Christensen med vild oplevelse: Det var kaotisk

Andreas Christensen var ude for en ret uvant oplevelse i forbindelse med opgøret mod Atletico Madrid.



FC Barcelona vandt i weekenden med 1-0 over Atletico Madrid, og her var det en kamp, hvor den danske landsholdsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen. Det var dog ikke planen fra begyndelsen af.

I stedet skulle han være begyndt på bænken, men en skade til Iñigo Martinez kort før fik Christensen på banen. I et interview med spanske Movistar fortæller danskeren om, hvordan han oplevede det.

– Det var forvirrende, jeg nåede ikke at varme op. Jeg kom ind i omklædningsrummet, hørte mit navn og tog trøjen på før hætten. Det var lidt kaotisk, siger han og fortsætter:

– Det tog mig omkring 20 minutters spil at varme lidt op, og derfra følte jeg mig godt tilpas. Men de første 20 minutter var lidt opvarmning for mig, lyder det fra Andreas Christensen om sine forberedelser til kampen.

Skaden til Martinez ser desuden ud til at være en, som holder ham ude i tre uger, og dermed er der gode muligheder for en del spilletid for den danske landsholdsspiller, som ellers har haft en del udfordringer med at få minutter sammelignet med sidste sæson.

I opgøret fik Christensen også vist sine evner godt frem, da han fik standset en friløber undervejs.

Den store mængde af tid på bænken har dog også medført, at der har været et møde mellem Barcelona-ledelsen og AC's agent. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Vil smadre transferrekord

Superliga-boss med spændende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyrkiet – Paraguay

Jonas Lössl stopper karrieren

Rundens hold – VM

Brøler sender Mexico videre

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tyskland – Elfenbenskysten