Dansk ekspert revser Atlético: Mangel på format

Morten Bruun er bestemt ikke imponeret over Atlético Madrids manglende vilje til at hylde Real Madrid.



Real Madrid sikrede sig det spanske mesterskab i weekenden, men Carlo Ancelottis mandskab får ikke nogen æresport, når de på søndag træder ind på Wanda Metropolitano til udekampen mod naboerne fra Atlético Madrid. 

Atlético Madrid har således meldt ud, at de ikke har tænkt sig at følge traditionen med at hylde det hold, der har vundet mesterskabet.

Og det er en udmelding, der bestemt ikke høster ros fra TV2 Sport-eksperten Morten Bruun. I TV2-programmet ‘Kant’ argumenterede Peter Graulund indledningsvist for, at han nok heller ikke ville have givet sine værste rivaler en æresport, hvis han stod i samme situation.

Herefter blev Morten Bruun spurgt, om han i et sådant scenarie ville have hevet Graulund ind på banen, hvis han havde været Graulunds træner. 

– Det kunne godt have været en krig, som jeg ville have taget. For så ville jeg have sagt til Peter: ‘Hvis du ikke er bedre, så må du jo stå der og hylde de andre. Jeg har skrevet kontrakt med dig for at vi kunne blive mestre, men nu er de andre blevet mestre. Og så må du bare stille dig op og anerkende, at det, du selv lavede, ikke var lige så godt som det, de andre lavede.’ Jeg er i oprør over, at Atlético Madrid ikke viser det format, der skal til i den her situation, lød svaret fra Morten Bruun. 

Atlético Madrid argumenterede i deres udmelding for, at en æresport for Real Madrids spillere vil have en snert af ydmygelse over sig, hvorfor man ikke vil følge traditionen.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Smadrer transferrekord

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Italiensk skandale afblæst

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

FC København-transfer bremses af denne årsag

Messi sætter ord på vildt drama