Video : Tipsbladet
La Liga

Braithwaites vilde melding: Vi skal op for fanden

Martin Braithwaite har virkelig fået fansene på sin side i Espanyol.

Danske Martin Braihtwaite har fuld fart på i den her sæson for Espanyol, som i sidste sæson rykkede ned i den næstbedste spanske række. Her er de indblandet i kampen om oprykning, og i weekendens kamp mod Eibar spillede han en stor rolle.

Barcelona-klubben var kommet bagud med 0-2, da Braithwaite stod bag reduceringsmålet til 1-2, som satte Espanyol-mandskabet i gang og endte med at vinde med 3-2. Herefter blev en video med danskeren lagt op fra den catalanske klubs side.

Her kan man tydeligt høre Braithwaite råbe en klar besked til holdkammeraterne.

- Vi skal op, for fanden, vi skal op, lyder det fra Martin Braithwaite med henvisning til en retur til La Liga.

Ifølge sportsavisen Mundo Deportivo, så er danskeren nu blevet et enestående idol for 'espanyolismen' med sine mål og for sin kamp og sin tætte fornemmelse med klubbens fans, der er helt vilde med ham.

Derfor er sommerens forsøg på at komme væk fra klubben nu glemt hos dem, beskrives det.

Det var der, hvor Braithwaite forlod klubbens træningslejr i et led på at lade ham skifte væk. I stedet vendte han kort efter tilbage til holdet, og han har i denne sæson kvitteret med støtten, da han har scoret 17 mål i ligaen, som gør ham til foreløbig topscorer.

Espanyol er nu også oppe på andenpladsen, som giver direkte oprykning.