde til, at Araujo og Kounde blev foretrukket frem for "AC": Form og taktik. 

– Den første grund er formen. Kounde har klaret sig godt i midterforsvaret, især i de seneste uger. Franskmanden har altid bedt om at spille som midterforsvar og har leveret flotte præstationer. Araujo er en af kaptajnerne, og hans power og evne til at vinde dueller gør ham unik.

– Den anden grund er den type kamp, Xavi forventede. Han ønskede, at hans hold skulle stå højt. Med andre ord ville han have dem til at forsvare langt væk fra deres eget mål. Det betød, at han efterlod en masse plads bagude, hvilket betød, at han skulle have et så eksplosivt forsvar som muligt, når det kom til at forsvare FC Portos kontraangreb, skriver SPORT.

Spørgsmålet er, om bænkpladsen for “AC” bliver mere permanent. I sidste sæson kunne alle tre stoppere spille samtidig, fordi Jules Kounde blev brugt som højre back.

Nu har Joao Cancelo imidlertid sat sig solidt på pladsen som højre back, og det efterlader de tre stoppere i hård kamp om de to pladser i midterforsvaret, så en af dem skal være sorteper.

FC Barcelona skal i aktion igen søndag, når Xavis mandskab gæster Granada i den spanske liga. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Patrick Mortensen færdig i AGF

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Polsk succestræner rygtes til Danmark



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen