Barca og Real får for mange tv-penge

Ifølge en spansk sportsøkonom får Barcelona og Real Madrid for mange tv-penge i forhold til hvad de sportsligt fortjener, og økonomen foreslår en mere jævnbyrdig fordeling af tv-pengene i La Liga.



FC Barcelona og Real Madrid får i denne sæson 140 millioner euro (1,04 milliarder kroner) hver i tv-penge for deres kampe i den bedste spanske række, og det er 730 millioner kroner mere end nummer tre og fire på indtjeningslisten, hvor Valencia og Atletico Madrid befinder sig.

De 18 øvrige spanske klubber i landets bedste række mødtes for få dage siden til et protestmøde, som Sevilla FC’s præsident havde inviteret til, og ifølge en spansk sportsøkonom har Real Madrids og FC Barcelonas konkurrenter god grund til at brokke sig.

– Det ser ud til, at de spanske klubber samlet kunne få markant flere tv-penge, hvis de forhandlede rettighederne kollektivt, siger Pedro Garcia-del-Barrio, der er sportsøkonom ved Universitat Internacional de Catalunya.

– Inden for økonomi findes det der tekniske begreb ‘The winner takes it all’ (vinderen tager det hele). I sport betyder det, at en vinder får en langt større gevinst, end vedkommendes evner egentlig berettiger til. Du kan se det i tennis, hvor Nadal og Federer løber med alle pengene og vinder det hele, selvom de kun er nogle få procent bedre end deres konkurrenter. Det samme gælder for tv-rettighederne i spansk fodbold, siger Pedro Garcia-del-Barrio til Tipsbladet.

– Tv-kontrakterne er en væsentlig årsag til, hvordan den spanske liga ser ud i dag. I ligaer som England og Tyskland, hvor tv-pengene fordeles mere ligeligt, er der langt større sportslig balance. Tv-kontrakterne er med til at holde Real Madrid og FC Barcelona helt oppe i toppen, siger Garcia-del-Barrio.

Den seneste anden vinder af Primera Division end FC Barcelona og Real Madrid var Valencia, der vandt titlen i 2004.

TV-indtægterne i Primera Division i 2011/2012
Beløbene er i millioner euro
FC Barcelona+++140
Real Madrid+++140
Valencia+++42
Atletico Madrid+++42
Villarreal+++25
Sevilla+++24
Betis+++21
Getafe+++18
Athletic Bilbao+++17
Zaragoza+++14
Malaga+++14
Mallorca+++14
Espanyol+++14
Racing+++13
Osasuna+++13
Real Sociedad+++12
Sporting Gijon+++12
Levante+++12
Granada+++12
Rayo Vallecano+++12





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Nordsjælland – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF i Europa: De venter i næste runde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Franco Baresi er død

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ny FC København-stjerne imponerer

Tottenham-flop i stor transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind