Xabi Alonso drømmer om denne storklub

Xabi Alonso annoncerede for nyligt, at han også er træner i Bayer Leverkusen i næste sæson på trods af interesse fra både Liverpool og FC Barcelona.



Det var ikke fordi, at Xabi Alonso manglede kort på hånden, da han for nyligt annoncerede, at han ville fortsætte som cheftræner i Bayer Leverkusen. 

Det lignede nemlig længe en tvekamp mellem FC Barcelona og Bayern München i jagten på at sikre sig den spanske succestræner, der på overraskende vis har kurs mod det tyske mesterskab. 

Nu mener det spanske medie Relevo at vide årsagen bag, at Xabi Alonso afviste de to giganter for i stedet at tage en sæson mere i Leverkusen.

Han venter nemlig på Real Madrid. 

Ifølge Relevo er de fleste spillere i den spanske kongeklub af den overbevisning, at Xabi Alonso drømmer om at træne Real Madrid, hvorfor han vil vente på sin chance til at overtage roret efter den nuværende træner Carlo Ancelotti. 

The Athletic skriver da også, at Liverpool har opgivet alt håb om at hente Alonso, da man i stedet har valgt at kigge mod Portugal, hvor Ruben Amorin i øjeblikket er i gang med en stor sæson med Morten Hjulmands Sporting Lisabon. 

I FC Barcelona har man stadig et desperat håb om at holde på Xavi, selvom han allerede han annonceret, at han stopper som træner efter indeværende sæson. 

Xabi Alonsos kontrakt med Bayer Leverkusen løber frem til sommeren 2026, men hvis han fortsætter med at levere de resultater, som han har vist i denne sæson, kan Bundesligaens førerhold næppe holde på ham så længe. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-træner tilknytter agent

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten