Barcelona har fundet afløseren for Xavi

Det bliver givetvis igen en tidligere Barcelona-spiller, der skal stå i spidsen for klubben på sidelinjen.



FC Barcelona har i mange år haft en tendens til at vælge tidligere spillere som cheftræner for klubben. Det er den nuværende Xavi, ligesom tidligere med Johan Cruyff, Ronald Koeman, Pep Guardiola og Luis Enrique kan nævnes.

Nu er der udsigt til, at den næste også bliver en forhenværende spiller. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.

Helt præcist er det den tidligere forsvarsspiller Rafa Marquez, som de har udvalgt, forlyder det. Han spillede for dem tilbage i perioden mellem 2003 og 2010, hvor han var med til at vinde fire mesterskaber og to Champions League-triumfer.

Siden 2022 har han været cheftræner for Barcelonas B-hold, og derfor kender han til den idé, som klubben arbejder efter. Det er også en af grundene til, at de har valgt ham, forklares det.

Det er netop det, som de har set på, når emner som Hansi Flick har været oppe og vende, som ikke har det samme kendskab til hverken ligaen eller klubbens situation med de økonomiske udfordringer.

Heller ikke Brightons De Zerbi har været mulig for dem at få, da han har en kontrakt og en meget høj frikøbsklausul, og derfor har det været nemt at afskrive ham.

Det eneste, der kan stå i vejen for Rafa Marquez' ansættelse som cheftræner for førsteholdet skulle være, at Xavi beslutter sig for, at han alligevel gerne vil fortsætte som cheftræner efter denne sæson.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tæt på at købe FC København-spiller

Interessant melding om VM-profil

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

New Zealand – Egypten

Uruguay – Kap Verde

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning