Braithwaite har fået tilbudspris: Så billig er han

Det er muligt at få en hurtig dansker til en relativt lav pris til sommer, forlyder det.



Den danske Barcelona-angriber Martin Braithwaite har i denne sæson ikke haft så meget medvind. Efter en langvarig skade i begyndelsen af sæsonen kom han tilbage til en trup, som var massivt forstærket på netop hans position.

Derfor kan det også se ud til, at han skal videre til sommer. Det melder den spanske sportsavis AS også, men der bliver også peget på, at danskeren nu har fået muligheden for at mødes med cheftræner Xavi for at høre om planerne for fremtiden.

I den forbindelse er der lagt op til, at der er hele 15 spillere inklusiv Braithwaite, som kan være på vej ud.

Ved danskeren bliver det nævnt, at danskeren slet ikke er en del af de planer, som Xavi er ved at lægge for næste sæson, og med en kontrakt, som først slutter i sommeren 2024, så er det en transfer, som man prøver at finde.

Det forlyder i den sammenhæng også, at Braithwaite skulle være klar på at komme videre, da det kræver mange flere spilleminutter, hvis han skal med på Kasper Hjulmands landshold til VM i Qatar. 

Prisen på Martin Braithwaite forlyder desuden at være på mellem 45 millioner kroner og 75 millioner kroner. Dermed er der lagt op til lidt af en tilbudspris på danskeren, som kostede omkring 134 millioner kroner, da han blev hentet i Leganes i 2020.

Foruden ham er spillere som Memphis Depay, Luuk de Jong, Clement Lenglet og sågar Gerard Pique på listen over spillere, som nu er til overvejelse.

Der kan dog være en ny dansker på vej til Barcelona i form af Andreas Christensen, som har modtaget stor ros i det spanske allerede. Læs mere om det her.





Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Storkamp af Patrick Dorgu



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United