At Barcelona for alvor stod over for forandringer blev tydeligt for alle, da Lionel Messi på dramatiske vis måtte forlade sin elskede spanske klub, da pengetanken var tom og hele klubbens økonomi skulle genstartes med massive nedskæringer til følge.
Den operation er på ingen måder overstået, men ikke desto mindre er FC Barcelona i gang med at genopbygge holdet og har da også allerede styrket mandskabet ganske betragteligt med navne som Ferran Torres og Pierre Emerick Aubameyang.
I et nyt interview med det spanske medier Mundo Deportivo sætter FC Barcelonas præsident ord på nogle af de tanker og ambitioner, der er omkring holdets sammensætning til den nye sæson efter sommerpausen, hvor det fortsat også vil handle om at få økonomien i bedre balance.
– Vi arbejder på, at vores lønniveau, skal justeres på en måde, så vi både balancerer og på samme tid kan forstærke holdet.
– Det er et løbende og parallelt arbejde både at lede efter de rigtige ressourcer på at skabe den nødvendige løn-margen, og så på samme tid arbejde ud fra det sportslige synspunkt for at tilknytte fire eller fem forstærkninger, som vi mener holdet mangler for blive markant mere konkurrencedygtigt.
Mange navne har været sat i forbindelse med FC Barcelona – deriblandt danske Andreas Christensen, der umiddelbart ligner en mere sandsynlig signing end det norske fænomen, Erling Braut Haaland.
Direkte spurgt omkring Haaland til FC Barcelona, siger Laporte:
– Jeg insisterer på ikke at tale om konkrete spillere, men jeg kan sige så meget, at vi ikke kommer til at foretage nogen handlinger, der sætter selskabet i nogen form for risiko.
Dermed indikerer Barcelona-præsidenten kraftigt, at det høje lønniveau, som spillere som Haaland og for den sags skyld Kylian Mbappé forlanger ikke stemmer overens med de muligheder FC Barcelona står med i øjeblikket.
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
