Den danske landsholdsspiller Thomas Delaneys tid i den spanske storklub Sevilla er ved at være et overstået kapitel. Klubben har meddelt, at de er i gang med at forhandle om at frigive ham. Det kommer desuden efter, at Tipsbladet har kunne fortælle, at han er tæt på et skifte til FC København.
Det hele kommer efter tre rodede år i den andalusiske klub, som han kom til i 2021 fra Dortmund. I perioden er det blevet til lejeophold i både tyske Hoffenheim og belgiske Anderlecht, og den spanske sportsavis AS ligesom Tipsbladet kan fortælle, at det kan blive en dyr aftale for Sevilla selv.
I følge avisen er det Delaney, som mest har haft lyst til at komme ud af kontrakten, og han frasiger sig selv halvdelden af den løn, som han skulle have haft i det sidste år af den kontrakt, som han har med klubben.
Det betyder dog også, at han kan se frem til at tage pengene med sig uden at skulle spille et eneste minut for de fem-dobbelte Europa League-vindere. Det har været bekosteligt for dem at gå den vej, påpeges det.
Helt konkret drejer det sig om 15 millioner kroner før skat, som de skal betale ham.
– Ophævelserne har været en katastrofe for klubben fra Nervion (bydelen, som de hører til i red.). De fleste har involveret spillere med meget høje lønninger. Det var tilfældet sidste sæson med Tecatito og Papu Gómez, og nu tilføjes Delaney, og sandsynligvis også Januzaj, til listen, lyder det fra avisen.
I alt er det blevet til 47 kampe på tværs af alle turneringer for Thomas Delaney i Sevilla, hvor det særligt var i den første sæson, at det blev til spilletid.
Thomas Delaney nåede i sin første tid i FC København at spille hele 246 kampe, hvor han lavede 24 mål og 17 assister for hovedstadsklubben. Nu venter der altså endnu flere for manden med 'det lækre hår'.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TIPSBLADETS DOM