Barca-boss åbner op: Så mange spillere jagter vi

FC Barcelona kommer til at jagte flere spillere – men FC Barcelona-præsident Joan Laporte sætter også en grænsen for spekulationerne



At Barcelona for alvor stod over for forandringer blev tydeligt for alle, da Lionel Messi på dramatiske vis måtte forlade sin elskede spanske klub, da pengetanken var tom og hele klubbens økonomi skulle genstartes med massive nedskæringer til følge.

Den operation er på ingen måder overstået, men ikke desto mindre er FC Barcelona i gang med at genopbygge holdet og har da også allerede styrket mandskabet ganske betragteligt med navne som Ferran Torres og Pierre Emerick Aubameyang.

I et nyt interview med det spanske medier Mundo Deportivo sætter FC Barcelonas præsident ord på nogle af de tanker og ambitioner, der er omkring holdets sammensætning til den nye sæson efter sommerpausen, hvor det fortsat også vil handle om at få økonomien i bedre balance.

– Vi arbejder på, at vores lønniveau, skal justeres på en måde, så vi både balancerer og på samme tid kan forstærke holdet.

– Det er et løbende og parallelt arbejde både at lede efter de rigtige ressourcer på at skabe den nødvendige løn-margen, og så på samme tid arbejde ud fra det sportslige synspunkt for at tilknytte fire eller fem forstærkninger, som vi mener holdet mangler for blive markant mere konkurrencedygtigt.

Mange navne har været sat i forbindelse med FC Barcelona – deriblandt danske Andreas Christensen, der umiddelbart ligner en mere sandsynlig signing end det norske fænomen, Erling Braut Haaland.

Direkte spurgt omkring Haaland til FC Barcelona, siger Laporte:

– Jeg insisterer på ikke at tale om konkrete spillere, men jeg kan sige så meget, at vi ikke kommer til at foretage nogen handlinger, der sætter selskabet i nogen form for risiko.

Dermed indikerer Barcelona-præsidenten kraftigt, at det høje lønniveau, som spillere som Haaland og for den sags skyld Kylian Mbappé forlanger ikke stemmer overens med de muligheder FC Barcelona står med i øjeblikket.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Atletico Madrid interesseret i dansker

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?