Barcelona har i de seneste sæsoner været hårdt presset på økonomien, hvor særligt løn-udgifterne har været pustet op som luftskib. Det lader nu til, at der er blevet skruet en del ned for dén del.
Det fortæller klubbens præsident Joan Laporta ved en tale til et topmøde i FC Barcelona. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.
– Vi har reduceret sportslige lønudgifter med 180 millioner euro. Vi begynder at se tegn på forbedringer. Vi har øget indtægterne, og førsteholdet har nu meget større markedsværdi, siger han og fortsætter:
– De kan få det mantra ud af hovedet, som nogle gentager, om at Barça vil blive en aktieselskab. Så længe jeg er præsident for denne klub, vil den forblive ejet af medlemmerne, af jer alle, af os alle, lyder det fra Laporta.
180 millioner euro svarer til over 1,3 milliarder kroner, som man nu har sat lønningerne ned for. Det har også betydning for, hvorvidt de kan registrere nye spillere til deres trup i den kommende sæson.
Han havde samtidig en besked til de modstandere, som han har blandt medlemmerne af klubben, som har ment, at Barcelona var på vej ned.
– Nej, vi er i en fase af økonomisk genopretning. Disse lektioner, de ville give os udefra, tror jeg, mange ikke har forstået, at det virkelig handlede om i disse tre år, var at genoprette klubbens økonomi på kortest mulig tid. Redde Barca. Hvis vi desuden havde nogle sportslige glæder, som det har været tilfældet, fantastisk, fortæller Laporta.
Han peger endvidere på, at man nu tager fat på drømmen om det store byggeprojekt Espai Barca.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER