Real Madrid sikrede sig det spanske mesterskab i weekenden, men Carlo Ancelottis mandskab får ikke nogen æresport, når de på søndag træder ind på Wanda Metropolitano til udekampen mod naboerne fra Atlético Madrid.
Atlético Madrid har således meldt ud, at de ikke har tænkt sig at følge traditionen med at hylde det hold, der har vundet mesterskabet.
Og det er en udmelding, der bestemt ikke høster ros fra TV2 Sport-eksperten Morten Bruun. I TV2-programmet ‘Kant’ argumenterede Peter Graulund indledningsvist for, at han nok heller ikke ville have givet sine værste rivaler en æresport, hvis han stod i samme situation.
Herefter blev Morten Bruun spurgt, om han i et sådant scenarie ville have hevet Graulund ind på banen, hvis han havde været Graulunds træner.
– Det kunne godt have været en krig, som jeg ville have taget. For så ville jeg have sagt til Peter: ‘Hvis du ikke er bedre, så må du jo stå der og hylde de andre. Jeg har skrevet kontrakt med dig for at vi kunne blive mestre, men nu er de andre blevet mestre. Og så må du bare stille dig op og anerkende, at det, du selv lavede, ikke var lige så godt som det, de andre lavede.’ Jeg er i oprør over, at Atlético Madrid ikke viser det format, der skal til i den her situation, lød svaret fra Morten Bruun.
Atlético Madrid argumenterede i deres udmelding for, at en æresport for Real Madrids spillere vil have en snert af ydmygelse over sig, hvorfor man ikke vil følge traditionen.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Australien – Egypten
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT