Christensen med vild oplevelse: Det var kaotisk

Andreas Christensen var ude for en ret uvant oplevelse i forbindelse med opgøret mod Atletico Madrid.



FC Barcelona vandt i weekenden med 1-0 over Atletico Madrid, og her var det en kamp, hvor den danske landsholdsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen. Det var dog ikke planen fra begyndelsen af.

I stedet skulle han være begyndt på bænken, men en skade til Iñigo Martinez kort før fik Christensen på banen. I et interview med spanske Movistar fortæller danskeren om, hvordan han oplevede det.

– Det var forvirrende, jeg nåede ikke at varme op. Jeg kom ind i omklædningsrummet, hørte mit navn og tog trøjen på før hætten. Det var lidt kaotisk, siger han og fortsætter:

– Det tog mig omkring 20 minutters spil at varme lidt op, og derfra følte jeg mig godt tilpas. Men de første 20 minutter var lidt opvarmning for mig, lyder det fra Andreas Christensen om sine forberedelser til kampen.

Skaden til Martinez ser desuden ud til at være en, som holder ham ude i tre uger, og dermed er der gode muligheder for en del spilletid for den danske landsholdsspiller, som ellers har haft en del udfordringer med at få minutter sammelignet med sidste sæson.

I opgøret fik Christensen også vist sine evner godt frem, da han fik standset en friløber undervejs.

Den store mængde af tid på bænken har dog også medført, at der har været et møde mellem Barcelona-ledelsen og AC's agent. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Stort medie: Blev Norge snydt?

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

PSG meldes enig med Barca-profil

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Åbner for flere Brøndby-salg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?