Den danske landsholdsspiller Thomas Delaneys tid i den spanske storklub Sevilla er ved at være et overstået kapitel. Klubben har meddelt, at de er i gang med at forhandle om at frigive ham. Det kommer desuden efter, at Tipsbladet har kunne fortælle, at han er tæt på et skifte til FC København.
Det hele kommer efter tre rodede år i den andalusiske klub, som han kom til i 2021 fra Dortmund. I perioden er det blevet til lejeophold i både tyske Hoffenheim og belgiske Anderlecht, og den spanske sportsavis AS ligesom Tipsbladet kan fortælle, at det kan blive en dyr aftale for Sevilla selv.
I følge avisen er det Delaney, som mest har haft lyst til at komme ud af kontrakten, og han frasiger sig selv halvdelden af den løn, som han skulle have haft i det sidste år af den kontrakt, som han har med klubben.
Det betyder dog også, at han kan se frem til at tage pengene med sig uden at skulle spille et eneste minut for de fem-dobbelte Europa League-vindere. Det har været bekosteligt for dem at gå den vej, påpeges det.
Helt konkret drejer det sig om 15 millioner kroner før skat, som de skal betale ham.
– Ophævelserne har været en katastrofe for klubben fra Nervion (bydelen, som de hører til i red.). De fleste har involveret spillere med meget høje lønninger. Det var tilfældet sidste sæson med Tecatito og Papu Gómez, og nu tilføjes Delaney, og sandsynligvis også Januzaj, til listen, lyder det fra avisen.
I alt er det blevet til 47 kampe på tværs af alle turneringer for Thomas Delaney i Sevilla, hvor det særligt var i den første sæson, at det blev til spilletid.
Thomas Delaney nåede i sin første tid i FC København at spille hele 246 kampe, hvor han lavede 24 mål og 17 assister for hovedstadsklubben. Nu venter der altså endnu flere for manden med 'det lækre hår'.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED