Video : Tipsbladet
La Liga

Sparer over én milliard: Barca-præsident jubler

Økonomien er på rette spor igen i Barcelona, fortæller klubbens præsident Joan Laporta.

Barcelona har i de seneste sæsoner været hårdt presset på økonomien, hvor særligt løn-udgifterne har været pustet op som luftskib. Det lader nu til, at der er blevet skruet en del ned for dén del.

Det fortæller klubbens præsident Joan Laporta ved en tale til et topmøde i FC Barcelona. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.

- Vi har reduceret sportslige lønudgifter med 180 millioner euro. Vi begynder at se tegn på forbedringer. Vi har øget indtægterne, og førsteholdet har nu meget større markedsværdi, siger han og fortsætter:

- De kan få det mantra ud af hovedet, som nogle gentager, om at Barça vil blive en aktieselskab. Så længe jeg er præsident for denne klub, vil den forblive ejet af medlemmerne, af jer alle, af os alle, lyder det fra Laporta.

180 millioner euro svarer til over 1,3 milliarder kroner, som man nu har sat lønningerne ned for. Det har også betydning for, hvorvidt de kan registrere nye spillere til deres trup i den kommende sæson.

Han havde samtidig en besked til de modstandere, som han har blandt medlemmerne af klubben, som har ment, at Barcelona var på vej ned.

- Nej, vi er i en fase af økonomisk genopretning. Disse lektioner, de ville give os udefra, tror jeg, mange ikke har forstået, at det virkelig handlede om i disse tre år, var at genoprette klubbens økonomi på kortest mulig tid. Redde Barca. Hvis vi desuden havde nogle sportslige glæder, som det har været tilfældet, fantastisk, fortæller Laporta.

Han peger endvidere på, at man nu tager fat på drømmen om det store byggeprojekt Espai Barca.