Det var med tårer i øjnene, at Lionel Messi annoncerede, at han måtte stoppe i FC Barcelona i sommeren 2021. Der var så meget rod i den spanske klubs økonomi, at man ikke havde råd til at beholde ham.
Det så længe ud til, at de to parter skulle blive genforenet denne sommer, men i stedet har Messi valgt at fortsætte karrieren i USA og hos Inter Miami. Det er dog ikke sådan, at alle bånd er kappet til den klub, hvor han fejrede så mange store triumfer.
På grund af den ordning som klubben fik lavet, dengang man sagde farvel til ham i 2021, så sendes der stadig millioner i Messis retning.
Det bekræfter klubbens præsident Joan Laporta til Marca. Helt konkret siger præsidenten, at Lionel Messi får løn i Barcelona i to år endnu.
– Det, vi skylder ham, er resten af den løn, som blev aftalt mellem ham og den tidligere bestyrelse. Betalingerne slutter først i 2025, siger Laporta. Han kommer ikke ind på, hvor stort et millionbeløb det drejer sig om, men det er nok ikke småpenge, som argentineren har i klemme.
Barcelona-præsidenten lover ligeledes, at Lionel Messi snart bliver hyldet i klubben, selv om han afviste Barcelona får at tage til David Beckhams amerikanske hold.
– Vi havde en aftale med La La Liga om, at vi ville dedikere en del ressourcer til Lionel Messi. Det kommunikerede vi til Jorge Messi (Lionel Messis far). Han fortalte mig, at Leo havde tilbragt et meget vanskeligt år i Paris, og at han ville et sted hen med mindre pres.
– Med tilbuddet fra os ville han fortsat være under pres, og jeg forstår hans beslutning. Lad det gå ham godt, og så begynder vi at forberede en flot hyldest til ham på vores 125 års jubilæum, og når vi vender tilbage til Camp Nou vil det være perfekt, siger Laporta til mediet.
Laporta kommenterer ligeledes på planerne for transfervinduet, hvor han forklarer, at nogle af de spillere, som Barcelona rygtes til, er umulige at hente.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT