Dansk tøjgigant flirter med FC Barcelona

Det danske tøjfirma Hummel er ifølge Tipsbladets oplysninger i dialog med FC Barcelona om at blive trøjesponsor fra 2026.



Det er Nike, der lige nu er trøjesponsor i FC Barcelona, og de to parter har en aftale frem til 2026. Der er jo på papiret længe til. Alligevel er spillet for længst gået i gang om, hvem der fra 2026 skal sponsere den catalanske gigant. 

Det kan være, at Nike og FC Barcelona forlænger samarbejdet, men det er heller ikke udelukket, at der kommer et helt nyt firmalogo på trøjen hos Andreas Christensen og de øvrige stjerner i Barcelona. 

Måske endda et dansk et af slagsen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den danske tøjgigant Hummel i dialog med FC Barcelona om et fremtidigt samarbejde, der gør Hummel til trøjesponsor i klubben. Det vil i så fald være en astronomisk aftale for Hummel. 

Ifølge spanske medier betaler Nike 780 millioner kroner om året for at være trøjesponsor i FC Barcelona, så Hummel skal være parat til at smide gigantiske summer på bordet, hvis de skal ende som trøjesponsor i en af verdens største klubber.

Christian Stadil, der har været direktør i Hummel siden 1999, ønsker ikke at bekræfte Tipsbladets oplysninger om, at man er i dialog med FC Barcelona.

– Der er forskellige samtaler i gang med forskellige klubber i Europa. Jeg kan ikke udtale mig yderligere, siger Christian Stadil til Tipsbladet.

Kunne Barcelona være interessant for Hummel?

– Selvfølgelig kunne det det, og dermed bekræfter jeg ikke, at der er dialog. Men hvis der nu var, kunne det være super interessant. Det er den klub i verden, der sælger flest trøjer, og det er verdens største fodboldklub. Det kunne da være spændende at have Barcelona eller en anden klub i den liga hos Hummel.

Hummel er i forvejen sponsor i store klubber som Everton, Southampton og Real Betis, og derudover er det danske firma tøjsponsor for det danske landshold, som netop har lanceret sommerens EM-trøje. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

AGF køber ham

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Raser over VM-tiltag

Brøndby melder duo færdig og teaser

Spottet i København

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

De vil have Victor Nelsson

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo