Thomas Delaney frasiger sig halvdelen af sin løn

Sevilla har i den seneste tid taget nogle dyre beslutninger. Den seneste er Thomas Delaney.



Den danske landsholdsspiller Thomas Delaneys tid i den spanske storklub Sevilla er ved at være et overstået kapitel. Klubben har meddelt, at de er i gang med at forhandle om at frigive ham. Det kommer desuden efter, at Tipsbladet har kunne fortælle, at han er tæt på et skifte til FC København.

Det hele kommer efter tre rodede år i den andalusiske klub, som han kom til i 2021 fra Dortmund. I perioden er det blevet til lejeophold i både tyske Hoffenheim og belgiske Anderlecht, og den spanske sportsavis AS ligesom Tipsbladet kan fortælle, at det kan blive en dyr aftale for Sevilla selv.

I følge avisen er det Delaney, som mest har haft lyst til at komme ud af kontrakten, og han frasiger sig selv halvdelden af den løn, som han skulle have haft i det sidste år af den kontrakt, som han har med klubben.

Det betyder dog også, at han kan se frem til at tage pengene med sig uden at skulle spille et eneste minut for de fem-dobbelte Europa League-vindere. Det har været bekosteligt for dem at gå den vej, påpeges det.

Helt konkret drejer det sig om 15 millioner kroner før skat, som de skal betale ham.

– Ophævelserne har været en katastrofe for klubben fra Nervion (bydelen, som de hører til i red.). De fleste har involveret spillere med meget høje lønninger. Det var tilfældet sidste sæson med Tecatito og Papu Gómez, og nu tilføjes Delaney, og sandsynligvis også Januzaj, til listen, lyder det fra avisen.

I alt er det blevet til 47 kampe på tværs af alle turneringer for Thomas Delaney i Sevilla, hvor det særligt var i den første sæson, at det blev til spilletid.

Thomas Delaney nåede i sin første tid i FC København at spille hele 246 kampe, hvor han lavede 24 mål og 17 assister for hovedstadsklubben. Nu venter der altså endnu flere for manden med 'det lækre hår'.







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Vil have dansk stjerne til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’