Christensen med vild oplevelse: Det var kaotisk

Andreas Christensen var ude for en ret uvant oplevelse i forbindelse med opgøret mod Atletico Madrid.



FC Barcelona vandt i weekenden med 1-0 over Atletico Madrid, og her var det en kamp, hvor den danske landsholdsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen. Det var dog ikke planen fra begyndelsen af.

I stedet skulle han være begyndt på bænken, men en skade til Iñigo Martinez kort før fik Christensen på banen. I et interview med spanske Movistar fortæller danskeren om, hvordan han oplevede det.

– Det var forvirrende, jeg nåede ikke at varme op. Jeg kom ind i omklædningsrummet, hørte mit navn og tog trøjen på før hætten. Det var lidt kaotisk, siger han og fortsætter:

– Det tog mig omkring 20 minutters spil at varme lidt op, og derfra følte jeg mig godt tilpas. Men de første 20 minutter var lidt opvarmning for mig, lyder det fra Andreas Christensen om sine forberedelser til kampen.

Skaden til Martinez ser desuden ud til at være en, som holder ham ude i tre uger, og dermed er der gode muligheder for en del spilletid for den danske landsholdsspiller, som ellers har haft en del udfordringer med at få minutter sammelignet med sidste sæson.

I opgøret fik Christensen også vist sine evner godt frem, da han fik standset en friløber undervejs.

Den store mængde af tid på bænken har dog også medført, at der har været et møde mellem Barcelona-ledelsen og AC's agent. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Han var i spil som Brøndby-træner

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jess Thorup fyret

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.