Barcelona har fundet afløseren for Xavi

Det bliver givetvis igen en tidligere Barcelona-spiller, der skal stå i spidsen for klubben på sidelinjen.



FC Barcelona har i mange år haft en tendens til at vælge tidligere spillere som cheftræner for klubben. Det er den nuværende Xavi, ligesom tidligere med Johan Cruyff, Ronald Koeman, Pep Guardiola og Luis Enrique kan nævnes.

Nu er der udsigt til, at den næste også bliver en forhenværende spiller. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.

Helt præcist er det den tidligere forsvarsspiller Rafa Marquez, som de har udvalgt, forlyder det. Han spillede for dem tilbage i perioden mellem 2003 og 2010, hvor han var med til at vinde fire mesterskaber og to Champions League-triumfer.

Siden 2022 har han været cheftræner for Barcelonas B-hold, og derfor kender han til den idé, som klubben arbejder efter. Det er også en af grundene til, at de har valgt ham, forklares det.

Det er netop det, som de har set på, når emner som Hansi Flick har været oppe og vende, som ikke har det samme kendskab til hverken ligaen eller klubbens situation med de økonomiske udfordringer.

Heller ikke Brightons De Zerbi har været mulig for dem at få, da han har en kontrakt og en meget høj frikøbsklausul, og derfor har det været nemt at afskrive ham.

Det eneste, der kan stå i vejen for Rafa Marquez' ansættelse som cheftræner for førsteholdet skulle være, at Xavi beslutter sig for, at han alligevel gerne vil fortsætte som cheftræner efter denne sæson.





Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Danskerne har stor tiltro til Norge

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Monsterbud på vej

Ståle revser Skotland

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’