Christensen med vild oplevelse: Det var kaotisk

Andreas Christensen var ude for en ret uvant oplevelse i forbindelse med opgøret mod Atletico Madrid.



FC Barcelona vandt i weekenden med 1-0 over Atletico Madrid, og her var det en kamp, hvor den danske landsholdsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen. Det var dog ikke planen fra begyndelsen af.

I stedet skulle han være begyndt på bænken, men en skade til Iñigo Martinez kort før fik Christensen på banen. I et interview med spanske Movistar fortæller danskeren om, hvordan han oplevede det.

– Det var forvirrende, jeg nåede ikke at varme op. Jeg kom ind i omklædningsrummet, hørte mit navn og tog trøjen på før hætten. Det var lidt kaotisk, siger han og fortsætter:

– Det tog mig omkring 20 minutters spil at varme lidt op, og derfra følte jeg mig godt tilpas. Men de første 20 minutter var lidt opvarmning for mig, lyder det fra Andreas Christensen om sine forberedelser til kampen.

Skaden til Martinez ser desuden ud til at være en, som holder ham ude i tre uger, og dermed er der gode muligheder for en del spilletid for den danske landsholdsspiller, som ellers har haft en del udfordringer med at få minutter sammelignet med sidste sæson.

I opgøret fik Christensen også vist sine evner godt frem, da han fik standset en friløber undervejs.

Den store mængde af tid på bænken har dog også medført, at der har været et møde mellem Barcelona-ledelsen og AC's agent. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Medier sender ham hjem til AGF

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt