Barca og Real får for mange tv-penge

Ifølge en spansk sportsøkonom får Barcelona og Real Madrid for mange tv-penge i forhold til hvad de sportsligt fortjener, og økonomen foreslår en mere jævnbyrdig fordeling af tv-pengene i La Liga.



FC Barcelona og Real Madrid får i denne sæson 140 millioner euro (1,04 milliarder kroner) hver i tv-penge for deres kampe i den bedste spanske række, og det er 730 millioner kroner mere end nummer tre og fire på indtjeningslisten, hvor Valencia og Atletico Madrid befinder sig.

De 18 øvrige spanske klubber i landets bedste række mødtes for få dage siden til et protestmøde, som Sevilla FC’s præsident havde inviteret til, og ifølge en spansk sportsøkonom har Real Madrids og FC Barcelonas konkurrenter god grund til at brokke sig.

– Det ser ud til, at de spanske klubber samlet kunne få markant flere tv-penge, hvis de forhandlede rettighederne kollektivt, siger Pedro Garcia-del-Barrio, der er sportsøkonom ved Universitat Internacional de Catalunya.

– Inden for økonomi findes det der tekniske begreb ‘The winner takes it all’ (vinderen tager det hele). I sport betyder det, at en vinder får en langt større gevinst, end vedkommendes evner egentlig berettiger til. Du kan se det i tennis, hvor Nadal og Federer løber med alle pengene og vinder det hele, selvom de kun er nogle få procent bedre end deres konkurrenter. Det samme gælder for tv-rettighederne i spansk fodbold, siger Pedro Garcia-del-Barrio til Tipsbladet.

– Tv-kontrakterne er en væsentlig årsag til, hvordan den spanske liga ser ud i dag. I ligaer som England og Tyskland, hvor tv-pengene fordeles mere ligeligt, er der langt større sportslig balance. Tv-kontrakterne er med til at holde Real Madrid og FC Barcelona helt oppe i toppen, siger Garcia-del-Barrio.

Den seneste anden vinder af Primera Division end FC Barcelona og Real Madrid var Valencia, der vandt titlen i 2004.

TV-indtægterne i Primera Division i 2011/2012
Beløbene er i millioner euro
FC Barcelona+++140
Real Madrid+++140
Valencia+++42
Atletico Madrid+++42
Villarreal+++25
Sevilla+++24
Betis+++21
Getafe+++18
Athletic Bilbao+++17
Zaragoza+++14
Malaga+++14
Mallorca+++14
Espanyol+++14
Racing+++13
Osasuna+++13
Real Sociedad+++12
Sporting Gijon+++12
Levante+++12
Granada+++12
Rayo Vallecano+++12







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Sådan starter FCK i afskedskamp

Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Sønderjyske – FC Nordsjælland



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Transferbombe i Real Madrid?

Så er det officielt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Salah sender særlig besked

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC Fredericia – Silkeborg IF

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Froholdt med vild hæder i Portugal