Den danske landsholdsspiller Thomas Delaneys tid i den spanske storklub Sevilla er ved at være et overstået kapitel. Klubben har meddelt, at de er i gang med at forhandle om at frigive ham. Det kommer desuden efter, at Tipsbladet har kunne fortælle, at han er tæt på et skifte til FC København.
Det hele kommer efter tre rodede år i den andalusiske klub, som han kom til i 2021 fra Dortmund. I perioden er det blevet til lejeophold i både tyske Hoffenheim og belgiske Anderlecht, og den spanske sportsavis AS ligesom Tipsbladet kan fortælle, at det kan blive en dyr aftale for Sevilla selv.
I følge avisen er det Delaney, som mest har haft lyst til at komme ud af kontrakten, og han frasiger sig selv halvdelden af den løn, som han skulle have haft i det sidste år af den kontrakt, som han har med klubben.
Det betyder dog også, at han kan se frem til at tage pengene med sig uden at skulle spille et eneste minut for de fem-dobbelte Europa League-vindere. Det har været bekosteligt for dem at gå den vej, påpeges det.
Helt konkret drejer det sig om 15 millioner kroner før skat, som de skal betale ham.
– Ophævelserne har været en katastrofe for klubben fra Nervion (bydelen, som de hører til i red.). De fleste har involveret spillere med meget høje lønninger. Det var tilfældet sidste sæson med Tecatito og Papu Gómez, og nu tilføjes Delaney, og sandsynligvis også Januzaj, til listen, lyder det fra avisen.
I alt er det blevet til 47 kampe på tværs af alle turneringer for Thomas Delaney i Sevilla, hvor det særligt var i den første sæson, at det blev til spilletid.
Thomas Delaney nåede i sin første tid i FC København at spille hele 246 kampe, hvor han lavede 24 mål og 17 assister for hovedstadsklubben. Nu venter der altså endnu flere for manden med 'det lækre hår'.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Harry Maguire i chok
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu