De sidste par år har det storslåede klubopgør mellem Real Madrid og FC Barcelona ikke helt kunnet leve op til den standard, som klubberne satte op gennem 2010'erne.
Men ifølge TV 2's fodboldekspert Mads Junker er El Clasico ved at genvinde den storhed, som mange husker fra æraen med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.
Madrilenernes trup har længe været stjernespækket, men nu har Barcelona med Hansi Flick ved roret på rekordtid etableret akademispillere og forløst kvaliteten i truppen, så Barcelona igen ligner det stærke offensive hold, som man kender, mener Mads Junker.
I Barcelonas nuværende trup er der 12 spillere fra eget akademi.
Fodboldeksperten ser ligheder mellem Barcelonas nuværende udtryk og det, som klubben havde under tidligere cheftrænere.
– Hvis jeg ikke vidste bedre, ville jeg tro, at det var Luis Enriques eller Pep Guardiolas hold, når man ser holdets udtryk. Det er den største historie i fodboldeuropa i den nye sæson, at Barcelona på en eller anden måde er blevet genrejst.
– Jeg er overrasket over, hvad Flick har fået frem i den trup, som Xavi også havde. Mange af spillerne er opfostret på La Masia (Barcelonas akademi, red.), hvor man lærer at spille på den måde, der minder om Flicks idealer med genpres, boldsikre spillere og angrebsfodbold, siger Junker.
Cataloniernes mere rutinerede kræfter er blevet forløst ved at turde spille mere offensivt i sæsonens ti første ligakampe, som indtil videre har gjort, at storklubben fører La Liga, lyder det.
– Flick har nogle grundprincipper, som passer bedre til spillertruppen. Han har forløst potentialet og skabt spilleglæde. Den bedste eksemplificering er jo Raphinha. Han var en luksusspiller, der ikke kunne frigøre sig fra Xavis spændetrøje.
– Nu har han fremragende statistikker, og han arbejder stenhårdt for holdet, og han har slæbt mange af de andre spillere med, siger Junker.
TV 2-eksperten understreger, at Barcelona skal bevise sig over længere tid, men han mener eksempelvis, at lakmusprøven blev bestået efter 4-1-sejren over Bayern München i Champions League onsdag.
De formstærke stjernespillere på begge spanske mandskaber opbygger forventningsglæden hos Junker.
– Vi har nogle af verdens bedste spillere samlet i El Clasico igen, og kampen bliver afgørende for det spanske mesterskab. For mig har det altid været den største fodboldkamp, der er. På grund af historien, og fordi spillerne på banen i en længere periode var verdens bedste.
– Men det har ligget i dvale, når man kigger tilbage på de sidste fire til fem år, blandt andet fordi Barcelona ikke har præsteret i Europa.
– Men nu synes jeg, at vi er helt tilbage på toppen med to vanvittige offensiver, når vi kigger på spillere som Vinicius Junior, Kylian Mbappé, Lamine Yamal og Robert Lewandowski, siger Junker.
Derfor forventer TV 2-eksperten en masse mål, når sæsonens første El Clasico fløjtes i gang lørdag klokken 21 på Bernabeu i Madrid.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten