Barcelonas offensive genrejsning løfter El Clasico

Mads Junker, fodboldekspert på TV 2, mener, at man igen med rette kan kalde El Clasico den største klubkamp.



De sidste par år har det storslåede klubopgør mellem Real Madrid og FC Barcelona ikke helt kunnet leve op til den standard, som klubberne satte op gennem 2010'erne.

Men ifølge TV 2's fodboldekspert Mads Junker er El Clasico ved at genvinde den storhed, som mange husker fra æraen med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Madrilenernes trup har længe været stjernespækket, men nu har Barcelona med Hansi Flick ved roret på rekordtid etableret akademispillere og forløst kvaliteten i truppen, så Barcelona igen ligner det stærke offensive hold, som man kender, mener Mads Junker.

I Barcelonas nuværende trup er der 12 spillere fra eget akademi.

Fodboldeksperten ser ligheder mellem Barcelonas nuværende udtryk og det, som klubben havde under tidligere cheftrænere.

– Hvis jeg ikke vidste bedre, ville jeg tro, at det var Luis Enriques eller Pep Guardiolas hold, når man ser holdets udtryk. Det er den største historie i fodboldeuropa i den nye sæson, at Barcelona på en eller anden måde er blevet genrejst.

– Jeg er overrasket over, hvad Flick har fået frem i den trup, som Xavi også havde. Mange af spillerne er opfostret på La Masia (Barcelonas akademi, red.), hvor man lærer at spille på den måde, der minder om Flicks idealer med genpres, boldsikre spillere og angrebsfodbold, siger Junker.

Cataloniernes mere rutinerede kræfter er blevet forløst ved at turde spille mere offensivt i sæsonens ti første ligakampe, som indtil videre har gjort, at storklubben fører La Liga, lyder det.

– Flick har nogle grundprincipper, som passer bedre til spillertruppen. Han har forløst potentialet og skabt spilleglæde. Den bedste eksemplificering er jo Raphinha. Han var en luksusspiller, der ikke kunne frigøre sig fra Xavis spændetrøje.

– Nu har han fremragende statistikker, og han arbejder stenhårdt for holdet, og han har slæbt mange af de andre spillere med, siger Junker.

TV 2-eksperten understreger, at Barcelona skal bevise sig over længere tid, men han mener eksempelvis, at lakmusprøven blev bestået efter 4-1-sejren over Bayern München i Champions League onsdag.

De formstærke stjernespillere på begge spanske mandskaber opbygger forventningsglæden hos Junker.

– Vi har nogle af verdens bedste spillere samlet i El Clasico igen, og kampen bliver afgørende for det spanske mesterskab. For mig har det altid været den største fodboldkamp, der er. På grund af historien, og fordi spillerne på banen i en længere periode var verdens bedste.

– Men det har ligget i dvale, når man kigger tilbage på de sidste fire til fem år, blandt andet fordi Barcelona ikke har præsteret i Europa.

– Men nu synes jeg, at vi er helt tilbage på toppen med to vanvittige offensiver, når vi kigger på spillere som Vinicius Junior, Kylian Mbappé, Lamine Yamal og Robert Lewandowski, siger Junker.

Derfor forventer TV 2-eksperten en masse mål, når sæsonens første El Clasico fløjtes i gang lørdag klokken 21 på Bernabeu i Madrid.

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Forventer kæmpe jobtilbud

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

– Alt for meget kaos i Horsens

Viaplay hæver priserne



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Er han den nye Rurik Gislason?

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

‘Ronaldo vinder kampen’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er vigtigt for landsholdet’

På vild liste med Lionel Messi

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’