Dette lokkede Thomas Delaney til Sevilla

Mere spilletid – blandt andet i Champions League – stod på Thomas Delaneys ønskeliste til en ny klub.



Den danske landsholdsspiller Thomas Delaney kunne vælge mellem flere klubber, inden han i sidste uge skiftede fra Borussia Dortmund til Sevilla.

Muligheden for fortsat at kunne spille Champions League er en vigtig del af årsagen til, at den sydspanske storklub løb med hans underskrift.

Det fortæller Delaney mandag i den danske landsholdslejr i Helsingør.

– Der var noget at vælge imellem. Men jeg havde peget min agent i en retning, og hvis jeg havde bedt ham om at finde Premier League-klubber, så kunne jeg sagtens være skiftet derhen, men det var ikke mit ønske.

– Jeg ville gerne blive på en hylde, der hedder Champions League. Og da Sevilla tidligt meldte sig, så forfulgte jeg den mulighed.

– Sevilla er en stor klub, der vinder trofæer og spiller Champions League. Da de viste interesse, blev min interesse også pirret, siger danskeren.

Samtidig er han blevet stillet mere spilletid i udsigt, end han formentlig ville få i Dortmund, hvor han var gået ind i sit sidste kontraktår.

– Jeg havde brug for at få en større rolle, og jeg har fået en følelse af, at jeg kommer til at få mere spilletid. Jeg kunne godt være blevet i Dortmund sæsonen ud, og det kunne have gavnet mig på andre måder, men det har været vigtig for mig at komme ud og spille fodbold, siger Delaney.

Den spanske klub fik et godt øje til danskeren, da de to hold mødte hinanden i Champions League i februar og marts. Her kunne danskeren også se, at der ikke var så stor forskel på de to klubber.

– Jeg ser mange ligheder mellem Sevilla og Dortmund. Der er mange gode unge spillere, og der bliver spillet teknisk fodbold med stor intensitet. Det så vi også i de to kampe mellem klubberne, siger Thomas Delaney.

Samtidig var det også tillokkende at bytte en tysk industriby ud med varmere og mere charmerende Sevilla.

– Selvfølgelig lokkede byen og kulturen også. Den tyske fodboldkultur er fantastisk, og for mig vil der altid være noget magisk over Dortmund, for det er et epicentrum for fodbold i Europa, og jeg er stolt af at have spillet der, men man er kun i Dortmund for fodboldens skyld.

– Jeg landede i 36 grader i Sevilla og fik at vide, at det var en kølig dag. Så det skal jeg lige vænne mig til, siger Thomas Delaney.

Landstræner Kasper Hjulmand ser umiddelbart gode perspektiver i midtbanespillerens klubskifte.

– Det er et enormt spændende skifte, hvis Delaney får den rolle, han er tiltænkt og stillet i udsigt. Sevilla gør det godt i øjeblikket og har en god træner (Julen Lopetegui, red.), der ved, hvad han vil.

– Vi så også med Christian Poulsen, at det var godt for ham med luftforandringen, da han skiftede til Sevilla og løftede sit spil med bolden, siger landstræneren.

Han henviser til den tidligere landsholdskrigers skifte fra Schalke 04 til Sevilla i 2006.

/ritzau/





I tvivl om fremtiden



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen



AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr



TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt



Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf


INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen