Real Madrid sikrede sig det spanske mesterskab i weekenden, men Carlo Ancelottis mandskab får ikke nogen æresport, når de på søndag træder ind på Wanda Metropolitano til udekampen mod naboerne fra Atlético Madrid.
Atlético Madrid har således meldt ud, at de ikke har tænkt sig at følge traditionen med at hylde det hold, der har vundet mesterskabet.
Og det er en udmelding, der bestemt ikke høster ros fra TV2 Sport-eksperten Morten Bruun. I TV2-programmet ‘Kant’ argumenterede Peter Graulund indledningsvist for, at han nok heller ikke ville have givet sine værste rivaler en æresport, hvis han stod i samme situation.
Herefter blev Morten Bruun spurgt, om han i et sådant scenarie ville have hevet Graulund ind på banen, hvis han havde været Graulunds træner.
– Det kunne godt have været en krig, som jeg ville have taget. For så ville jeg have sagt til Peter: ‘Hvis du ikke er bedre, så må du jo stå der og hylde de andre. Jeg har skrevet kontrakt med dig for at vi kunne blive mestre, men nu er de andre blevet mestre. Og så må du bare stille dig op og anerkende, at det, du selv lavede, ikke var lige så godt som det, de andre lavede.’ Jeg er i oprør over, at Atlético Madrid ikke viser det format, der skal til i den her situation, lød svaret fra Morten Bruun.
Atlético Madrid argumenterede i deres udmelding for, at en æresport for Real Madrids spillere vil have en snert af ydmygelse over sig, hvorfor man ikke vil følge traditionen.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Dansk træner færdig ved VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber