Video : Tipsbladet
La Liga

Avis: Real Madrid overvejer disse trænere

Tre trænere er i spil til Real Madrid-jobbet, og en fjerde spøger i kulissen.

Real Madrid skal efter alt at dømme have ny cheftræner efter sæsonen, hvor Carlo Ancelotti ventes at forlade klubben, og der har allerede været en masse rygter om, hvem det mon bliver.

Nu skriver AS, at der helt specifikt er tre mand i spil til jobbet.

Der er tale om Bayer Leverkusen-træneren Xabi Alonso, klubbens ungdomstræner Alvaro Arbeloa samt angriberlegenden Raul, der i øjeblikket træner klubbens andethold.

Ifølge AS er Xabi Alonso den mulighed, man helst ser i Real Madrid-ledelsen. Han har da også nydt enormt stor succes i Bayer Leverkusen det seneste år, så i modsætning til de andre på listen har han bevist sig som cheftræner på seniorniveau. Derudover forlyder det, at han har en klausul, der gør det muligt for ham at smutte, hvis Real Madrid, Liverpool eller Bayern München ringer.

Arbeloa er nummer to på listen, forlyder det, mens Raul aktuelt er tredjevalget, som nyder mindst opbakning fra ledelsen.

Til gengæld bringer AS også en helt fjerde kandidat i spil. Avisen skriver, at man aldrig skal udelukke Zinedine Zidane, der allerede har været cheftræner i Real Madrid ad to omgange, selvom det altså ventes at stå mellem de tre førnævnte.