Braithwaite: Jeg studerer og lærer af Messi hver dag

Martin Braithwaite er glad for, at Lionel Messi bliver i Barcelona, hvor danskeren studerer Messi på banen.



I løbet af sine næsten syv måneder i FC Barcelona har landsholdsspilleren Martin Braithwaite dagligt søgt inspiration hos en af verdens bedste fodboldspillere.

Som holdkammerat med den argentinske fodboldtroldmand Lionel Messi har man nemlig pligt til at nærstudere ham, mener Braithwaite.

– Han er en af de bedste spillere i historien, og hvis man ikke studerer ham til træning, så er man uintelligent. Når man spiller på et af de bedste hold i verden, der har en af de bedste spillere nogensinde, så skal man lære af de folk.

– Det er i hvert fald det, jeg gør. Jeg lærer af succesfulde mennesker – ikke kun fodboldspillere, men også folk uden for banen, siger Martin Braithwaite.

Lionel Messi kommer også selv med et input til, hvordan vestjyden kan forbedre sig.

– Han er fantastisk som holdkammerat. Han tog rigtig godt imod mig, da jeg kom. Det er en spiller, som jeg kan spare med og lære af. Han kommer med fifs, som jeg kan lære af på banen – det er små ting i et opspil, bevægelser uden bold og sådan, så vi kan få en bedre forbindelse på banen.

– Han giver gode fifs, men man lærer allermest af bare at se ham til træning. Det er virkelig en fornøjelse at se ham træne og den måde, han bevæger sig på.

– Jeg prøver virkelig at studere ham for at se, hvordan han bevæger sig, hvordan afslutter han, og hvordan gør han ellers. Man kan virkelig lære meget ved at se på ham, men man kan også lære af at se på de andre spillere i klubben, siger Martin Braithwaite.

I den seneste halvanden uge har der været skrevet meget om Messis fremtid, efter at argentineren fortalte Barcelona, at han ville væk fra klubben. Siden har Messi meldt ud, at han forventer at blive i storklubben, og det glæder hans danske holdkammerat.

– Det er fantastisk for klubben, at han bliver. Det siger sig selv, hvad det betyder, når man har et våben i en af de bedste spillere nogensinde.

– Jeg tror ikke, at det får betydning for hans præstationer, at han ikke har lyst til at spille der, siger Braithwaite.

Den danske landsholdsspiller regner også med, at han selv fortsat spiller i Barcelona, når transfervinduet lukker i 5. oktober.

– Jeg forventer at skulle være en del af holdet i den nye sæson. Når man spiller i Barcelona, vil der altid opstå rygter omkring dig, men det har der været omkring alle spillere i Barcelona den her sommer.

– Jeg ved ikke, om der kommer til at ske noget for mig, for der kan altid ske noget i fodbold, men det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tænker på sæsonen foran os.

– Jeg er sulten efter at vinde en titel, for det har vi ikke gjort, efter jeg er kommet til, siger Braithwaite.

Han skiftede fra Leganes til FC Barcelona i februar på grund af en spansk særregel, der tillader klubber at hente en erstatning uden for transfervinduet, hvis en spiller er langtidsskadet.

/ritzau/






Viaplay ansætter Teemu Pukki




LIVE

TransferLIVE: Medie: Solgt for 21 millioner

Køber Superliga-rettigheder – FCM-boss begejstret

Thomas Frank forklarer kæmpe nedtur

‘Et røverkøb?’

Advarer United: Samme fejl som med Højlund

Viborg FF – Sønderjyske

Brutal dom: ‘Sort, nedslående, ringe!’

Stråler i Barcelona – og belønnes af Hansi Flick



Hjulmand_210624 TOPNYHED

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

Fadæse! Han præsterer som en punkteret Suzuki

Frederik Birk fyringstruet? Her er hans svar

I dialog med Christian Eriksen

Hård dom: ‘Ydmyget’



LIGE NU

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

De har mareridt om ham i nat

Får tre dages karantæne – nikkede skalle

FCK har købt ligaens bedste unge forsvarsspiller

Afsløring: Bombe – FCN sælger rekorddyr Høgsberg

FCK tilbød ham 3,75 mio. om året



TOPNYHED

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

Mads Hermansen til lægetjek – her er prisen

Kæmpe drama – nægter at skrive under

Dropper at hente Victor Nelsson

Bekræfter: Slagsmål – Brøndby-fan anholdt

LIVE: FCK og AGF mødes i fredagsbrag i Parken

Nu forhandler de om Højlund

De spiller det bedste fodbold i Superligaen

En katastrofe for Thomas Frank

‘Rigtig grim skade’ – dansk klub på angriberjagt

Afslører detaljer om Eriksen-tilbud

Scorer kæmpe lønforhøjelse – her er hans nye løn

Her er status på Mohamed Daramy



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afviser Jakob Breum-bejler: Kløften var for stor

7-6 i pokaldrama: “Det var en vanvittig kamp!”

Andersen og Freyr Alexandersson i mundhuggeri

Bliver den dyreste nogensinde – legende jubler

Christian Nørgaard hyldes efter første mål

Vikingur-dansker: Skulle have vundet 5-0

FCK-direktør: Derfor skal Amin Chiakha til Vejle

Afsløring: Vejle får spændende navn på kort aftale

Vild kamp – FCM får godt udgangspunkt

Dansker i enorm uvished: Venter på opklaring

Vanvidstackling på Thychosen: Burde straffes

De Blå deler med Traktordrenge

Brøndby rundbarberet på Island

Nedtur – Silkeborg taber første kamp

Afsløring: Viborg sælger Nigel Thomas

LIVE: Sådan forløb Brøndbys aften i Island

Kæmpe hæder

– Derfor vi undervurderes af andre Superligafans

LIVE: Sådan gik det da FCM slog Fredrikstad

Hverken den ene eller anden option i Gyamfi-aftale

‘PC’: ‘Rotation er slut nu’

AGF sender Richmond Gyamfi til dansk klub