FC Barcelona har i mange år haft en tendens til at vælge tidligere spillere som cheftræner for klubben. Det er den nuværende Xavi, ligesom tidligere med Johan Cruyff, Ronald Koeman, Pep Guardiola og Luis Enrique kan nævnes.
Nu er der udsigt til, at den næste også bliver en forhenværende spiller. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.
Helt præcist er det den tidligere forsvarsspiller Rafa Marquez, som de har udvalgt, forlyder det. Han spillede for dem tilbage i perioden mellem 2003 og 2010, hvor han var med til at vinde fire mesterskaber og to Champions League-triumfer.
Siden 2022 har han været cheftræner for Barcelonas B-hold, og derfor kender han til den idé, som klubben arbejder efter. Det er også en af grundene til, at de har valgt ham, forklares det.
Det er netop det, som de har set på, når emner som Hansi Flick har været oppe og vende, som ikke har det samme kendskab til hverken ligaen eller klubbens situation med de økonomiske udfordringer.
Heller ikke Brightons De Zerbi har været mulig for dem at få, da han har en kontrakt og en meget høj frikøbsklausul, og derfor har det været nemt at afskrive ham.
Det eneste, der kan stå i vejen for Rafa Marquez' ansættelse som cheftræner for førsteholdet skulle være, at Xavi beslutter sig for, at han alligevel gerne vil fortsætte som cheftræner efter denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
DBU vil granske FIFA-plan
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’