Avis: Derfor blev “AC” bænket til nøglekamp

Andreas Christensen startede ude i FC Barcelonas vigtige Champions League-kamp mod FC Porto onsdag aften.



Andreas Christensen har taget plads i startopstillingen for FC Barcelona i stort set samtlige af sæsonens kampe, men onsdag aften var danskeren henvist til bænken af cheftræner Xavi. I stedet udgjorde Jules Kounde og Ronald Araujo centerforsvaret mod FC Porto i Champions League.

Og det er en beslutning, der skaber overskrifter i Spanien.

I avisen SPORT, der dækker FC Barcelona meget tæt, beskrives beslutning som “Xavis sværeste”, mens det lyder, at der er to grunde til, at Araujo og Kounde blev foretrukket frem for "AC": Form og taktik. 

– Den første grund er formen. Kounde har klaret sig godt i midterforsvaret, især i de seneste uger. Franskmanden har altid bedt om at spille som midterforsvar og har leveret flotte præstationer. Araujo er en af kaptajnerne, og hans power og evne til at vinde dueller gør ham unik.

– Den anden grund er den type kamp, Xavi forventede. Han ønskede, at hans hold skulle stå højt. Med andre ord ville han have dem til at forsvare langt væk fra deres eget mål. Det betød, at han efterlod en masse plads bagude, hvilket betød, at han skulle have et så eksplosivt forsvar som muligt, når det kom til at forsvare FC Portos kontraangreb, skriver SPORT.

Spørgsmålet er, om bænkpladsen for “AC” bliver mere permanent. I sidste sæson kunne alle tre stoppere spille samtidig, fordi Jules Kounde blev brugt som højre back.

Nu har Joao Cancelo imidlertid sat sig solidt på pladsen som højre back, og det efterlader de tre stoppere i hård kamp om de to pladser i midterforsvaret, så en af dem skal være sorteper.

FC Barcelona skal i aktion igen søndag, når Xavis mandskab gæster Granada i den spanske liga. 







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Det var en af de værste dage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Liverpool – Chelsea

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub