Det var med tårer i øjnene, at Lionel Messi annoncerede, at han måtte stoppe i FC Barcelona i sommeren 2021. Der var så meget rod i den spanske klubs økonomi, at man ikke havde råd til at beholde ham.
Det så længe ud til, at de to parter skulle blive genforenet denne sommer, men i stedet har Messi valgt at fortsætte karrieren i USA og hos Inter Miami. Det er dog ikke sådan, at alle bånd er kappet til den klub, hvor han fejrede så mange store triumfer.
På grund af den ordning som klubben fik lavet, dengang man sagde farvel til ham i 2021, så sendes der stadig millioner i Messis retning.
Det bekræfter klubbens præsident Joan Laporta til Marca. Helt konkret siger præsidenten, at Lionel Messi får løn i Barcelona i to år endnu.
– Det, vi skylder ham, er resten af den løn, som blev aftalt mellem ham og den tidligere bestyrelse. Betalingerne slutter først i 2025, siger Laporta. Han kommer ikke ind på, hvor stort et millionbeløb det drejer sig om, men det er nok ikke småpenge, som argentineren har i klemme.
Barcelona-præsidenten lover ligeledes, at Lionel Messi snart bliver hyldet i klubben, selv om han afviste Barcelona får at tage til David Beckhams amerikanske hold.
– Vi havde en aftale med La La Liga om, at vi ville dedikere en del ressourcer til Lionel Messi. Det kommunikerede vi til Jorge Messi (Lionel Messis far). Han fortalte mig, at Leo havde tilbragt et meget vanskeligt år i Paris, og at han ville et sted hen med mindre pres.
– Med tilbuddet fra os ville han fortsat være under pres, og jeg forstår hans beslutning. Lad det gå ham godt, og så begynder vi at forberede en flot hyldest til ham på vores 125 års jubilæum, og når vi vender tilbage til Camp Nou vil det være perfekt, siger Laporta til mediet.
Laporta kommenterer ligeledes på planerne for transfervinduet, hvor han forklarer, at nogle af de spillere, som Barcelona rygtes til, er umulige at hente.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne