Braithwaite har fået tilbudspris: Så billig er han

Det er muligt at få en hurtig dansker til en relativt lav pris til sommer, forlyder det.



Den danske Barcelona-angriber Martin Braithwaite har i denne sæson ikke haft så meget medvind. Efter en langvarig skade i begyndelsen af sæsonen kom han tilbage til en trup, som var massivt forstærket på netop hans position.

Derfor kan det også se ud til, at han skal videre til sommer. Det melder den spanske sportsavis AS også, men der bliver også peget på, at danskeren nu har fået muligheden for at mødes med cheftræner Xavi for at høre om planerne for fremtiden.

I den forbindelse er der lagt op til, at der er hele 15 spillere inklusiv Braithwaite, som kan være på vej ud.

Ved danskeren bliver det nævnt, at danskeren slet ikke er en del af de planer, som Xavi er ved at lægge for næste sæson, og med en kontrakt, som først slutter i sommeren 2024, så er det en transfer, som man prøver at finde.

Det forlyder i den sammenhæng også, at Braithwaite skulle være klar på at komme videre, da det kræver mange flere spilleminutter, hvis han skal med på Kasper Hjulmands landshold til VM i Qatar. 

Prisen på Martin Braithwaite forlyder desuden at være på mellem 45 millioner kroner og 75 millioner kroner. Dermed er der lagt op til lidt af en tilbudspris på danskeren, som kostede omkring 134 millioner kroner, da han blev hentet i Leganes i 2020.

Foruden ham er spillere som Memphis Depay, Luuk de Jong, Clement Lenglet og sågar Gerard Pique på listen over spillere, som nu er til overvejelse.

Der kan dog være en ny dansker på vej til Barcelona i form af Andreas Christensen, som har modtaget stor ros i det spanske allerede. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dansk træner vinder stor pris

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris