Real Madrid sikrede sig det spanske mesterskab i weekenden, men Carlo Ancelottis mandskab får ikke nogen æresport, når de på søndag træder ind på Wanda Metropolitano til udekampen mod naboerne fra Atlético Madrid.
Atlético Madrid har således meldt ud, at de ikke har tænkt sig at følge traditionen med at hylde det hold, der har vundet mesterskabet.
Og det er en udmelding, der bestemt ikke høster ros fra TV2 Sport-eksperten Morten Bruun. I TV2-programmet ‘Kant’ argumenterede Peter Graulund indledningsvist for, at han nok heller ikke ville have givet sine værste rivaler en æresport, hvis han stod i samme situation.
Herefter blev Morten Bruun spurgt, om han i et sådant scenarie ville have hevet Graulund ind på banen, hvis han havde været Graulunds træner.
– Det kunne godt have været en krig, som jeg ville have taget. For så ville jeg have sagt til Peter: ‘Hvis du ikke er bedre, så må du jo stå der og hylde de andre. Jeg har skrevet kontrakt med dig for at vi kunne blive mestre, men nu er de andre blevet mestre. Og så må du bare stille dig op og anerkende, at det, du selv lavede, ikke var lige så godt som det, de andre lavede.’ Jeg er i oprør over, at Atlético Madrid ikke viser det format, der skal til i den her situation, lød svaret fra Morten Bruun.
Atlético Madrid argumenterede i deres udmelding for, at en æresport for Real Madrids spillere vil have en snert af ydmygelse over sig, hvorfor man ikke vil følge traditionen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED