Det er Nike, der lige nu er trøjesponsor i FC Barcelona, og de to parter har en aftale frem til 2026. Der er jo på papiret længe til. Alligevel er spillet for længst gået i gang om, hvem der fra 2026 skal sponsere den catalanske gigant.
Det kan være, at Nike og FC Barcelona forlænger samarbejdet, men det er heller ikke udelukket, at der kommer et helt nyt firmalogo på trøjen hos Andreas Christensen og de øvrige stjerner i Barcelona.
Måske endda et dansk et af slagsen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den danske tøjgigant Hummel i dialog med FC Barcelona om et fremtidigt samarbejde, der gør Hummel til trøjesponsor i klubben. Det vil i så fald være en astronomisk aftale for Hummel.
Ifølge spanske medier betaler Nike 780 millioner kroner om året for at være trøjesponsor i FC Barcelona, så Hummel skal være parat til at smide gigantiske summer på bordet, hvis de skal ende som trøjesponsor i en af verdens største klubber.
Christian Stadil, der har været direktør i Hummel siden 1999, ønsker ikke at bekræfte Tipsbladets oplysninger om, at man er i dialog med FC Barcelona.
– Der er forskellige samtaler i gang med forskellige klubber i Europa. Jeg kan ikke udtale mig yderligere, siger Christian Stadil til Tipsbladet.
Kunne Barcelona være interessant for Hummel?
– Selvfølgelig kunne det det, og dermed bekræfter jeg ikke, at der er dialog. Men hvis der nu var, kunne det være super interessant. Det er den klub i verden, der sælger flest trøjer, og det er verdens største fodboldklub. Det kunne da være spændende at have Barcelona eller en anden klub i den liga hos Hummel.
Hummel er i forvejen sponsor i store klubber som Everton, Southampton og Real Betis, og derudover er det danske firma tøjsponsor for det danske landshold, som netop har lanceret sommerens EM-trøje.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT