Den danske landsholdsspiller Thomas Delaneys tid i den spanske storklub Sevilla er ved at være et overstået kapitel. Klubben har meddelt, at de er i gang med at forhandle om at frigive ham. Det kommer desuden efter, at Tipsbladet har kunne fortælle, at han er tæt på et skifte til FC København.
Det hele kommer efter tre rodede år i den andalusiske klub, som han kom til i 2021 fra Dortmund. I perioden er det blevet til lejeophold i både tyske Hoffenheim og belgiske Anderlecht, og den spanske sportsavis AS ligesom Tipsbladet kan fortælle, at det kan blive en dyr aftale for Sevilla selv.
I følge avisen er det Delaney, som mest har haft lyst til at komme ud af kontrakten, og han frasiger sig selv halvdelden af den løn, som han skulle have haft i det sidste år af den kontrakt, som han har med klubben.
Det betyder dog også, at han kan se frem til at tage pengene med sig uden at skulle spille et eneste minut for de fem-dobbelte Europa League-vindere. Det har været bekosteligt for dem at gå den vej, påpeges det.
Helt konkret drejer det sig om 15 millioner kroner før skat, som de skal betale ham.
– Ophævelserne har været en katastrofe for klubben fra Nervion (bydelen, som de hører til i red.). De fleste har involveret spillere med meget høje lønninger. Det var tilfældet sidste sæson med Tecatito og Papu Gómez, og nu tilføjes Delaney, og sandsynligvis også Januzaj, til listen, lyder det fra avisen.
I alt er det blevet til 47 kampe på tværs af alle turneringer for Thomas Delaney i Sevilla, hvor det særligt var i den første sæson, at det blev til spilletid.
Thomas Delaney nåede i sin første tid i FC København at spille hele 246 kampe, hvor han lavede 24 mål og 17 assister for hovedstadsklubben. Nu venter der altså endnu flere for manden med 'det lækre hår'.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED