De sidste par år har det storslåede klubopgør mellem Real Madrid og FC Barcelona ikke helt kunnet leve op til den standard, som klubberne satte op gennem 2010'erne.
Men ifølge TV 2's fodboldekspert Mads Junker er El Clasico ved at genvinde den storhed, som mange husker fra æraen med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.
Madrilenernes trup har længe været stjernespækket, men nu har Barcelona med Hansi Flick ved roret på rekordtid etableret akademispillere og forløst kvaliteten i truppen, så Barcelona igen ligner det stærke offensive hold, som man kender, mener Mads Junker.
I Barcelonas nuværende trup er der 12 spillere fra eget akademi.
Fodboldeksperten ser ligheder mellem Barcelonas nuværende udtryk og det, som klubben havde under tidligere cheftrænere.
– Hvis jeg ikke vidste bedre, ville jeg tro, at det var Luis Enriques eller Pep Guardiolas hold, når man ser holdets udtryk. Det er den største historie i fodboldeuropa i den nye sæson, at Barcelona på en eller anden måde er blevet genrejst.
– Jeg er overrasket over, hvad Flick har fået frem i den trup, som Xavi også havde. Mange af spillerne er opfostret på La Masia (Barcelonas akademi, red.), hvor man lærer at spille på den måde, der minder om Flicks idealer med genpres, boldsikre spillere og angrebsfodbold, siger Junker.
Cataloniernes mere rutinerede kræfter er blevet forløst ved at turde spille mere offensivt i sæsonens ti første ligakampe, som indtil videre har gjort, at storklubben fører La Liga, lyder det.
– Flick har nogle grundprincipper, som passer bedre til spillertruppen. Han har forløst potentialet og skabt spilleglæde. Den bedste eksemplificering er jo Raphinha. Han var en luksusspiller, der ikke kunne frigøre sig fra Xavis spændetrøje.
– Nu har han fremragende statistikker, og han arbejder stenhårdt for holdet, og han har slæbt mange af de andre spillere med, siger Junker.
TV 2-eksperten understreger, at Barcelona skal bevise sig over længere tid, men han mener eksempelvis, at lakmusprøven blev bestået efter 4-1-sejren over Bayern München i Champions League onsdag.
De formstærke stjernespillere på begge spanske mandskaber opbygger forventningsglæden hos Junker.
– Vi har nogle af verdens bedste spillere samlet i El Clasico igen, og kampen bliver afgørende for det spanske mesterskab. For mig har det altid været den største fodboldkamp, der er. På grund af historien, og fordi spillerne på banen i en længere periode var verdens bedste.
– Men det har ligget i dvale, når man kigger tilbage på de sidste fire til fem år, blandt andet fordi Barcelona ikke har præsteret i Europa.
– Men nu synes jeg, at vi er helt tilbage på toppen med to vanvittige offensiver, når vi kigger på spillere som Vinicius Junior, Kylian Mbappé, Lamine Yamal og Robert Lewandowski, siger Junker.
Derfor forventer TV 2-eksperten en masse mål, når sæsonens første El Clasico fløjtes i gang lørdag klokken 21 på Bernabeu i Madrid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT