Barcelona betaler Messi i flere år endnu

Selv om Lionel Messi ikke har været i FC Barcelona siden forrige sommer, så ruller der stadig millioner ind på kontoen fra hans tidligere klub.



Det var med tårer i øjnene, at Lionel Messi annoncerede, at han måtte stoppe i FC Barcelona i sommeren 2021. Der var så meget rod i den spanske klubs økonomi, at man ikke havde råd til at beholde ham. 

Det så længe ud til, at de to parter skulle blive genforenet denne sommer, men i stedet har Messi valgt at fortsætte karrieren i USA og hos Inter Miami. Det er dog ikke sådan, at alle bånd er kappet til den klub, hvor han fejrede så mange store triumfer.

På grund af den ordning som klubben fik lavet, dengang man sagde farvel til ham i 2021, så sendes der stadig millioner i Messis retning.

Det bekræfter klubbens præsident Joan Laporta til Marca. Helt konkret siger præsidenten, at Lionel Messi får løn i Barcelona i to år endnu.

– Det, vi skylder ham, er resten af den løn, som blev aftalt mellem ham og den tidligere bestyrelse. Betalingerne slutter først i 2025, siger Laporta. Han kommer ikke ind på, hvor stort et millionbeløb det drejer sig om, men det er nok ikke småpenge, som argentineren har i klemme. 

Barcelona-præsidenten lover ligeledes, at Lionel Messi snart bliver hyldet i klubben, selv om han afviste Barcelona får at tage til David Beckhams amerikanske hold.

– Vi havde en aftale med La La Liga om, at vi ville dedikere en del ressourcer til Lionel Messi. Det kommunikerede vi til Jorge Messi (Lionel Messis far). Han fortalte mig, at Leo havde tilbragt et meget vanskeligt år i Paris, og at han ville et sted hen med mindre pres. 

– Med tilbuddet fra os ville han fortsat være under pres, og jeg forstår hans beslutning. Lad det gå ham godt, og så begynder vi at forberede en flot hyldest til ham på vores 125 års jubilæum, og når vi vender tilbage til Camp Nou vil det være perfekt, siger Laporta til mediet. 

Laporta kommenterer ligeledes på planerne for transfervinduet, hvor han forklarer, at nogle af de spillere, som Barcelona rygtes til, er umulige at hente.  





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Kasper Dolberg i choktransfer?

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

– Han fik et lortetilbud fra OB



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Viborg FF – AGF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

OB – FC Fredericia

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Roser Superliga-træners søn

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Langer ud efter Superliga-stjerne

FC København – Silkeborg IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

AaB i vildt comeback

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne