FC Barcelona vandt i weekenden med 1-0 over Atletico Madrid, og her var det en kamp, hvor den danske landsholdsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen. Det var dog ikke planen fra begyndelsen af.
I stedet skulle han være begyndt på bænken, men en skade til Iñigo Martinez kort før fik Christensen på banen. I et interview med spanske Movistar fortæller danskeren om, hvordan han oplevede det.
– Det var forvirrende, jeg nåede ikke at varme op. Jeg kom ind i omklædningsrummet, hørte mit navn og tog trøjen på før hætten. Det var lidt kaotisk, siger han og fortsætter:
– Det tog mig omkring 20 minutters spil at varme lidt op, og derfra følte jeg mig godt tilpas. Men de første 20 minutter var lidt opvarmning for mig, lyder det fra Andreas Christensen om sine forberedelser til kampen.
Skaden til Martinez ser desuden ud til at være en, som holder ham ude i tre uger, og dermed er der gode muligheder for en del spilletid for den danske landsholdsspiller, som ellers har haft en del udfordringer med at få minutter sammelignet med sidste sæson.
I opgøret fik Christensen også vist sine evner godt frem, da han fik standset en friløber undervejs.
Den store mængde af tid på bænken har dog også medført, at der har været et møde mellem Barcelona-ledelsen og AC's agent. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN