Barcelona har fundet afløseren for Xavi

Det bliver givetvis igen en tidligere Barcelona-spiller, der skal stå i spidsen for klubben på sidelinjen.



FC Barcelona har i mange år haft en tendens til at vælge tidligere spillere som cheftræner for klubben. Det er den nuværende Xavi, ligesom tidligere med Johan Cruyff, Ronald Koeman, Pep Guardiola og Luis Enrique kan nævnes.

Nu er der udsigt til, at den næste også bliver en forhenværende spiller. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.

Helt præcist er det den tidligere forsvarsspiller Rafa Marquez, som de har udvalgt, forlyder det. Han spillede for dem tilbage i perioden mellem 2003 og 2010, hvor han var med til at vinde fire mesterskaber og to Champions League-triumfer.

Siden 2022 har han været cheftræner for Barcelonas B-hold, og derfor kender han til den idé, som klubben arbejder efter. Det er også en af grundene til, at de har valgt ham, forklares det.

Det er netop det, som de har set på, når emner som Hansi Flick har været oppe og vende, som ikke har det samme kendskab til hverken ligaen eller klubbens situation med de økonomiske udfordringer.

Heller ikke Brightons De Zerbi har været mulig for dem at få, da han har en kontrakt og en meget høj frikøbsklausul, og derfor har det været nemt at afskrive ham.

Det eneste, der kan stå i vejen for Rafa Marquez' ansættelse som cheftræner for førsteholdet skulle være, at Xavi beslutter sig for, at han alligevel gerne vil fortsætte som cheftræner efter denne sæson.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Barcelona – Real Madrid



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Hjulmand og co. taber stort skridt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Iran kommer med krav før VM

Atletico Madrid interesseret i dansker

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’