Efter fire sejre i træk til Real Madrid i betydende El Clasico-kampe fik FC Barcelona endelig has på sin ærkerival. Endda noget så eftertrykkeligt.
På udebane i Madrid vandt Barcelona med hele 4-0 ovenpå en målløs første halvleg.
Samtidig sluttede en periode på 13 måneder uden La Liga-nederlag til Real.
Med sejren slår Barcelona et hul i tabellen til Real. Efter 11 kampe fører Barcelona med 30 point foran Real med 24.
Real var ellers mest toneangivende før pausen, men offsidereglen stod i vejen for hjemmeholdet lørdag aften.
I stedet blev Robert Lewandowski Barcelona-helt med to mål inden for to minutter i anden halvleg, og Lamine Yamal og Raphinha fuldendte triumfen.
Fra begyndelsen blev kampen spillet i et opskruet og intenst tempo, og især Real Madrids angrebsiver var lige til at blive forpustet af.
Gang på gang spillede Real sig til gigantiske chancer, men faktisk lige så mange gange afslørede efterfølgende langsomme gengivelser, at der havde været offside i opspillet.
Det skete efter nogle store afbrændere fra Kylian Mbappé og Vinicius Junior, som så i det mindste kunne trøste sig med, at en eventuel scoring var blevet underkendt.
Da Mbappé endelig sendte bolden i nettet efter en halv time, og man troede, der var mål, blev det underkendt for offside.
Man måtte altså rose Barcelona-forsvaret for en effektiv offsidefælde, men i den anden ende havde Barcelona svært ved at gøre sig gældende før pausen.
Unge Lamine Yamal fik dog en stor chance, som han formøblede med en sløset afslutning.
Barcelona kom bedst ud efter pausen, og det gav føring i det 54. minut.
På kanten af offside blev Robert Lewandowski spillet fri, og lige uden for feltet afsluttede polakken klinisk med et fladt skud uden for keeper Andriy Lunins rækkevidde.
Blot to minutter senere slog han til igen. Venstrebacken Alejandro Balde serverede et indlæg, som Lewandowski udnyttede med et perfekt timet hovedstødsmål.
I fortsættelsen misbrugte angriberen endda et par heftige chancer for at fuldende sit hattrick.
I den anden ende havde Mbappé to store chancer for at reducere, men i begge tilfælde reddede målmand Inaki Pena, og da han fik bolden i nettet, blev der igen dømt offside på franskmanden.
Det lugtede altså af flere mål, og det sørgede Lamine Yamal med 13 minutter tilbage. Fra en lidt spids vinkel knaldede han sit første El Clasico-mål op i nettaget til Barcelona-føring på 3-0.
Ydmygelsen blev total med en håndfuld minutter tilbage, da Raphinha blev spillet fri i dybden og løftede bolden smart over fremstormende Lunin.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER