Xabi Alonso drømmer om denne storklub

Xabi Alonso annoncerede for nyligt, at han også er træner i Bayer Leverkusen i næste sæson på trods af interesse fra både Liverpool og FC Barcelona.



Det var ikke fordi, at Xabi Alonso manglede kort på hånden, da han for nyligt annoncerede, at han ville fortsætte som cheftræner i Bayer Leverkusen. 

Det lignede nemlig længe en tvekamp mellem FC Barcelona og Bayern München i jagten på at sikre sig den spanske succestræner, der på overraskende vis har kurs mod det tyske mesterskab. 

Nu mener det spanske medie Relevo at vide årsagen bag, at Xabi Alonso afviste de to giganter for i stedet at tage en sæson mere i Leverkusen.

Han venter nemlig på Real Madrid. 

Ifølge Relevo er de fleste spillere i den spanske kongeklub af den overbevisning, at Xabi Alonso drømmer om at træne Real Madrid, hvorfor han vil vente på sin chance til at overtage roret efter den nuværende træner Carlo Ancelotti. 

The Athletic skriver da også, at Liverpool har opgivet alt håb om at hente Alonso, da man i stedet har valgt at kigge mod Portugal, hvor Ruben Amorin i øjeblikket er i gang med en stor sæson med Morten Hjulmands Sporting Lisabon. 

I FC Barcelona har man stadig et desperat håb om at holde på Xavi, selvom han allerede han annonceret, at han stopper som træner efter indeværende sæson. 

Xabi Alonsos kontrakt med Bayer Leverkusen løber frem til sommeren 2026, men hvis han fortsætter med at levere de resultater, som han har vist i denne sæson, kan Bundesligaens førerhold næppe holde på ham så længe. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Snød FC København for keeper

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak