Avis: Derfor blev “AC” bænket til nøglekamp

Andreas Christensen startede ude i FC Barcelonas vigtige Champions League-kamp mod FC Porto onsdag aften.



Andreas Christensen har taget plads i startopstillingen for FC Barcelona i stort set samtlige af sæsonens kampe, men onsdag aften var danskeren henvist til bænken af cheftræner Xavi. I stedet udgjorde Jules Kounde og Ronald Araujo centerforsvaret mod FC Porto i Champions League.

Og det er en beslutning, der skaber overskrifter i Spanien.

I avisen SPORT, der dækker FC Barcelona meget tæt, beskrives beslutning som “Xavis sværeste”, mens det lyder, at der er to grunde til, at Araujo og Kounde blev foretrukket frem for "AC": Form og taktik. 

– Den første grund er formen. Kounde har klaret sig godt i midterforsvaret, især i de seneste uger. Franskmanden har altid bedt om at spille som midterforsvar og har leveret flotte præstationer. Araujo er en af kaptajnerne, og hans power og evne til at vinde dueller gør ham unik.

– Den anden grund er den type kamp, Xavi forventede. Han ønskede, at hans hold skulle stå højt. Med andre ord ville han have dem til at forsvare langt væk fra deres eget mål. Det betød, at han efterlod en masse plads bagude, hvilket betød, at han skulle have et så eksplosivt forsvar som muligt, når det kom til at forsvare FC Portos kontraangreb, skriver SPORT.

Spørgsmålet er, om bænkpladsen for “AC” bliver mere permanent. I sidste sæson kunne alle tre stoppere spille samtidig, fordi Jules Kounde blev brugt som højre back.

Nu har Joao Cancelo imidlertid sat sig solidt på pladsen som højre back, og det efterlader de tre stoppere i hård kamp om de to pladser i midterforsvaret, så en af dem skal være sorteper.

FC Barcelona skal i aktion igen søndag, når Xavis mandskab gæster Granada i den spanske liga. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

De 10 største stjerner, der misser VM

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De vil have Rashford

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp