Xabi Alonso drømmer om denne storklub

Xabi Alonso annoncerede for nyligt, at han også er træner i Bayer Leverkusen i næste sæson på trods af interesse fra både Liverpool og FC Barcelona.



Det var ikke fordi, at Xabi Alonso manglede kort på hånden, da han for nyligt annoncerede, at han ville fortsætte som cheftræner i Bayer Leverkusen. 

Det lignede nemlig længe en tvekamp mellem FC Barcelona og Bayern München i jagten på at sikre sig den spanske succestræner, der på overraskende vis har kurs mod det tyske mesterskab. 

Nu mener det spanske medie Relevo at vide årsagen bag, at Xabi Alonso afviste de to giganter for i stedet at tage en sæson mere i Leverkusen.

Han venter nemlig på Real Madrid. 

Ifølge Relevo er de fleste spillere i den spanske kongeklub af den overbevisning, at Xabi Alonso drømmer om at træne Real Madrid, hvorfor han vil vente på sin chance til at overtage roret efter den nuværende træner Carlo Ancelotti. 

The Athletic skriver da også, at Liverpool har opgivet alt håb om at hente Alonso, da man i stedet har valgt at kigge mod Portugal, hvor Ruben Amorin i øjeblikket er i gang med en stor sæson med Morten Hjulmands Sporting Lisabon. 

I FC Barcelona har man stadig et desperat håb om at holde på Xavi, selvom han allerede han annonceret, at han stopper som træner efter indeværende sæson. 

Xabi Alonsos kontrakt med Bayer Leverkusen løber frem til sommeren 2026, men hvis han fortsætter med at levere de resultater, som han har vist i denne sæson, kan Bundesligaens førerhold næppe holde på ham så længe. 





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Det var vanvittigt brutalt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sprudler i MLS

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’