Jude Bellingham har fået en fantomstart i Real Madrid og blev fredag matchvinder, da holdet ude tog en meget bøvlet 1-0-sejr over Celta Vigo, der onsdag fyldte 100 år.
Den 20-årige englænder headede ti minutter før tid et forlænget hjørnespark i nettet og scorede på den måde sit fjerde mål i tre ligakampe for sin nye klub.
Målene har været med til at sikre maksimum ni point efter tre runder, og Real Madrid topper dermed foreløbigt La Liga.
Fredag udover de tre point langt fra nogen jubelaften for hovedstadsklubben.
Stjerneangriberen Vinicius Junior udgik med en skade i første halvleg, og Celta ydede på eget græs særdeles hård modstand i jagten på en fødselsdagssejr.
Allerede efter tre minutter bragte Celta sig på 1-0, men efter en længere VAR-konsultation spottede dommeren en forseelse, hvorfor Real Madrid slap med skrækken.
Generelt skulle begge mandskaber slide meget for at skabe åbne chancer, men Real Madrid havde trods alt de største.
Efter en time sparkede Federico Valverde en kæmpe chance forbi rammen, og kort efter diskede Celta-keeper Ivan Villar op med en sublim redning, da brasilianske Rodrygo misbrugte et straffespark, som han selv havde skaffet.
Celta-talismanen Iago Aspas sendte hjemmeholdets største chance forbi mål efter 70 minutter, og det lignede efterhånden en nulløsning.
Men Bellingham, der ellers ikke var særligt synlig eller velspillende, fandt altså vej til nettet i slutfasen, efter at den indskiftede angriber Joselu headede Toni Kroos' hjørnespark videre til ham.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Brian Riemer peger på tre årsager
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER