Xabi Alonso drømmer om denne storklub

Xabi Alonso annoncerede for nyligt, at han også er træner i Bayer Leverkusen i næste sæson på trods af interesse fra både Liverpool og FC Barcelona.



Det var ikke fordi, at Xabi Alonso manglede kort på hånden, da han for nyligt annoncerede, at han ville fortsætte som cheftræner i Bayer Leverkusen. 

Det lignede nemlig længe en tvekamp mellem FC Barcelona og Bayern München i jagten på at sikre sig den spanske succestræner, der på overraskende vis har kurs mod det tyske mesterskab. 

Nu mener det spanske medie Relevo at vide årsagen bag, at Xabi Alonso afviste de to giganter for i stedet at tage en sæson mere i Leverkusen.

Han venter nemlig på Real Madrid. 

Ifølge Relevo er de fleste spillere i den spanske kongeklub af den overbevisning, at Xabi Alonso drømmer om at træne Real Madrid, hvorfor han vil vente på sin chance til at overtage roret efter den nuværende træner Carlo Ancelotti. 

The Athletic skriver da også, at Liverpool har opgivet alt håb om at hente Alonso, da man i stedet har valgt at kigge mod Portugal, hvor Ruben Amorin i øjeblikket er i gang med en stor sæson med Morten Hjulmands Sporting Lisabon. 

I FC Barcelona har man stadig et desperat håb om at holde på Xavi, selvom han allerede han annonceret, at han stopper som træner efter indeværende sæson. 

Xabi Alonsos kontrakt med Bayer Leverkusen løber frem til sommeren 2026, men hvis han fortsætter med at levere de resultater, som han har vist i denne sæson, kan Bundesligaens førerhold næppe holde på ham så længe. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil