Barca og Real får for mange tv-penge

Ifølge en spansk sportsøkonom får Barcelona og Real Madrid for mange tv-penge i forhold til hvad de sportsligt fortjener, og økonomen foreslår en mere jævnbyrdig fordeling af tv-pengene i La Liga.



FC Barcelona og Real Madrid får i denne sæson 140 millioner euro (1,04 milliarder kroner) hver i tv-penge for deres kampe i den bedste spanske række, og det er 730 millioner kroner mere end nummer tre og fire på indtjeningslisten, hvor Valencia og Atletico Madrid befinder sig.

De 18 øvrige spanske klubber i landets bedste række mødtes for få dage siden til et protestmøde, som Sevilla FC’s præsident havde inviteret til, og ifølge en spansk sportsøkonom har Real Madrids og FC Barcelonas konkurrenter god grund til at brokke sig.

– Det ser ud til, at de spanske klubber samlet kunne få markant flere tv-penge, hvis de forhandlede rettighederne kollektivt, siger Pedro Garcia-del-Barrio, der er sportsøkonom ved Universitat Internacional de Catalunya.

– Inden for økonomi findes det der tekniske begreb ‘The winner takes it all’ (vinderen tager det hele). I sport betyder det, at en vinder får en langt større gevinst, end vedkommendes evner egentlig berettiger til. Du kan se det i tennis, hvor Nadal og Federer løber med alle pengene og vinder det hele, selvom de kun er nogle få procent bedre end deres konkurrenter. Det samme gælder for tv-rettighederne i spansk fodbold, siger Pedro Garcia-del-Barrio til Tipsbladet.

– Tv-kontrakterne er en væsentlig årsag til, hvordan den spanske liga ser ud i dag. I ligaer som England og Tyskland, hvor tv-pengene fordeles mere ligeligt, er der langt større sportslig balance. Tv-kontrakterne er med til at holde Real Madrid og FC Barcelona helt oppe i toppen, siger Garcia-del-Barrio.

Den seneste anden vinder af Primera Division end FC Barcelona og Real Madrid var Valencia, der vandt titlen i 2004.

TV-indtægterne i Primera Division i 2011/2012
Beløbene er i millioner euro
FC Barcelona+++140
Real Madrid+++140
Valencia+++42
Atletico Madrid+++42
Villarreal+++25
Sevilla+++24
Betis+++21
Getafe+++18
Athletic Bilbao+++17
Zaragoza+++14
Malaga+++14
Mallorca+++14
Espanyol+++14
Racing+++13
Osasuna+++13
Real Sociedad+++12
Sporting Gijon+++12
Levante+++12
Granada+++12
Rayo Vallecano+++12







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske